Zasady i tryb przyznawania odszkodowania za przejęte budynki wykończone lub nadbudowane oraz zasady ustalania okresu amortyzacji kosztów wykończenia lub nadbudowy budynku.

Monitor Polski

M.P.1955.7.70

Akt utracił moc
Wersja od: 28 stycznia 1955 r.

UCHWAŁA NR 27
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 stycznia 1955 r.
w sprawie zasad i trybu przyznawania odszkodowania za przejęte budynki wykończone lub nadbudowane oraz zasad ustalania okresu amortyzacji kosztów wykończenia lub nadbudowy budynku.

Na podstawie art. 10 i 12 ust. 1 dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o wykańczaniu budowy i nadbudowie niektórych budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 49, poz. 325) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Artykuły powołane w uchwale bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o wykańczaniu budowy i nadbudowie niektórych budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 49, poz. 325).
W przypadku przejęcia na podstawie art. 9 budynku z gruntem, którego stanowi on część składową, na własność Państwa lub instytucji, której kosztem budynek wykończono lub nadbudowano, właścicielowi budynku przysługuje odszkodowanie, które obejmuje wartość budynku w stanie przed dokonaniem wykończenia lub nadbudowy oraz wartość gruntu, którego stanowi on część składową, o ile grunt ten jest własnością ubiegającego się o odszkodowanie.
Wysokość odszkodowania, jak również przewidziany w art. 12 ust. 1 okres amortyzacji nakładów poczynionych przez organy administracji lub jednostki gospodarki uspołecznionej na wykończenie lub nadbudowę budynku ustala prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) właściwej ze względu na miejsce położenia budynku.
Wysokość odszkodowania ustala się na podstawie opinii rzeczoznawców powołanych przez prezydium rady narodowej (§ 3) w oparciu o normy szacunkowe określone dla nieruchomości nabywanych w celu realizacji narodowych planów gospodarczych, a wypłata odszkodowania - w trybie przepisów obowiązujących przy nabywaniu tych nieruchomości.
1.
Okres amortyzacji ustala się w sposób następujący:
1)
ustala się wartość techniczną budynku po dokonaniu wykończenia bądź nadbudowy oraz sumę poczynionych nakładów na podstawie rachunków ostatecznych;
2)
określa się wysokość rocznych odpisów amortyzacyjnych dla całego budynku; czas trwania budynku ustala się przyjmując, że jest on w chwili szacunku w całości nowowybudowany;
3)
okres amortyzacji wynika z podzielenia sumy nakładów (pkt 1) przez sumę rocznych odpisów amortyzacyjnych (pkt 2).
2.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej określi czas trwania poszczególnych rodzajów budynków.
Okres amortyzacji wykończonej lub nadbudowanej części budynku nie może wynosić mniej niż 10 lat.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom: Gospodarki Komunalnej, Budownictwa Miast i Osiedli oraz Finansów.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.