Zasady i tryb przekazywania Okręgowej Komisji Wyborczej właściwej dla okręgu wyborczego nr 1 w Warszawie wyników i protokołów głosowania z obwodów głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 21 września 1997 r.

Monitor Polski

M.P.1997.58.561

Akt utracił moc
Wersja od: 9 września 1997 r.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 9 września 1997 r.
w sprawie zasad i trybu przekazywania Okręgowej Komisji Wyborczej właściwej dla okręgu wyborczego nr 1 w Warszawie wyników i protokołów głosowania z obwodów głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 21 września 1997 r.

Na podstawie art. 59 ust. 1 i art. 106 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205, z 1995 r. Nr 132, poz. 640, z 1997 r. Nr 47, poz. 297, Nr 70, poz. 443, Nr 88, poz. 554 i Nr 98, poz. 604) i art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1991 r. - Ordynacja wyborcza do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1994 r. Nr 54, poz. 224 oraz z 1997 r. Nr 70, poz. 443 i Nr 98, poz. 604) Państwowa Komisja Wyborcza po porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych uchwala, co następuje:
Ustala się zasady i tryb przekazywania Okręgowej Komisji Wyborczej właściwej dla okręgu wyborczego nr 1 w Warszawie wyników i protokołów głosowania z obwodów głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 21 września 1997 r., stanowiące załącznik do uchwały.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK

ZASADY I TRYB PRZEKAZYWANIA OKRĘGOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ WŁAŚCIWEJ DLA OKRĘGU WYBORCZEGO NR 1 W WARSZAWIE WYNIKÓW I PROTOKOŁÓW GŁOSOWANIA Z OBWODÓW GŁOSOWANIA UTWORZONYCH ZA GRANICĄ W WYBORACH DO SEJMU I SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ I ZARZĄDZONYCH NA DZIEŃ 21 WRZEŚNIA 1997 R.

1. Niezwłocznie po sporządzeniu protokołu głosowania w obwodzie na okręgowe listy kandydatów na posłów oraz protokołu głosowania w obwodzie na kandydatów na senatorów, obwodowe komisje wyborcze za granicą podają do publicznej wiadomości wyniki głosowania przez wywieszenie odpowiedniej informacji przed wejściem do siedziby komisji, a następnie pierwsze egzemplarze protokołów doręczają w zapieczętowanych kopertach konsulowi. Jeżeli niezwłoczne doręczenie protokołów konsulowi jest niemożliwe, komisje przekazują wyniki głosowania przy użyciu dostępnych środków łączności, np. telefonicznie, teleksem. Przekazywane w ten sposób wyniki powinny obejmować wszystkie dane z protokołów. W razie zgłoszenia zarzutów przez mężów zaufania, należy podać imię i nazwisko męża zaufania i nazwę komitetu wyborczego, który go delegował, treść wniesionych zarzutów oraz stanowisko zajęte przez obwodową komisję wyborczą. Należy wymienić także uwagi związane z przebiegiem głosowania i ustaleniem jego wyników, wniesione przez członków komisji obwodowej. Informacja o wynikach głosowania powinna zawierać również imienny wykaz mężów zaufania obecnych przy sporządzaniu protokołów z wymienionymi nazwami komitetów wyborczych, które ich delegowały. Komisje mogą przekazać tekst protokołu głosowania wraz z załącznikami telefaksem.

3. Konsulowie sporządzają zbiorcze zestawienia wyników głosowania z obwodów i przekazują je niezwłocznie Ministrowi Spraw Zagranicznych. Do sporządzenia zbiorczego zestawienia wyników głosowania mogą być wykorzystane formularze protokołów głosowania w obwodzie na okręgowe listy kandydatów na posłów i na kandydatów na senatorów. W zestawieniach wymienia się numery i siedziby wszystkich obwodów głosowania utworzonych na terenie właściwości konsula. Wraz z zestawieniami należy, w miarę możliwości technicznych, przekazać telefaksem także kopie protokołów z poszczególnych obwodów bądź informacje o wynikach głosowania w tych obwodach. W razie braku możliwości przekazania zestawień wyników głosowania, kopii protokołów bądź informacji o wynikach głosowania telefaksem, dopuszczalne jest przekazanie ich innymi środkami łączności.

4. Minister Spraw Zagranicznych sporządza odrębnie zestawienia zbiorczych wyników głosowania za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu według obwodów głosowania. Zestawienia powinny zawierać dane zsumowane z protokołów głosowania, ewentualne zarzuty mężów zaufania i uwagi członków obwodowych komisji wyborczych wniesione do protokołów, a także imienny wykaz mężów zaufania, którzy byli obecni przy sporządzaniu protokołów w obwodach. Zestawienia te przekazuje za pokwitowaniem Okręgowej Komisji Wyborczej dla okręgu wyborczego nr 1 w Warszawie najpóźniej w ciągu 36 godzin od zakończenia głosowania w kraju (w związku z art. 108 ust. 2 Ordynacji wyborczej do Sejmu). Wraz z zestawieniem są przekazywane kopie protokołów głosowania w obwodach przekazane telefaksem lub kopie informacji zawierających dane o wynikach głosowania w poszczególnych obwodach. Jeżeli Minister Spraw Zagranicznych nie uzyskał w ciągu 36 godzin wyników głosowania z któregoś z obwodów, w zestawieniach zbiorczych nie pomija się tych obwodów, lecz wymienia się je we właściwej kolejności z ewentualnym podaniem przyczyn nieotrzymania wyników.

5. Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej przekazuje w ustalonym trybie właściwemu konsulowi:

1) pierwsze egzemplarze protokołów głosowania w obwodzie, jeżeli nie przekazano ich wcześniej (w zapieczętowanych kopertach),

2) drugie egzemplarze protokołów głosowania wraz ze wszystkimi dokumentami z przeprowadzonego głosowania (w tym spis wyborców, karty do głosowania) odpowiednio zapakowane, oznaczone i opieczętowane.

6. Pierwsze egzemplarze protokołów głosowania konsul przesyła najbliższą pocztą dyplomatyczną Ministrowi Spraw Zagranicznych, który przekazuje je za pokwitowaniem dyrektorowi Delegatury Wojewódzkiej Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie.

7. Drugie egzemplarze protokołów głosowania wraz z dokumentami z przeprowadzonego głosowania przechowuje konsul do czasu otrzymania odpowiednich zarządzeń.

8. W sprawach nie uregulowanych w niniejszej uchwale stosuje się odpowiednio przepisy uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 5 sierpnia 1997 r. w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych, dotyczących zadań i trybu pracy w przygotowaniu i przeprowadzeniu głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 21 września 1997 r. (Monitor Polski Nr 50, poz. 481).