Rozdział 2 - Odbiory częściowe budowli od wykonawcy. - Zasady i tryb odbioru robót budowlano-montażowych objętych planem inwestycyjnym przez jednostki podległe Ministrowi Obrony Narodowej.

Monitor Polski

M.P.1953.A-113.1478

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 1953 r.

Rozdział  II.

Odbiory częściowe budowli od wykonawcy.

§  4.
1.
Odbiór częściowy budowli należy przeprowadzić każdorazowo po zawiadomieniu zamawiającego przez wykonawcę o przygotowaniu robót do odbioru.
2.
Zamawiający po otrzymaniu zawiadomienia od wykonawcy wyznacza dzień i godzinę odbioru częściowego wpisem do dziennika budowy, dokonanym co najmniej na trzy dni przed wyznaczonym terminem odbioru.
§  5.
Odbiór częściowy należy przeprowadzać:
1)
niezwłocznie:
a)
po wykonaniu robót zanikających lub ulegających zakryciu,
b)
w przypadkach dłuższej przerwy w wykonywaniu robót, zmiany wykonawcy lub konieczności doraźnego stwierdzenia stanu robót;
2)
w terminie 10 dni od daty zawiadomienia o przygotowaniu do odbioru (§ 4 ust. 1):
a)
części budowli (elementów scalonych) lub
b)
poszczególnych rodzajów robót.
§  6.
1.
Jako części budowli (elementy scalone), podlegające odbiorowi częściowemu (§ 5 pkt 2), należy rozumieć między innymi:
1)
w zakresie robót budowlanych - wykopy, fundamenty, mury zewnętrzne, ścianki działowe, stropy, tynki wewnętrzne, drzwi i okna, roboty malarskie, piece, podłogi, roboty szklarskie itp.;
2)
w zakresie robót instalacyjnych - poszczególne zespoły instalacji: wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, centralnego ogrzewania itp.;
3)
w zakresie urządzeń placu budowy - roboty ziemne, budynki gospodarcze, sieć komunikacyjną, instalacje sanitarne, siły, światła itp.;
4)
w zakresie robót drogowych - roboty niwelacyjne, ziemne, nawierzchniowe itp.
2.
Części budowli (elementy scalone), podlegające odbiorowi częściowemu określa tabela elementów scalonych załączona do kosztorysu umownego bądź określa je zamawiający zapisem w dzienniku budowy, dokonanym w porozumieniu z wykonawcą przed rozpoczęciem robót.
3.
Jako poszczególne rodzaje robót w budynkach, podlegające odbiorowi częściowemu (§ 5 pkt 2), należy rozumieć między innymi:
1)
fundamenty wraz z wykopami;
2)
stan surowy budowli (konstrukcje);
3)
roboty wykończeniowe wewnętrzne: budowlane, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji sanitarnej, instalacji elektrycznej;
4)
roboty wykończeniowe zewnętrzne.
4.
Jeżeli z przyczyn uzasadnionych (np. zmiana organizacji robót) nie mogą być dokonane odbiory części budowli (elementów scalonych) należy przeprowadzić odbiory częściowe poszczególnych rodzajów robót.
§  7.
Odbiór częściowy ma na celu:
1)
sprawdzenie zgodności robót z projektem i kosztorysem;
2)
sprawdzenie prawidłowości wykonania robót pod względem technicznym (jakości robót i użytych materiałów);
3)
ustalenie ilości wykonanych robót;
4)
ustalenie wartości kosztorysowej wykonanych robót;
5)
ustalenie ewentualnych usterek i braków oraz wyznaczenie terminu do ich usunięcia.
§  8.
Sprawdzenie zgodności robót z projektem i kosztorysem polega przede wszystkim na ocenie prawidłowości usytuowania wykonanych części budowli w nawiązaniu do stałych punktów niwelacyjnych i sytuacyjnych w oparciu o dokumentację techniczną.
§  9.
Sprawdzenie prawidłowości wykonania robót pod wzglądem technicznym polega na ocenie możliwości przyjęcia wykonanych robót w oparciu o:
1)
ogólne warunki techniczne wykonania i odbioru robót, przyjęte jako obowiązujące w kosztorysie umownym;
2)
szczegółowe warunki techniczne, dotyczące wykonania i odbioru robót oraz konstrukcji i materiałów użytych do robót - ujęte w normach aktualnych w okresie prowadzenia robót.
§  10.
1.
Ustalenie ilości wykonanych robót należy przeprowadzić na podstawie obmiaru, który polega na sprawdzeniu wymiarów robót w naturze z wymiarami przyjętymi w przedmiarze, dostarczonym wykonawcy jako część dokumentacji technicznej.
2.
W przypadkach gdy stwierdzone różnice w wymiarach nie mogą być poprawione w przedmiarze, wyniki obmiaru należy wpisać do księgi obmiaru.
3.
Obmiar robót należy przeprowadzać zgodnie z warunkami przyjętymi w kosztorysie umownym, a w przypadku nieustalenia takich warunków - w oparciu o aktualne normy.
§  11.
Ustalenia wartości kosztorysowej wykonanych robót należy dokonać w oparciu o obmiar robót i ceny kosztorysu umownego w formie kosztorysu wykonawczego sporządzonego w jednym egzemplarzu.
§  12.
Ustalenie ewentualnych usterek i braków polega na sporządzeniu wykazu stwierdzonych przy odbiorze nieprawidłowości i braków w wykonaniu robót oraz wyznaczeniu terminu ich usunięcia.
§  13.
Obmiar i obliczenie ilości oraz wartości odbieranych robót objętych kosztorysem wykonawczym sporządza przedstawiciel wykonawcy (kierownik robót), a sprawdza przedstawiciel zamawiającego (inspektor nadzoru).
§  14.
1.
Odbiór częściowy robót od kierownika robót jako przedstawiciela wykonawcy przeprowadza w zasadzie jednoosobowo w imieniu zamawiającego inspektor nadzoru sprawujący bezpośredni nadzór nad budowlą.
2.
Zamawiający może w uzasadnionych przypadkach wyznaczyć innego przedstawiciela do przeprowadzenia odbioru. Inspektor nadzoru obowiązany jest w tym przypadku uczestniczyć przy odbiorze.
§  15.
1.
Przedstawiciel zamawiającego, przeprowadzający odbiór robót, sporządza ze swych czynności protokół odbioru częściowego w dwóch egzemplarzach, po jednym dla zamawiającego i wykonawcy.
2.
W razie stwierdzenia usterek i braków przedstawiciel zamawiającego, przeprowadzający odbiór robót, sporządza jako załącznik do protokołu, wykaz usterek i braków oraz ustala w protokole termin ich usunięcia. Termin usunięcia usterek i braków powinien być uzgodniony z przedstawicielem wykonawcy.
§  16.
Protokół odbioru częściowego powinien zawierać:
1)
nazwę i adres budowy;
2)
wymienienie przeprowadzającego odbiór oraz innych osób uczestniczących przy odbiorze;
3)
powołanie umowy, z której wykonania dokonuje się odbioru;
4)
określenie przedmiotu odbioru częściowego budowli;
5)
ustalenia co do zgodności wykonanych robót z projektem, kosztorysem i umową;
6)
ustalenia co do prawidłowości wykonania robót pod względem technicznym (jakości robót oraz jakości użytych materiałów);
7)
ustalenie ilości wykonanych robót;
8)
ustalenie ewentualnych usterek i braków (załącznik do protokołu);
9)
ustalenie wartości kosztorysowej wykonanych robót;
10)
decyzje przeprowadzającego odbiór w przedmiocie przyjęcia lub odmówienia przyjęcia robót.
§  17.
Protokół odbioru częściowego może być zastąpiony wpisem do dziennika budowy, zawierającym dane, o których mowa w § 16.
§  18.
Protokół odbioru częściowego podpisuje odbierający oraz inne osoby uczestniczące przy odbiorze.
§  19.
Wykonawcy przysługuje prawo zgłoszenia sprzeciwu od decyzji odbierającego i dochodzenia swych roszczeń w trybie przewidzianym w §§ 30, 31 i 32.