Zasady i tryb odbioru przez jednostki podległe Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego robót budowlano-montażowych objętych planem inwestycyjnym.

Monitor Polski

M.P.1952.A-93.1440

Akt utracił moc
Wersja od: 11 listopada 1952 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 22 października 1952 r.
w sprawie zasad i trybu odbioru przez jednostki podległe Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego robót budowlano-montażowych objętych planem inwestycyjnym.

Na podstawie §§ 61 i 66 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Dz. U. z 1949 r. Nr 12, poz. 73, Nr 58, poz. 448 i z 1952 r. Nr 19, poz. 116) oraz w związku z § 18 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 11 stycznia 1952 r. w sprawie zasad i trybu zawierania umów o wykonanie robót budowlano-montażowych, objętych planem inwestycyjnym (Monitor Polski Nr A-5, poz. 53 i Nr A-20, poz. 246), zarządza się, co następuje:
§ 1. Odbiór robót budowlano-montażowych, objętych planem inwestycyjnym, przez jednostki podległe Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego odbywa się komisyjnie.

§ 2. 1. Członków komisji odbiorczej wyznacza zamawiający.

2.
W skład komisji odbiorczej wchodzi:
1)
dwóch przedstawicieli służby inwestycyjnej zamawiającego, z których jeden pełni funkcję przewodniczącego,
2)
jeden przedstawiciel użytkownika.

3. W przypadku gdy użytkownikiem jest zamawiający, trzecim członkiem komisji jest przedstawiciel służby administracyjnej zamawiającego.

§ 3. 1. Jeżeli służba inwestycyjna zamawiającego nie posiada odpowiednich fachowców dla dokonania odbioru robót, zamawiający obowiązany jest zwrócić się do inwestora wyższego szczebla z wnioskiem o wydelegowanie swych przedstawicieli jako członków komisji.

2.
W przypadkach uzasadnionych zamawiający może zwrócić się do władzy nadrzędnej z wnioskiem o zwiększenie składu osobowego komisji przez wydelegowanie swego przedstawiciela.

§ 4. Członkowie komisji odbiorczej wykonują prace związane z odbiorem w godzinach służbowych i nie pobierają za nie osobnego wynagrodzenia.

§ 5. Członkami komisji odbiorczej nie mogą. być osoby, które z jakiegokolwiek powodu mogłyby być zainteresowane w przyjęciu robót.

§ 6. Odbiór robót przeprowadza się jako:

1)
odbiór częściowy,
2)
odbiór ostateczny obiektu.

§ 7. 1. Odbiór częściowy powinien być dokonany w terminie 10-dniowym od zakończenia poszczególnych części obiektu (elementów scalonych),

2.
Odbiór częściowy powinien być dokonany niezwłocznie:
1)
przy robotach zanikających lub ulegających zakryciu,
2)
w przypadku dłuższej przerwy w budowie,
3)
w przypadku zmiany wykonawcy,
4)
w każdym przypadku, w którym zachodzi potrzeba stwierdzenia stanu robót.

§ 8. 1. W protokole odbioru częściowego należy stwierdzić:

1)
datę i miejsce odbioru,
2)
imienny skład komisji odbiorczej,
3)
stanowiska członków komisji odbiorczej,
4)
powołanie decyzji zamawiającego, ustalającej członków komisji odbiorczej,
5)
powołanie umowy, z wykonania której dokonuje się odbioru,
6)
określenie przedmiotu odbioru,
7)
zgodność robót z projektem, kosztorysem i umową,
8)
prawidłowość wykonania robót pod względem technicznym (jakość robót i użytych materiałów),
9)
ilość wykonanych robót,
10)
wartość kosztorysową i rzeczywistą wykonanych robót,
11)
ewentualne usterki i braki oraz termin ich usunięcia,
12)
ewentualne zastrzeżenia lub sprzeciwy przegłosowanych członków komisji odbiorczej lub organów kontroli wewnętrznej,
13)
ewentualne sprzeciwy wykonawcy,
14)
decyzję komisji odbiorczej w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia robót.
2.
Protokół odbioru ostatecznego poza danymi określonymi w ust. 1 powinien zawierać:
1)
stwierdzenie przydatności odbieranego obiektu do zadań, dla których został zbudowany,
2)
stwierdzenie, czy obiekt został zbudowany ekonomicznie,
3)
stwierdzenie, czy zostały usunięte usterki i braki uwidocznione w protokołach odbioru częściowego.
3.
Protokół odbioru zostaje sporządzony w czasie odbioru lub bezpośrednio po jego zakończeniu i podpisany przez wszystkich członków komisji, osobę sporządzającą protokół oraz wykonawcę, jeśli ten ostatni uczestniczył przy odbiorze.
4.
W razie odmowy podpisania protokołu przez wykonawcę komisja odbiorcza czyni o tym odpowiednią wzmiankę w protokole.
5.
Protokół zostaje sporządzony w trzech jednobrzmiących egzemplarzach na prawach oryginału, po jednym dla każdej ze stron oraz dla banku finansującego inwestycje. W miarę potrzeby można sporządzać wierzytelne odpisy protokołu.

§ 9. Odbiór ostateczny powinien nastąpić w terminie 10 dni od daty zakończenia robót, stwierdzonej wpisem do dziennika budowy.

§ 10. Odbiór ostateczny w oparciu o odbiory częściowe stanowi podstawę do likwidacji rozrachunku z wykonawcą w zakresie odbieranego obiektu.

§ 11. Komisja odbiorcza przyjmuje według swej najlepszej wiedzy zaofiarowane do odbioru roboty i ponosi pełną odpowiedzialność za ich odbiór.

§ 12. 1. Uchwały komisji odbiorczej zapadają w drodze głosowania zwykłą większością głosów.

2.
W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
3.
Przegłosowani członkowie komisji mają prawo do zamieszczenia swego sprzeciwu w protokole.
4.
Sprzeciw nie ma wpływu na dalszy przebieg odbioru, lecz o jego zgłoszeniu należy niezwłocznie zawiadomić organy kontroli wewnętrznej.

§ 13. 1. Zamawiający obowiązany jest zawiadomić na 7 dni naprzód odnośne organy nadzoru budowlanego oraz właściwe organy kontroli wewnętrznej o terminie odbioru wszelkich robót.

2.
Organy kontroli wewnętrznej oraz organy nadzoru budowlanego mają prawo delegować do odbioru swych przedstawicieli.
3.
Zamawiający obowiązany jest zawiadomić co najmniej na 7 dni naprzód Najwyższą Izbę Kontroli o terminie odbioru robót:
1)
gdy wykonawcą robót jest przedsiębiorstwo państwowe, a wartość kosztorysowa robót przekracza zł 1.500.000,
2)
gdy wykonawcą robót jest inna jednostka, a wartość kosztorysowa robót przekracza zł 150.000.

§ 14. 1. Zamawiający obowiązany jest zawiadomić wykonawcę o terminie odbioru ostatecznego robót przynajmniej na 4 dni naprzód.

2.
Co do odbiorów częściowych zamawiający po otrzymaniu od wykonawcy zawiadomienia o przygotowaniu robót do odbioru obowiązany jest zawiadomić wykonawcę o odbiorze w terminie określonym w ust. 1.
3.
Wykonawca ma prawo do uczestniczenia we wszystkich czynnościach odbiorczych oraz do zgłaszania sprzeciwów od decyzji komisji odbiorczej.
4.
Nie zgłoszenie sprzeciwu do protokołu odbioru lub też na piśmie w ciągu trzech dni od daty podania do wiadomości decyzji komisji odbiorczej uważa się za zgodę wykonawcy na wyniki odbioru.

§ 15. 1. W przypadku wniesienia pisemnego sprzeciwu przez wykonawcę zamawiający przesyła akta odbioru wraz ze sprzeciwem inwestorowi wyższego szczebla. Inwestor wyższego szczebla wyznacza nową komisję odbiorczą w innym składzie osobowym.

2.
Uchwała komisji odbiorczej, o której mowa w ust. 1, jest ostateczna.

§ 16. 1. W razie potrzeby zamawiający ma prawo zlecić przeprowadzenie ekspertyz technicznych.

2.
Jeżeli wynik ekspertyz nie stwierdzi wadliwości wykonania zakwestionowanej roboty, koszt ekspertyz obciąża w całości zamawiającego. W innych przypadkach koszt ekspertyz oraz koszt ekspertyzy stwierdzającej usunięcie usterek obciąża wykonawcę.

§ 17. 1. W przypadkach przewidzianych w § 16 rzeczoznawców powołuje zamawiający na wniosek przewodniczącego komisji odbiorczej.

2.
Na powołanie rzeczoznawców potrzebna jest zgoda inwestora naczelnego.
3.
Przewodniczący komisji ustala z rzeczoznawcą ilość godzin potrzebnych do wykonania ekspertyzy, termin jej wykonania oraz wysokość wynagrodzenia na podstawie obowiązujących przepisów.

§ 18. Na żądanie zamawiającego wykonawca obowiązany jest do bezpłatnego dostarczenia pomocy koniecznej przy przeprowadzeniu obmiarów oraz badań jakości robót.

§ 19. 1. W przypadku gdy wady lub usterki stwierdzone przy odbiorze są istotne i czynią inwestycję nieprzydatną do celów, dla jakich została wykonana, lub gdy robota została wykonana niezgodnie z dokumentacją, zamawiający ma prawo odmówić przyjęcia robót.

2.
W przypadku przewidzianym w ust. 1 zamawiający może wyznaczyć wykonawcy nowy termin odbioru, w którym wszystkie wady i usterki powinny być usunięte (§ 21).
3.
Zamawiający powinien przyjąć roboty wykonane niezgodnie z projektem, o ile przyjęcie takiej roboty jest usprawiedliwione technicznie i gospodarczo. Należy wówczas przeprowadzić odpowiednią obniżkę umówionych kosztów robót, o ile wartość wykonanych robót jest mniejsza od określonej w kosztorysie zgodnym z projektem.

§ 20. 1. W przypadkach stwierdzenia usterek lub braków w robotach odbierający sporządzi w obecności przedstawiciela wykonawcy wykaz i wycenę usterek i braków stanowiące załącznik do protokołu odbioru oraz ustali termin ich usunięcia.

2.
Przy odbiorze ostatecznym budynku, którego części były oddawane do użytkowania w różnych terminach, należy ustalić, czy wyszczególnione w protokole usterki powstały z winy wykonawcy czy też na skutek użytkowania.
3.
W razie niemożności ustalenia przyczyny powstania usterki przyjmuje się, że powstała ona z winy wykonawcy w przypadku dokonywania odbioru ostatecznego przed upływem roku od chwili oddania do użytku oraz że usterki powstały z winy użytkownika, jeżeli odbioru dokonuje się po upływie roku od chwili oddania budowy do użytku.

§ 21. 1. Zgodnie z warunkami umowy wykonawca, niezależnie od poniesienia innych skutków przewidzianych w umowie, obowiązany jest do usunięcia usterek i braków na własny koszt w terminie ustalonym przez odbierającego w protokole odbioru.

2.
W przypadku nie usunięcia usterek przez wykonawcę w wyznaczonym terminie zamawiający usunie je na koszt wykonawcy.

§ 22. 1. Na zabezpieczenie należytego i terminowego usunięcia usterek zamawiający ma prawo do zatrzymania stosownej kwoty z należności przypadającej wykonawcy.

2.
Prawo to nie przysługuje w stosunku do przedsiębiorstw wymienionych w § 8 powołanego we wstępie rozporządzenia.

§ 23. Koszty związane z odbiorem robót obciążające inwestora pokrywane są z kredytów inwestycyjnych.

§ 24. 1. W przypadku przekazania obiektu zamawiającemu lub użytkownikowi przed dokonaniem odbioru ostatecznego należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, podpisany przez przedstawicieli zamawiającego, wykonawcy i użytkownika.

2.
W protokole, o którym mowa w ust. 1, należy szczegółowo podać stan wszystkich elementów budowy w chwili przejmowania ich przez użytkownika.

§ 25. Wszelkie roboty nie odebrane do dnia wejścia w życie zarządzenia powinny być odbierane zgodnie z niniejszym zarządzeniem.

§ 26. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.