Zasady i tryb dokonywania wpłat na fundusz surowców wtórnych.

Monitor Polski

M.P.1983.18.107

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 1983 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ
z dnia 13 maja 1983 r.
w sprawie zasad i trybu dokonywania wpłat na fundusz surowców wtórnych.

Na podstawie § 2 ust. 3 uchwały nr 13 Rady Ministrów z dnia 11 lutego 1983 r. w sprawie funduszu surowców wtórnych (Monitor Polski Nr 8, poz. 48) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
funduszu - rozumie się przez to fundusz surowców wtórnych,
2)
uchwale - rozumie się przez to uchwałę nr 13 Rady Ministrów z dnia 11 lutego 1983 r. w sprawie funduszu surowców wtórnych (Monitor Polski Nr 8, poz. 48),
3)
wpłatach - rozumie się przez to wpłaty, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2 uchwały.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej prowadzące działalność produkcyjną, budowlaną, usługową i handlową obowiązane są dokonywać wpłat na fundusz w razie:
1)
sprzedaży wszelkich odpadów,
2)
zniszczenia odpadów użytecznych lub obniżenia ich wartości użytkowej w wyniku nieselektywnego zbierania i gromadzenia.
2.
Od obowiązku dokonywania wpłat na fundusz zwolnione są jednostki specjalistyczne skupu surowców wtórnych, w zakresie skupionych surowców przeznaczonych do odprzedaży.
1.
Podstawę naliczania wpłat na fundusz stanowi:
1)
przy sprzedaży odpadów do zagospodarowania innym jednostkom lub osobom fizycznym - faktyczna wartość uzyskana ze sprzedaży,
2)
w razie zniszczenia odpadów użytecznych - wartość, jaką jednostka gospodarki uspołecznionej mogłaby uzyskać przy ich sprzedaży,
3)
w razie obniżenia wartości użytkowej odpadów w wyniku nieselektywnego ich zbierania i gromadzenia - wartość stanowiąca różnicę pomiędzy kwotą, jaką uzyskano by ze sprzedaży tych odpadów przed obniżeniem ich wartości, a kwotą uzyskaną faktycznie.
2.
Ilość i wartość odpadów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, może być ustalana w skali rocznej, przyjmując odpowiednią wielokrotność odpadów zniszczonych lub tych, które utraciły wartość użytkową w stwierdzonym przez kontrolę okresie roku, jeśli fakty te ujawnione zostaną przez organy kontrolne.
Z naliczenia wpłat i przekazywania ich na fundusz wyłącza się odpady nie nadające się do wykorzystania w najbliższej przyszłości, zaliczane w trybie odrębnych przepisów do rezerwy surowcowej lub odpadów nieużytecznych.
Wpłaty na fundusz, o którym mowa w § 2 ust. 1, należy przekazywać bez wezwania na rachunek Urzędu Gospodarki Materiałowej w Narodowym Banku Polskim w terminie 25 dni po zakończeniu kwartału.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.