Zasady i terminy opracowania projektu budżetu Państwa na 1955 r.

Monitor Polski

M.P.1954.A-72.887

Akt utracił moc
Wersja od: 17 lipca 1954 r.

UCHWAŁA NR 498
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 lipca 1954 r.
sprawie zasad i terminów opracowania projektu budżetu Państwa na 1955 r.

Na podstawie art. 7 ust. 1 dekretu z dnia 17 grudnia 1952 r. o uchwalaniu i wykonywaniu budżetu Państwa (Dz. U. z 1952 r. Nr 50, poz. 334 i z 1954 r. Nr 25, poz. 94) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Ministerstwa (urzędy centralne) i prezydia wojewódzkich rad narodowych przystąpią do prac nad projektami budżetów na 1955 r. w lipcu 1954 r.
1.
Podstawą do opracowania resortowych projektów budżetu centralnego i projektów zbiorczych budżetów województw (m. st. Warszawy i m. Łodzi) są:
a)
założenia do narodowego planu gospodarczego (§ 2 uchwały nr 346 Prezydium Rządu z dnia 29 maja 1954 r. w sprawie opracowania narodowego planu gospodarczego na rok 1955),
b)
wytyczne Ministra Finansów.
2.
Minister Finansów przekaże ministerstwom (urzędom centralnym) i prezydiom wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) wytyczne w sprawie zasad i trybu opracowania resortowych projektów budżetu centralnego oraz projektów budżetów terenowych w terminie do dnia 20 lipca 1954 r.
W celu właściwego opracowania resortowych projektów budżetu centralnego i projektów zbiorczych budżetów województw (m. st. Warszawy i m. Łodzi) ministerstwa (urzędy centralne) i prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) przeprowadzą jako prace przygotowawcze analizę przebiegu wykonania i przewidywanego wykonania zadań planu gospodarczego i budżetu w 1954 r.
1.
Ministerstwa (urzędy centralne) opracują resortowe projekty budżetu centralnego łącznie z bilansami dochodów i wydatków przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym wraz z załącznikami, które ustali Minister Finansów, i prześlą je do Ministerstwa Finansów w ciągu 5 dni po terminie ustalonym dla złożenia resortowych projektów planów gospodarczych do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. Minister Finansów może ustalić wyjątki od powyższych zasad.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) opracują projekty zbiorczych budżetów województw (m. st. Warszawy i m. Łodzi) łącznie z bilansami dochodów i wydatków przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym i prześlą je do Ministerstwa Finansów, a odpowiednie części tych projektów do właściwych ministerstw (urzędów centralnych) w ciągu 5 dni po terminie ustalonym dla przesłania wojewódzkich projektów planów gospodarczych do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
3.
Złożone Ministerstwu Finansów projekty budżetów powinny być zgodne z projektami planów gospodarczych przedkładanymi Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
W pracach określonych w §§ 3 i 4 ministerstwa (urzędy centralne) i prezydia wojewódzkich rad narodowych powinny korzystać ze współpracy jednostek im podległych oraz prezydiów rad narodowych niższych szczebli bez nakładania obowiązku opracowania pełnych preliminarzy i bilansów dochodów i wydatków.
Ministerstwa (urzędy centralne) rozpatrzą właściwe części projektów zbiorczych budżetów województw (m. st. Warszawy i m. Łodzi) i zgłoszą Ministerstwu Finansów wnioski w tym zakresie w ciągu 15 dni po terminie ustalonym dla złożenia tych części przez prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi).
Ministerstwo Finansów rozpatrzy resortowe projekty budżetu centralnego i projekty zbiorczych budżetów województw (m. st. Warszawy i m. Łodzi), jak również wnioski zgłoszone przez ministerstwa (urzędy centralne) w zakresie poszczególnych części projektów zbiorczych, budżetów województw (m. st. Warszawy i m. Łodzi), po czym w ciągu 30 dni po uchwaleniu przez Radę Ministrów narodowego planu gospodarczego na rok 1955 przedłoży do uchwalenia projekt budżetu Państwa, oparty o zatwierdzone zadania narodowego planu gospodarczego.
1.
W celu umożliwienia wcześniejszego rozpoczęcia prac nad ustaleniem przez prezydia rad narodowych wszystkich stopni projektów ich budżetów jednostkowych oraz preliminarzy i bilansów dochodów i wydatków Ministerstwo Finansów w terminie do dnia 25 października 1954 r. rozpatrzy poszczególne zbiorcze budżety województw (m. st. Warszawy i m. Łodzi) w obecności przedstawicieli zainteresowanych prezydiów, resortów. W wyniku ich rozpatrzenia Minister Finansów wstępnie ustali ogólne kwoty dochodów i wydatków zbiorczych budżetów województw z wydzieleniem kwot wydatków na administrację i na ważniejsze zadania finansowane z budżetu. W stosunku do tych ustaleń prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) mogą zgłosić swoje wnioski, które w przypadku nieuwzględnienia ich przez Ministra Finansów będą przedłożone Prezydium Rządu do rozpatrzenia.
2.
Na podstawie danych wstępnie ustalonych w Ministerstwie Finansów prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) przekażą prezydiom rad narodowych bezpośrednio niższego stopnia w terminie do dnia 30 października 1954 r. wytyczne do opracowania zbiorczych budżetów powiatów, budżetów miast stanowiących powiaty; wytyczne te powinny zawierać ustalenia w stosunku do ważniejszych zadań finansowanych z budżetu.
3.
Po opracowaniu projektów budżetów, o których mowa w ust. 2, prezydia wojewódzkich rad narodowych w terminie do dnia 30 listopada 1954 r. rozpatrzą i wstępnie ustalą dla każdego zbiorczego budżetu powiatu i budżetu miasta stanowiącego powiat ogólne kwoty dochodów i wydatków z wydzieleniem kwot wydatków na administrację i na ważniejsze zadania.
4.
Opierając się na danych wstępnie ustalonych przez prezydia wojewódzkich rad narodowych prezydia powiatowych rad narodowych w terminie do dnia 10 grudnia 1954 r. przekażą prezydiom rad narodowym miast nie stanowiących powiatów wytyczne do opracowania projektów budżetów miejskich, a po ich rozpatrzeniu w terminie do dnia 5 stycznia 1955 r. wstępnie ustalą ogólne kwoty dochodów i wydatków tych budżetów na zasadach określonych w ust. 3.
5.
Na podstawie kwot budżetowych wstępnie ustalonych w Ministerstwie Finansów oraz w prezydiach rad narodowych wyższego stopnia prezydia wojewódzkich, powiatowych i miejskich rad narodowych opracują do dnia 15 stycznia 1955 r. projekty wszystkich jednostkowych budżetów oraz preliminarze i bilanse dochodów i wydatków.
6.
Prezydia rad narodowych nie wymienionych w ust. 5 przystąpią do opracowania projektów budżetów na podstawie wytycznych otrzymanych z prezydiów powiatowych rad narodowych w terminie i na zasadach, które ustali Minister Finansów.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszystkim ministrom i kierownikowi urzędów centralnych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.