Zasady i sposób oznaczania artykułów znakiem zgodności z normą.

Monitor Polski

M.P.1962.48.236

Akt utracił moc
Wersja od: 16 czerwca 1962 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA POLSKIEGO KOMITETU NORMALIZACYJNEGO
z dnia 4 czerwca 1962 r.
w sprawie zasad i sposobu oznaczania artykułów znakiem zgodności z normą.

Na podstawie art. 12 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 53, poz. 298) zarządza się, co następuje:
Znak zgodności z normą służy do oznaczania artykułów, które odpowiadają wszystkim wymaganiom określonym w Polskiej Normie lub w normie branżowej.
1.
Obowiązek oznaczania znakiem zgodności z normą dotyczy artykułów, których oznaczanie znakiem zgodności zostało przewidziane w Polskiej Normie lub w normie branżowej.
2.
Obowiązek oznaczania znakiem zgodności z normą nie dotyczy artykułów produkowanych na eksport w przypadkach zastrzeżonych przez zamawiającego.
1.
Znak zgodności z normą umieszcza przedsiębiorstwo produkujące dany artykuł.
2.
Przez umieszczenie znaku przedsiębiorstwo stwierdza, że artykuł odpowiada wszystkim wymaganiom określonym w normie.
Znak zgodności z normą stanowi symbol "PN" lub "BN" wraz z numerem normy. W przypadkach wyjątkowych norma może przewidzieć umieszczenie samego symbolu "PN" lub "BN".
1.
Znak zgodności z normą umieszcza się bezpośrednio na każdej jednostce artykułu lub na jej opakowaniu jednostkowym albo zbiorowym bądź też na specjalnych wywieszkach, etykietach, banderolach itp., złączonych trwale z artykułem i jego opakowaniem.
2.
Znak zgodności z normą artykułu stanowiącego opakowanie może być umieszczony tylko z równoczesnym wskazaniem, że dotyczy opakowania. Odpowiednia klauzula powinna mieć brzmienie: "Opakowanie według ......".
1.
Znak zgodności z normą powinien być umieszczony w sposób trwały, widoczny i czytelny oraz nie wpływający ujemnie na wartość użytkową artykułu lub jego wygląd estetyczny.
2.
Wymiary znaków powinny być dostosowane do wielkości artykułu i jego opakowania.
3.
Technika wykonania znaku zależy od tworzywa, na którym ma być umieszczony (wytłaczanie, wybijanie, wypalanie, malowanie, odciskanie za pomocą stempli itd.).
W stosunku do artykułów, których indywidualne oznaczanie jest ze względów technicznych niemożliwe, np. artykułów ciekłych, sypkich, bez opakowania jednostkowego lub artykułów złożonych - znak zgodności z normą zostaje zastąpiony odpowiednim stwierdzeniem w świadectwach (atestach) jakości wystawianych na podstawie obowiązujących przepisów.
1.
W stosunku do wyrobów produkowanych na podstawie Polskich Norm i norm branżowych ustanowionych przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia obowiązek oznaczania wyrobu znakiem zgodności z normą istnieje tylko wówczas, gdy norma, w której przewidziano oznaczenie wyrobu znakiem PN lub BN, zawiera wszystkie wymagania niezbędne do określenia charakterystyki i jakości wyrobu.
2.
Do dnia 1 lipca 1963 r. właściwe resorty dokonają analizy norm, o których mowa w ust. 1, i przedstawią Polskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu wnioski o dostosowanie w tych normach postanowień dotyczących oznaczania artykułów znakiem zgodności z normą do przepisów zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.