§ 8. - Zasady gospodarki finansowej generalnych dostawców.

Monitor Polski

M.P.1966.74.346

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1969 r.
§  8.
1.
Z funduszu ryzyka pokrywane są wydatki generalnego dostawcy, związane z:
1)
przeróbkami urządzeń o nietypowej konstrukcji i nie produkowanych seryjnie oraz dodatkowymi poprawkami w tych urządzeniach, wynikłymi w trakcie montażu lub prób funkcjonowania obiektu,
2)
karami umownymi lub odszkodowaniami płaconymi odbiorcom z tytułu nieoddania w terminie obiektu do eksploatacji, spowodowanego opóźnieniami dostaw zawinionymi przez poddostawców - w części przekraczającej kary umowne oraz odszkodowania otrzymane lub należne generalnemu dostawcy od poddostawców,
3)
stratami spowodowanymi deprecjacją maszyn i urządzeń zakupionych przez generalnego dostawcę na skład, a to w związku z § 2 ust. 4 uchwały nr 367 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie organizacji dostaw kompletnych obiektów przeznaczonych na eksport,
4)
dodatkowymi kosztami wynikającymi z konieczności usunięcia skutków stwierdzonych w toku realizacji błędów projektowych i konstrukcyjnych, jeżeli dokumentacja projektowa lub konstrukcyjna została sporządzona przez poddostawcę.
2.
Z funduszu gwarancyjnego pokrywane są wydatki generalnego dostawcy, związane z:
1)
kosztami usunięcia stwierdzonych w okresie gwarancji usterek i ukrytych wad dostarczonych maszyn i urządzeń bądź ich wymiany w razie nieopłacalności dokonywania przeróbek,
2)
odszkodowaniami lub karami umownymi, płaconymi odbiorcom z tytułu nieosiągnięcia przewidzianych w umowie technicznych zdolności produkcyjnych obiektu i parametrów techniczno-ekonomicznych bądź w związku z udzieleniem odbiorcom opustu od ceny na skutek oddania do użytku obiektu o niższej zdolności produkcyjnej lub obiektu charakteryzującego się parametrami techniczno-ekonomicznymi gorszymi od ustalonych w umowie,
3)
dodatkowymi kosztami, poniesionymi w okresie gwarancji w celu doprowadzenia kompletnego obiektu do przewidzianych w umowie zdolności produkcyjnych oraz parametrów techniczno-ekonomicznych.
3.
Koszty, odszkodowania, kary umowne i opusty, o których mowa w ust. 2, obciążają fundusz gwarancyjny w wysokości nakładów i wydatków poniesionych przez generalnego dostawcę, w części przekraczającej odszkodowanie i kary umowne otrzymane lub należne generalnemu dostawcy od poddostawców.
4.
Fundusz ryzyka może być wykorzystany na pokrycie wydatków, o których mowa w ust. 1, dotyczących różnych umów. Ta sama zasada dotyczy funduszu gwarancyjnego w zakresie wydatków, o których mowa w ust. 2. Sposób ewidencji powinien umożliwić ujęcie rzeczywistych wydatków pokrywanych z funduszu ryzyka lub gwarancyjnego według umów, w związku z których realizacją one powstały.
5.
Środki funduszów ryzyka i gwarancyjnego gromadzi się na odrębnych oprocentowanych rachunkach bankowych. Nie wykorzystane w ciągu roku środki tych funduszów przechodzą na rok następny.
6.
Jeżeli środki zakumulowane na rachunku funduszu ryzyka lub gwarancyjnego okażą się niewystarczające dla pokrycia zobowiązań generalnego dostawcy określonych w ust. 1 i 2, bank może generalnemu dostawcy udzielić kredytu antycypacyjnego na poczet przyszłych odpisów na fundusze do wysokości 50% planowanych na dany rok odpisów. Na przejściowe zasilenie funduszów ryzyka i gwarancyjnego mogą być udzielane także pożyczki z funduszu rezerwowego jednostki nadrzędnej.
7.
Jeżeli środki funduszu ryzyka lub gwarancyjnego, pozostałe na dzień 31 grudnia, przekroczą dwukrotnie odpisy planowane na dany rok, dyrektor przedsiębiorstwa upoważniony jest do przelania nadwyżki w całości lub w części na fundusz rozwoju, a w odniesieniu do przedsiębiorstw nie tworzących funduszu rozwoju - na fundusz inwestycyjno-remontowy.
8.
W razie likwidacji działalności generalnego dostawcy pozostałości funduszów ryzyka i gwarancyjnego podlegają odprowadzeniu na fundusz rezerwowy jednostki nadrzędnej.