Zasady finansowania wypłat premii pracowników umysłowych i dodatków do płac robotników w przedsiębiorstwach przemysłowych planu centralnego i grupujących je zjednoczeniach w latach 1971-1975.

Monitor Polski

M.P.1970.41.312

Akt utracił moc
Wersja od: 12 grudnia 1970 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 grudnia 1970 r.
w sprawie zasad finansowania wypłat premii pracowników umysłowych i dodatków do płac robotników w przedsiębiorstwach przemysłowych planu centralnego i grupujących je zjednoczeniach w latach 1971-1975.

Na podstawie § 45 uchwały Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 1 lipca 1970 r. w sprawie bodźców materialnego zainteresowania pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach przemysłowych planu centralnego i grupujących je zjednoczeniach w latach 1971-1975 (Monitor Polski Nr 21, poz. 174) zarządza się, co następuje:
1.
Kwoty należnej premii pracowników umysłowych zatrudnionych w przedsiębiorstwach przemysłowych planu centralnego za wykonanie zadań odcinkowych obciążają koszty własne przedsiębiorstw w roku, którego premie dotyczą.
2.
Fundusz premiowy pracowników umysłowych związany z wykonaniem syntetycznego wskaźnika finansowego pokrywany jest:
1)
do wysokości bazowego funduszu premiowego za wykonanie syntetycznego wskaźnika finansowego - w ciężar kosztów własnych przedsiębiorstw w roku, którego te premie dotyczą,
2)
w części przekraczającej wysokość funduszu bazowego (pkt 1) - z wygospodarowanego zysku po uprzednim dokonaniu obowiązkowych odpisów z zysku przewidzianych w przepisach w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń przemysłowych oraz budowlano-montażowych, objętych planowaniem centralnym.
3.
Jeżeli na podstawie rocznego rozliczenia okaże się, że kwota premii należnej za dany rok w części dotyczącej wskaźnika syntetycznego jest niższa od kwoty premii bazowej z tego tytułu, różnicę zarachowuje się na zmniejszenie kosztów następnego roku.
1.
Kwoty przeznaczone na fundusz podwyżek płac robotników zatrudnionych w przedsiębiorstwach przemysłowych planu centralnego wynikające z oszczędności funduszu płac obciążają w roku, którego dotyczą, koszty własne przedsiębiorstw.
2.
Pozostałe kwoty przeznaczone na fundusz podwyżek płac robotników pokrywane są z wygospodarowanego zysku danego roku. Jeżeli zysk nie wystarczy na pokrycie należnego funduszu podwyżek płac robotników, brakującą kwotę zalicza się w ciężar funduszu statutowego przedsiębiorstwa. Dotyczy to również kwot tego funduszu przekazanych na rezerwowy fundusz podwyżek wynagrodzeń na szczeblu zjednoczenia (jednostki równorzędnej).
Przepisy § 1 i 2 dotyczą również wydatków na ubezpieczenia społeczne związanych z zarachowaniem funduszu premiowego pracowników umysłowych oraz dodatków do płac robotników.
Przepisy dotyczące finansowania wypłat premii pracowników umysłowych zatrudnionych w przedsiębiorstwach stosuje się odpowiednio do finansowania premii pracowników central zjednoczeń (jednostek równorzędnych).
1.
W przedsiębiorstwach, które w 1971 r. wprowadzają nowy system bodźców materialnego zainteresowania, wypłaty z funduszu premiowego za 1970 r. dokonywane w 1971 r. oraz dotyczące tych wypłat wydatki na ubezpieczenia społeczne należy odnieść w ciężar funduszu statutowego pod datą 31 grudnia 1970 r.
2.
Zasadę, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio w przedsiębiorstwach, w których nowy system bodźców materialnego zainteresowania wprowadzony będzie w 1972 r. i w latach następnych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.