Zasady finansowania wydatków z Funduszu Pracy oraz współpracy organów zatrudnienia z bankami i instytucjami finansującymi.

Monitor Polski

M.P.1992.18.137

Akt utracił moc
Wersja od: 23 czerwca 1992 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 27 maja 1992 r.
w sprawie zasad finansowania wydatków z Funduszu Pracy oraz współpracy organów zatrudnienia z bankami i instytucjami finansującymi.

Na podstawie art. 56 ust. 4 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o zatrudnieniu i bezrobociu (Dz. U. Nr 106, poz. 457 i z 1992 r. Nr 21, poz. 84) zarządza się, co następuje:
Dysponentami środków Funduszu Pracy są:
1)
Minister Pracy i Polityki Socjalnej, zwany dalej "dysponentem pierwszego stopnia",
2)
kierownicy wojewódzkich urzędów pracy, zwani dalej "dysponentami drugiego stopnia",
3)
kierownicy rejonowych urzędów pracy, zwani dalej "dysponentami trzeciego stopnia".
Środki Funduszu Pracy, bez względu na źródła ich pochodzenia, mogą być przeznaczone wyłącznie na finansowanie zadań określonych w ustawie z dnia 16 października 1991 r. o zatrudnieniu i bezrobociu, zwanej dalej "ustawą", do wysokości limitu ustalonego przez dysponenta wyższego stopnia.
1.
Dysponenci wyższego stopnia ustalają dla dysponentów niższego stopnia limity wydatków z Funduszu Pracy na finansowanie poszczególnych zadań określonych w ustawie oraz przekazują środki Funduszu Pracy na ich realizację.
2.
Limity, o których mowa w ust. 1, ustalane są z uwzględnieniem sytuacji na lokalnych rynkach pracy.
3.
Przeznaczenie środków Funduszu Pracy przez dysponentów drugiego i trzeciego stopnia na wniesienie udziałów do spółek albo nabycie akcji lub obligacji może nastąpić wyłącznie za zgodą Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, wydaną po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Zatrudnienia.
Wydatki ze środków Funduszu Pracy muszą być należycie udokumentowane i udostępnione do kontroli dysponentowi wyższego stopnia oraz przedstawicielom innych upoważnionych organów kontroli.
Środki Funduszu Pracy jako depozyty celowe mogą być ulokowane na odrębnych kontach wyłącznie w bankach lub innych upoważnionych instytucjach finansowych przewidzianych przepisami prawa budżetowego.
Powierzenie przez dysponentów drugiego i trzeciego stopnia bankom lub innym instytucjom finansowym obsługi wypłat zasiłków dla bezrobotnych, dokonywania oceny wniosków, rozliczeń i spłaty pożyczek udzielonych bezrobotnym na podjęcie działalności gospodarczej oraz zakładom pracy na tworzenie dodatkowych miejsc pracy może nastąpić po uzyskaniu pozytywnej opinii wojewódzkiej rady zatrudnienia, pod warunkiem że koszty zleconych czynności nie przekroczą 1,0% obsługiwanych kwot.
Dysponenci Funduszu Pracy obowiązani są do sporządzania informacji, rozliczeń i analiz dotyczących Funduszu Pracy dla dysponenta wyższego stopnia w zakresie przez niego ustalonym.
Do dnia 31 grudnia 1992 r. zadania wynikające z niniejszego zarządzenia realizują wojewódzkie i rejonowe biura pracy.
W sprawach nie uregulowanych w zarządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy prawa budżetowego o gospodarce funduszami celowymi.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.