Rozdział 4 - Przepisy wspólne. - Zasady finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych.

Monitor Polski

M.P.1964.23.100

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 1965 r.

IV.

Przepisy wspólne.

§  45.
1.
Wynikające z niniejszej uchwały zasady dotyczące rozmiarów nakładów inwestycyjnych nie mają zastosowania do inwestycji polegających na odpłatnym nabyciu środków trwałych od poprzednich użytkowników oraz na nabyciu maszyn i urządzeń zakupionych ze środków inwestycyjnych przez innych inwestorów, lecz przez nich nie zagospodarowanych. Dotyczy to również kosztów montażu nabytych w ten sposób maszyn i urządzeń.
2.
Na realizację nakładów wymienionych w ust. 1 przedsiębiorstwa mogą przeznaczać środki funduszów inwestycyjno-remontowych nie przeznaczone do wydatkowania w ciągu roku, w tym również środki pochodzące z ponadplanowej akumulacji. Banki mogą na realizację tych nakładów udzielać kredytów ponad granice wynikające z przepisów § 23 ust. 1. Do kredytów tych stosuje się przepisy § 24 ust. 2, 4 i 5.
§  46.
1.
Wszystkie jednostki państwowe poza rozmiarami inwestycji, jakie mogą realizować w ramach limitów inwestycyjnych lub w granicach określonych w niniejszej uchwale, mogą podejmować inwestycje:
1)
realizowane jako czyny społeczne;
2)
ze środków uzyskanych ze Społecznego Funduszu Odbudowy Kraju i Stolicy;
3)
ze środków funduszu prewencyjnego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.

Czyny społeczne mogą być również podejmowane dla przyśpieszenia realizacji zadań objętych limitami inwestycyjnymi; o zrealizowane czyny społeczne mogą być przekroczone limity inwestycyjne.

2.
Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów może w toku realizacji rocznych planów, zależnie od możliwości wykonawczych i postępu realizacji planu inwestycyjnego, rozszerzyć rodzaje inwestycji podejmowanych na podstawie ust. 1, jak też może wyrazić zgodę na przyjęcie przez banki do finansowania inwestycji, o których mowa w § 23 ust. 3, ponad granice wynikające z rocznych narodowych planów gospodarczych.
3.
Prezydia rad narodowych mogą udzielać dotacji ze środków budżetowych na realizację czynów społecznych w granicach określonych w uchwale nr 366 Rady Ministrów z dnia 20 września 1961 r. w sprawie czynów społecznych oraz pomocy Państwa w ich organizowaniu i realizacji (Monitor Polski Nr 80, poz. 333).
4.
Prezydia rad narodowych mogą ze środków budżetowych finansować ponadplanowe nakłady, polegające na wykonywaniu remontów kapitalnych, mających na celu usuwanie skutków awarii lub zapobieganie grożącej awarii w obiektach jednostek budżetowych, oraz nakłady polegające na adaptacjach i remontach pomieszczeń dla prezydiów gromadzkich rad narodowych.
§  47. 1
(uchylony).
§  48. 2
(uchylony).
§  49.
1.
Przedsiębiorstwa prowadzące działalność eksploatacyjną, realizujące roboty w zakresie inwestycji i remontów kapitalnych przez własne brygady robocze, finansują wstępnie koszty robót ze swoich środków obrotowych.
2.
Refundacja środków obrotowych ze środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji i remontów kapitalnych, jeśli inne przepisy nie stanowią inaczej, następuje:
1)
w odniesieniu do robót budowlano-montażowych - na zasadach obowiązujących dla rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, z tym że nie obowiązuje stosowanie cen ryczałtowych na całość obiektu;
2)
w odniesieniu do innych robót - według cen wynikających z obowiązujących cenników lub też według kosztów własnych z doliczeniem planowanej stopy zysku, nie wyżej jednak niż według cen wynikających z obowiązujących cenników.
§  50.
1.
Wynagrodzenia za roboty i usługi wykonane na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło przez osoby fizyczne nie będące podatnikami w zakresie podatku obrotowego lub dochodowego, jeżeli dotyczą inwestycji lub kapitalnych remontów w jednostkach działających według zasad rozrachunku gospodarczego, obciążają fundusz płac tych jednostek.
2.
Wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, pokrywane są wstępnie ze środków obrotowych przez bank finansujący działalność bieżącą inwestora. Wydatkowane na ten cel środki obrotowe podlegają następnie zwrotowi ze środków inwestycyjnych lub środków przeznaczonych na kapitalne remonty.
3.
Jednostki (zakłady) budżetowe opłacają wynagrodzenia za roboty i usługi, o których mowa w ust. 1, bezpośrednio ze środków przeznaczonych na inwestycje i kapitalne remonty.
4.
Przedsiębiorstwa w budowie opłacają koszty robót budowlano-montażowych, jak również wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, bezpośrednio ze środków inwestycyjnych, z tym że wszelkie wydatki osobowe powinny się mieścić w granicach przydzielonego im funduszu płac.
5.
Koszty utrzymania zarządu przedsiębiorstw (wydziałów) w budowie i zarządów inwestycji banki finansują na podstawie preliminarzy kosztów utrzymania zatwierdzonych przez jednostki nadrzędne. Również na podstawie zatwierdzonych preliminarzy banki finansują wydatki związane ze szkoleniem załogi dla nowych zakładów i wydziałów produkcyjnych oraz koszty rozruchu nowych zakładów i wydziałów. Określone w preliminarzach koszty powinny się mieścić w granicach nakładów ustalonych na ten cel w zbiorczych zestawieniach kosztów, a nadto wydatki osobowe - w granicach funduszu płac przydzielonego danej jednostce w ramach rozdziału wskaźników dyrektywnych narodowego planu gospodarczego. Zatwierdzone preliminarze kosztów w części dotyczącej wydatków osobowych stanowią jednocześnie plan funduszu płac.
6.
Szczegółowy tryb wykorzystania środków objętych preliminarzami, o których mowa w ust. 5, ustalą banki finansujące inwestycje.
§  51.
1.
Zwroty środków inwestycyjnych lub środków przeznaczonych na finansowanie kapitalnych remontów wpływają na rachunki, z których środki te zostały podjęte.
2.
Wpływy z tytułu upłynnienia aktywów inwestycyjnych, w szczególności wpływy za upłynnione maszyny i urządzenia zakupione ze środków inwestycyjnych, jak też wpływy z tytułu kar umownych i odszkodowań związanych z działalnością inwestycyjną wpływają na właściwe rachunki finansowania inwestycji.
§  52.
Wszelkie umowy, zlecenia, faktury oraz inne dokumenty rozliczeniowe dotyczące inwestycji lub kapitalnych remontów powinny zawierać szczegółowe określenie rachunku bankowego, z którego ma nastąpić zapłata. Dokumenty rozliczeniowe dotyczące inwestycji powinny nadto określać rodzaj inwestycji oraz numer planu rzeczowo-finansowego.
§  53.
1.
Kompetencje w zakresie dokonywania zmian w kredytach budżetowych na inwestycje i kapitalne remonty regulują odrębne przepisy.
2.
W zakresie budżetów terenowych w trybie przenoszenia kredytów budżetowych nie można zmniejszać ogólnej sumy kredytów budżetowych na inwestycje, z wyjątkiem:
1)
przenoszenia kredytów na kapitalne remonty;
2)
przenoszenia kredytów przeznaczonych na zakupy inwestycyjne jednostek i zakładów budżetowych - na wydatki bieżące przeznaczone na zakupy inwentarza.
3.
Objęte budżetami terenowymi kredyty budżetowe na kapitalne remonty nie mogą być przenoszone na wydatki bieżące, z wyjątkiem wydatków na remonty bieżące.
§  54.
Banki, Powszechna Kasa Oszczędności, instytucje ubezpieczeniowe i Polski Monopol Loteryjny realizują i finansują własne inwestycje oraz kapitalne remonty według zasad ustalonych dla przedsiębiorstw rozliczających się z budżetem centralnym, z tym że na fundusz inwestycyjno-remontowy i zakładowy fundusz mieszkaniowy przelewają środki przewidziane w ich planach finansowych.
§  55.
Upoważnia się Ministra Finansów do dokonywania w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów zmian niektórych zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów wynikających z niniejszej uchwały, w szczególności gdy będzie to uzasadnione warunkami pracy niektórych grup przedsiębiorstw.
§  56.
1.
Przepisy niniejszej uchwały dotyczące ministrów stosuje się również do kierowników urzędów centralnych, a przepisy dotyczące zjednoczeń - również do zarządów i innych jednostek nadzorujących przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetem centralnym.
2.
Przepisy dotyczące prezydiów wojewódzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
1 § 47 uchylony przez § 19 ust. 1 pkt 3 uchwały nr 100 z dnia 27 kwietnia 1965 r. w sprawie planowania, realizacji i finansowania inwestycji wspólnych (M.P.65.26.128) z dniem 27 maja 1965 r.
2 § 48 uchylony przez § 19 ust. 1 pkt 3 uchwały nr 100 z dnia 27 kwietnia 1965 r. w sprawie planowania, realizacji i finansowania inwestycji wspólnych (M.P.65.26.128) z dniem 27 maja 1965 r.