Oddział E - Budownictwo mieszkaniowe zakładów pracy. - Zasady finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych.

Monitor Polski

M.P.1964.23.100

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 1965 r.

E.

Budownictwo mieszkaniowe zakładów pracy.

§  35.
1.
Górną granicę, do jakiej banki mogą przyjmować od przedsiębiorstw plany rzeczowo-finansowe dla zakładowego budownictwa mieszkaniowego realizowanego z zakładowych funduszów mieszkaniowych, określa corocznie narodowy plan gospodarczy.
2.
Plany rzeczowo-finansowe dotyczące budowy zakładowych domów mieszkalnych jednostek i zakładów budżetowych oraz zjednoczeń banki przyjmują do finansowania w granicach określonych dla tych jednostek rozmiarów nakładów na budownictwo mieszkaniowe.
3.
Banki przyjmują do finansowania inwestycje po stwierdzeniu, że inwestor posiada pełną dokumentację projektowo-kosztorysową oraz zapewnione wykonawstwo. Bank nie przyjmuje do finansowania inwestycji, dla których dokumentacja projektowo-kosztorysowa została opracowana niezgodnie z obowiązującymi normatywami kosztów.
4.
Inwestycje, które nie mogą być przez banki przyjęte do finansowania z powodu wyczerpania granic określonych zgodnie z ust. 1, będą korzystały z pierwszeństwa w roku następnym.
5.
Koszty opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budownictwa mieszkaniowego zakłady pracy mogą pokrywać bezpośrednio z zakładowych funduszów mieszkaniowych przed złożeniem w banku planu rzeczowo-finansowego.
§  36.
1.
Budownictwo zakładowych domów mieszkalnych jest finansowane z zakładowych funduszów mieszkaniowych tworzonych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Na zakładowy fundusz mieszkaniowy wpływają również dotacje udzielane przez prezydia rad narodowych ze środków przeznaczonych na finansowanie podstawowych urządzeń towarzyszących budownictwa mieszkaniowego zakładów pracy, jako też wpłaty przyszłych użytkowników.
2.
W razie niewystarczalności funduszu na sfinansowanie budownictwa mieszkaniowego bank może udzielić przedsiębiorstwu kredytu w granicach 30% kosztów budowy, spłacanego z przyszłych wpływów na zakładowy fundusz mieszkaniowy. Spłata kredytu powinna nastąpić w okresie lat trzech. Bank w uzasadnionych przypadkach może wyrazić zgodę na dłuższy okres spłaty kredytu. W razie niespłacenia kredytów w terminie bank pobiera odsetki za zwłokę. Odsetki za zwłokę obciążają wyniki przedsiębiorstw.
3.
Kredyty budżetowe na budownictwo mieszkaniowe będą otwierane na zasadach obowiązujących w zakresie kredytów na wydatki bieżące. Środki budżetowe w granicach otwartych kredytów będą przelewane na zakładowe fundusze mieszkaniowe właściwych zakładów pracy.
4.
Banki nie przyjmują przelewów środków budżetowych na zakładowe fundusze mieszkaniowe, o ile nie przyjęły uprzednio do finansowania planu rzeczowo-finansowego dla budowy zakładowego budynku mieszkaniowego, której przelew dotyczy. Dotacje budżetowe przydzielone na zakładowe budownictwo mieszkaniowe, lecz na budowę nie wykorzystane, podlegają zwrotowi na dochód budżetu Państwa po rozliczeniu budowy.
5.
Przepisy ust. 1-4 oraz § 35 nie mają zastosowania do budownictwa mieszkaniowego realizowanego z innych źródeł poza zakładowymi funduszami mieszkaniowymi.