Zasady fakturowania i tryb rozliczania dodatnich różnic budżetowych w obrocie węglem, brykietami, koksem i podpałką "Lofix".

Monitor Polski

M.P.1953.A-61.748

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 maja 1953 r.
w sprawie zasad fakturowania i trybu rozliczania dodatnich różnic budżetowych w obrocie węglem, brykietami, koksem i podpałką "Lofix".

Na podstawie art. 18 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 49, poz. 439) i § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
Przedsiębiorstwa wydobywające węgiel oraz produkujące brykiety, koks i podpałkę "Lofix" fakturują dostawy:
1)
dla dystrybutorów:
a)
na cele opałowe ludności, na cele administracyjne oraz na cele deputatów opałowych - po cenach cennikowych według ceny obowiązującej dla składów typu "A" pomniejszonych o obowiązujące marże,
b)
na cele zaopatrzeniowe - po cenach zbytu przemysłu według cennika P/53;
2)
dla pozostałych odbiorców:
a)
na cele zaopatrzeniowe - po cenach określonych w pkt 1 lit. b),
b)
na cele deputatów opałowych - po cenach cennikowych według ceny obowiązującej dla składów typu "A".
1.
Centralne Biuro Rozliczeń Przemysłu Węglowego rozlicza dodatnie różnice budżetowe z zainkasowanych należności na rzecz przedsiębiorstw podległych Ministrowi Górnictwa z tytułu sprzedaży węgla, brykietów, koksu i podpałki "Lofix" po cenach innych niż cena zbytu przemysłu według cennika P/53.
2.
Różnice budżetowe powstające przy wydawaniu przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Górnictwa deputatów opałowych na rzecz własnych pracowników podlegają rozliczeniu przez przedsiębiorstwa z Centralnym Biurem Rozliczeń Przemysłu Węglowego na podstawie not uznaniowych.
3.
Dodatnimi różnicami budżetowymi są różnice między należnościami zainkasowanymi na podstawie faktur (faktycznie zrealizowanych), wystawionych przez przedsiębiorstwa według cen obowiązujących dla składów typu "A", ewentualnie pomniejszonych o obowiązujące marże, a ceną zbytu przemysłu.
Centralne Biuro Rozliczeń Przemysłu Węglowego przekazuje do Wydziału Finansowego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie na rachunek dochodów budżetu centralnego dodatnie różnice budżetowe w ciągu 5 dni po upływie każdej dekady, przesyłając równocześnie wykaz zawierający:
a)
sumę kwot zainkasowanych od dystrybutorów pozostałych odbiorców,
b)
wartość dostaw obliczoną po cenach zbytu przemysłu,
c)
sumę dodatnich różnic budżetowych.
Zarządzenie powyższe nie dotyczy gazowni podległych Ministrowi Górnictwa lub Ministrowi Gospodarki Komunalnej oraz koksowni podległych Ministrowi Hutnictwa.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.