Rozdział 1 - Planowanie. - Zasady działalności przedsiębiorstw państwowych w 1982 r.

Monitor Polski

M.P.1981.32.287

Akt utracił moc
Wersja od: 5 października 1982 r.

Rozdział  1

Planowanie.

§  1.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe, zwane dalej "przedsiębiorstwami", samodzielnie planują swoją działalność w 1982 r., kierując się:
1)
zamówieniami od odbiorców oraz umowami lub wstępnymi uzgodnieniami z dostawcami i odbiorcami,
2)
rozeznaniem popytu i podaży w kraju i za granicą,
3)
celami wskazanymi przez organ założycielski w trybie art. 54 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122), zwanej dalej "ustawą o przedsiębiorstwach państwowych", których realizacja jest niezbędna do obrony kraju lub wykonania zobowiązań międzynarodowych,
4)
informacjami wynikającymi z centralnego planu rocznego.
2.
Ustalenia centralnego planu rocznego dotyczące programów operacyjnych, których listę zawiera załącznik nr 1 do uchwały, stanowią informację dla przedsiębiorstw o najpilniejszych potrzebach społeczeństwa i gospodarki narodowej. Podjęcie przez przedsiębiorstwa działalności produkcyjnej lub usługowej służącej zaspokajaniu tych potrzeb stanowi podstawę do uzyskania pierwszeństwa w przydziale deficytowych środków produkcji.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa określają swoją działalność w planie rocznym, zwanym dalej "planem", który uchwala rada pracownicza.
2.
Przedsiębiorstwa udostępniają informacje o swoich planach naczelnym, centralnym i terenowym organom administracji państwowej oraz bankom finansującym w zakresie niezbędnym do wypełniania przez nie funkcji zgodnie z przyjętymi zasadami reformy gospodarczej.
§  3.
Przedsiębiorstwa opracowują plan swojej działalności, z uwzględnieniem cen, taryf i stawek płac oraz opłat, które będą stosowane po dniu 1 stycznia 1982 r.
§  4.
1.
Zmiana lub rozwiązanie dotychczasowych umów kooperacyjnych między przedsiębiorstwami może nastąpić tylko za zgodą obu stron lub w wyniku orzeczenia okręgowej komisji arbitrażowej.
2.
Przedsiębiorstwo dokonujące zmiany lub rozwiązania umowy bez zgody drugiej strony jest obowiązane do pełnego pokrycia powstałych u niej strat.