Zasady bezpłatnego dostępu do publicznego radia i telewizji publicznej w wyborach do rad gmin zarządzonych na dzień 19 czerwca 1994 r.

Monitor Polski

M.P.1994.23.192

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1995 r.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 28 kwietnia 1994 r.
w sprawie zasad bezpłatnego dostępu do publicznego radia i telewizji publicznej w wyborach do rad gmin zarządzonych na dzień 19 czerwca 1994 r.

Na podstawie art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin (Dz. U. Nr 16, poz. 96, z 1991 r. Nr 53, poz. 227 i z 1993 r. Nr 45, poz. 205) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
1.
Partiom, ugrupowaniom politycznym, komitetom obywatelskim i innym organizacjom lub instytucjom popierającym zgłoszonych kandydatów na radnych, zwanym dalej "partiami lub organizacjami", przysługuje prawo nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych przez oddziały "Telewizji Polskiej S.A." na obszarach określonych w załączniku nr 1 do uchwały oraz w programach spółek akcyjnych Polskiego Radia na obszarach określonych w załączniku nr 2 do uchwały.
2.
Przez pojęcie nieodpłatnego rozpowszechniania rozumie się zarówno rejestrację i emisję wystąpień przedstawicieli partii lub organizacji bądź popieranych kandydatów na radnych, jak i emisję audycji wyprodukowanych na własny koszt przez te partie lub organizacje.
3.
Na wniosek zainteresowanych partii lub organizacji, dotyczący nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych adresowanych do wyborców w gminach położonych na granicy obszarów określonych w załącznikach, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może ustalić, że audycje będą emitowane z obszaru sąsiedniego, jeżeli uzasadnione to będzie lepszym odbiorem programu.
Partie lub organizacje uzyskują prawo nieodpłatnego rozpowszechniania audycji, jeśli zainteresowani kandydaci na radnych (w okręgach jednomandatowych) lub na listach kandydatów na radnych (w okręgach wielomandatowych) zostali oznaczeni nazwą lub skrótem nazwy tych partii lub organizacji.
1.
Audycje wyborcze są rozpowszechniane w programach Telewizji Polskiej i Polskiego Radia w okresie od 4 do 18 czerwca 1994 r.
2.
Czas nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych, zwany dalej "czasem antenowym", wynosi 10 godzin w każdym z obszarów emitowania wymienionych w załączniku nr 1 i 15 godzin w każdym z obszarów emitowania wymienionych w załączniku nr 2.
3.
Podział czasu antenowego pomiędzy uprawnione partie lub organizacje jest dokonywany proporcjonalnie do liczby zarejestrowanych kandydatów oznaczonych ich nazwą w okręgach jednomandatowych i wielomandatowych na obszarze emitowania audycji wyborczych, z zastrzeżeniem dotrzymania warunków, o których mowa w ust. 4.
4.
Czas antenowy przyznany poszczególnym partiom lub organizacjom oraz czas audycji wyborczych nie może być krótszy niż:
1)
w radiu trzy minuty,
2)
w telewizji dwie minuty.
5.
Jeśli zachowanie proporcji w podziale czasu antenowego, o której mowa w ust. 3, i warunków określonych w ust. 4 okaże się niemożliwe, czas antenowy określony w ust. 2 może ulec wydłużeniu dla danego obszaru emitowania audycji wyborczych nie więcej niż o 20%. Ustalenia w tej sprawie dokonuje właściwy dyrektor terenowego oddziału Telewizji Polskiej S.A. lub prezes zarządu spółki radiofonii regionalnej.
6.
Audycje wyborcze są emitowane w blokach, w ramach których kolejność emitowania audycji przygotowanych przez poszczególne partie lub organizacje ustalana jest w drodze losowania z udziałem pełnomocników, o których mowa w § 4 ust. 2.
1.
Podziału czasu antenowego, o którym mowa w § 3 ust. 3, dokonują dyrektorzy terenowych oddziałów Telewizji Polskiej i prezesi zarządów spółek radiofonii regionalnej na podstawie wniosków uprawnionych partii i organizacji, złożonych w terminie do 24 maja 1994 r.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać:
1)
nazwę i adres partii lub organizacji uprawnionej do nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych,
2)
imię i nazwisko oraz adres osoby upoważnionej przez partię lub organizację do jej reprezentowania w sprawach związanych z nieodpłatnym rozpowszechnianiem audycji wyborczych, zwanej dalej "pełnomocnikiem".
3.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
wykaz okręgów wyborczych (ze wskazaniem województwa i gminy), w których zarejestrowani zostali kandydaci na radnych oznaczeni nazwą danej partii lub organizacji z podaniem liczby kandydatów w każdym z okręgów i ogólnej liczby tych kandydatów w okręgach wyborczych na danym obszarze emitowania audycji wyborczych,
2)
kopie protokołów rejestracji kandydatów i list kandydatów na radnych spełniających warunki określone w § 2.
1.
Przed dokonaniem podziału czasu antenowego dyrektorzy terenowych oddziałów Telewizji Polskiej i prezesi zarządów spółek radiofonii regionalnej zwołują spotkania pełnomocników w celu poinformowania ich o ramowym układzie czasu emisji audycji wyborczych, a po rozpatrzeniu wniosków pełnomocników ustalą terminy emitowania audycji, a także przeprowadzą losowanie kolejności ich emitowania.
2.
Dyrektorzy terenowych oddziałów Telewizji Polskiej i prezesi zarządów spółek radiofonii regionalnej ustalają z pełnomocnikami warunki techniczno-organizacyjne emitowania audycji w ramach przyznanego czasu antenowego.
1.
W terminie do dnia 30 maja 1994 r. dyrektorzy terenowych oddziałów Telewizji Polskiej i prezesi zarządów spółek radiofonii regionalnej poinformują na piśmie pełnomocników o czasie antenowym przyznanym partiom lub organizacjom.
2.
Wraz z informacją, o której mowa w ust. 1, dyrektorzy terenowych oddziałów Telewizji Polskiej i prezesi zarządów spółek radiofonii regionalnej przekażą pełnomocnikom informacje o terminach i czasie rejestracji i emitowania audycji radiowych i telewizyjnych poszczególnych partii i organizacji oraz o warunkach technicznych, jakie powinny spełniać audycje wyborcze.
3.
Na dokonany podział czasu antenowego, o którym mowa w § 4 ust. 1, przysługuje pełnomocnikom w ciągu 48 godzin od daty ich doręczenia skarga do Państwowej Komisji Wyborczej.
1.
W przypadku wspólnego złożenia wniosku o przyznanie czasu antenowego przez dwie lub więcej partii lub organizacji, przyznaje się wspólny czas antenowy, stanowiący sumę czasu antenowego przysługującego odrębnie każdej z partii lub organizacji.
2.
Partie lub organizacje składające wniosek o przyznanie wspólnego czasu antenowego zobowiązane są do wskazania jednego pełnomocnika.
1.
Czas antenowy przyznany jednej partii lub organizacji nie może być odstępowany innej partii lub organizacji.
2.
W ramach przyznanego czasu antenowego partie lub organizacje mogą przygotować wspólny program wyborczy.
Program wyprodukowany na własny koszt należy dostarczyć do rozgłośni lub ośrodka telewizji najpóźniej na 24 godziny przed emisją.
Zasady bezpłatnego dostępu do publicznego radia i telewizji publicznej w wyborach do rad gmin, określone w uchwale, stosuje się odpowiednio w wyborach ponownych, wyborach uzupełniających, wyborach przeprowadzanych na skutek zmian w podziale terytorialnym państwa oraz w wyborach przedterminowych do rad gmin, przyjmując za podstawę wyliczenia czasu antenowego czas przyznany partiom i organizacjom w wyborach przeprowadzonych w dniu 19 czerwca 1994 r. na zarejestrowanego kandydata w danym obszarze emitowania audycji wyborczych.
Traci moc zarządzenie Generalnego Komisarza Wyborczego z dnia 7 kwietnia 1990 r. w sprawie zasad bezpłatnego dostępu do państwowego radia i telewizji partii lub ugrupowań politycznych, komitetów obywatelskich bądź innych organizacji lub instytucji popierających zgłoszonych kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin (Monitor Polski Nr 13, poz. 108).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

OBSZARY EMITOWANIA AUDYCJI WYBORCZYCH PRZEZ ODDZIAŁY TERENOWE SPÓŁKI "TELEWIZJA POLSKA S.A."

Oddział Terenowy TVP S.A. w Bydgoszczy

województwa: bydgoskie,

toruńskie,

włocławskie;

Oddział Terenowy TVP S.A. w Gdańsku

województwa: elbląskie,

gdańskie,

olsztyńskie;

Oddział Terenowy TVP S.A. w Katowicach

województwa: bielskie,

częstochowskie,

katowickie,

opolskie;

Oddział Terenowy TVP S.A. w Krakowie

województwa: kieleckie,

krakowskie,

nowosądeckie,

radomskie,

tarnobrzeskie,

tarnowskie;

Oddział Terenowy TVP S.A. w Lublinie

województwa: chełmskie,

lubelskie,

zamojskie;

Oddział Terenowy TVP S.A. w Łodzi

województwa: łódzkie,

piotrkowskie,

sieradzkie;

Oddział Terenowy TVP S.A. w Poznaniu

województwa: gorzowskie,

konińskie,

leszczyńskie,

poznańskie,

zielonogórskie;

Oddział Terenowy TVP S.A. w Rzeszowie

województwa: krośnieńskie,

przemyskie,

rzeszowskie;

Oddział Terenowy TVP S.A. w Szczecinie

województwa: koszalińskie,

pilskie,

słupskie,

szczecińskie;

Oddział Terenowy TVP S.A. w Warszawie

województwa: bialskopodlaskie,

białostockie,

ciechanowskie,

łomżyńskie,

ostrołęckie,

płockie,

siedleckie,

skierniewickie,

suwalskie,

warszawskie;

Oddział Terenowy TVP S.A. we Wrocławiu

województwa: jeloniogórskie,

kaliskie,

legnickie,

wałbrzyskie,

wrocławskie.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

OBSZARY EMITOWANIA AUDYCJI WYBORCZYCH PRZEZ ROZGŁOŚNIE REGIONALNE POLSKIEGO RADIA S.A.

Radio Białystok S.A. w Białymstoku

województwa: białostockie,

łomżyńskie,

suwalskie;

Radio Bydgoszcz S.A. w Bydgoszczy

województwa: bydgoskie,

toruńskie,

włocławskie;

Radio Gdańsk S.A. w Gdańsku

województwa: elbląskie,

gdańskie;

Radio Katowice S.A. w Katowicach

województwa: bielskie,

częstochowskie,

katowickie;

Radio Kielce S.A. w Kielcach

województwa: kieleckie,

radomskie;

Radio Koszalin S.A. w Koszalinie

województwa: koszalińskie,

pilskie,

słupskie;

Radio Kraków S.A. w Krakowie

województwa: krakowskie,

nowosądeckie,

tarnowskie;

Radio Lublin S.A. w Lublinie

województwa: chełmskie,

lubelskie,

zamojskie;

Radio Łódź S.A. w Łodzi

województwa: łódzkie,

piotrkowskie,

sieradzkie;

Radio Opole S.A. w Opolu

województwo opolskie;

Radio Olsztyn S.A. w Olsztynie

województwo olsztyńskie;

Radio Poznań S.A. w Poznaniu

województwa: kaliskie,

konińskie,

leszczyńskie,

poznańskie;

Radio Rzeszów S.A. w Rzeszowie

województwa: krośnieńskie,

przemyskie,

rzeszowskie,

tarnobrzeskie;

Radio Szczecin S.A. w Szczecinie

województwo: szczecińskie;

Warszawska Rozgłośnia Radiowa w Warszawie

województwa: bialskopodlaskie,

ciechanowskie,

ostrołęckie,

płockie,

siedleckie,

skierniewickie,

warszawskie;

Radio Wrocław S.A. we Wrocławiu

województwa: jeleniogórskie,

legnickie,

wałbrzyskie,

wrocławskie;

Radio Zielona Góra S.A. w Zielonej Górze

województwa: gorzowskie,

zielonogórskie.

1 § 10 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 16 stycznia 1995 r. (M.P.95.3.42) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 stycznia 1995 r.