§ 4. - Zasady bezpieczeństwa, szczególne wymagania, kwalifikacje i sposób ich uzyskiwania oraz związane z nimi uprawnienia i wzory dokumentów stwierdzających posiadane kwalifikacje w sportach motorowych.

Monitor Polski

M.P.1986.9.66

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1986 r.
§  4.
1.
Pojazdy używane na zawodach powinny mieć osłonięte wszystkie zewnętrzne części wirujące, mogące w zetknięciu z ciałem kierowcy lub pasażera spowodować uraz.
2.
Pojazdy, o których mowa w ust. 1 (z wyjątkiem motocykli do wyścigów torowych), powinny mieć sprawnie działające hamulce, odpowiednie do ciężaru pojazdu i jego maksymalnej prędkości.
3.
Motocykle do wyścigów torowych powinny mieć urządzenie przerywające obwód zapłonowy i unieruchamiające silnik pojazdu, w razie gdy kierowca rozłączy się z motocyklem.
4.
Hełmy ochronne zawodników powinny być ściśle dopasowane do głowy i posiadać zamknięcie umożliwiające dokładne zamocowanie. Hełm, na którym występują ślady nawet drobnych rys lub pęknięć, nie powinien być używany.
5.
Ubiór zawodnika powinien być wykonany z materiałów trudno palnych.
6.
Szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pojazdy i wyposażenie osobiste zawodników, określają w odniesieniu do zawodów krajowych regulaminy PZM, a w odniesieniu do zawodów międzynarodowych - regulaminy FIM lub FIA.
7.
Kierownik zawodów i komisarz techniczny są obowiązani nie dopuścić do zawodów osoby, której sprzęt lub wyposażenie osobiste nie spełnia wymagań określonych w ust. 1-6, oraz wykluczyć z zawodów każdego zawodnika, którego sprzęt zagraża bezpieczeństwu lub którego wyposażenie stało się w czasie zawodów niekompletne.
8.
Pojazdy dopuszczone do zawodów na drogach publicznych powinny odpowiadać warunkom ustalonym dla pojazdów dopuszczonych do ruchu na drogach publicznych.