Zarachowywanie wpływów z tytułu kosztów procesu w sprawach cywilnych przekazanych do dalszego prowadzenia jednostkom organizacyjnym zastępowanym dotychczas przez organy zastępstwa prawnego.

Monitor Polski

M.P.1954.94.1032

Akt utracił moc
Wersja od: 21 marca 1957 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 września 1954 r.
w sprawie zarachowywania wpływów z tytułu kosztów procesu w sprawach cywilnych przekazanych do dalszego prowadzenia jednostkom organizacyjnym zastępowanym dotychczas przez organy zastępstwa prawnego.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
1.
W związku z przepisami dekretu z dnia 2 czerwca 1954 r. o zastępstwie sądowym władz, urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 25, poz. 93) ustala się następujące zasady zarachowywania wpływów z tytułu kosztów procesu w sprawach cywilnych rozpoczętych przez Urząd Zastępstwa Prawnego i wydziały prawne prezydiów wojewódzkich rad narodowych, a ukończonych przez jednostki określone w art. 1 powołanego wyżej dekretu:
1)
wynagrodzenia za prowadzenie spraw przekazanych przez organy zastępstwa prawnego władzom, urzędom, instytucjom i przedsiębiorstwom państwowym, a zasądzone orzeczeniami sądowymi wydanymi przed dniem przekazania - podlegają ściągnięciu przez wymienione jednostki i odprowadzeniu do właściwego oddziału Narodowego Banku Polskiego na rachunek wydziału ogólno-gospodarczego prezydium wojewódzkiej rady narodowej, którego wydział prawny prowadził proces, z dyspozycją zarachowania na dochody budżetów terenowych na część 15, dział 5 "Inne dochody", rozdział 19 "Różne wpływy administracyjno-gospodarcze i zwroty wydatków". Jeżeli sprawę prowadził wyłącznie Urząd Zastępstwa Prawnego, wynagrodzenie za prowadzenie sprawy powinno być odprowadzone na rachunek Wydziału Finansowego Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie ze wskazaniem wyżej wymienionej dyspozycji zarachowania;
2)
wpływy z tytułu kosztów procesu w sprawach cywilnych, zasądzonych orzeczeniami sądowymi wydanymi po dniu przekazania, odprowadzają po ściągnięciu do właściwego oddziału Narodowego Banku Polskiego i zarachowują:
a)
jednostki budżetowe - na rachunek własny dochodów budżetowych z dyspozycją zarachowania na dział 5 "Inne dochody", rozdział 19 "Różne wpływy administracyjno-gospodarcze i zwroty wydatków",
b)
przedsiębiorstwa (zakłady) działające według zasad rozrachunku gospodarczego oraz stowarzyszenie "Polski Czerwony Krzyż" - na własny rachunek rozliczeniowy, z tym że wpływy te stanowią ich zyski nadzwyczajne i podlegają rozliczeniu z budżetem na zasadach ogólnych;
3)
wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych, które otrzymały od organów zastępstwa prawnego sprawy dotyczące jedynie ściągnięcia kosztów procesu, zasądzonych wyłącznie na rzecz Urzędu Zastępstwa Prawnego lub wydziałów prawnych, zarachowują wpływy z tego tytułu na dochody budżetów terenowych w sposób określony w pkt 1.
2.
Przepisy ust. 1 pkt 2 nie mają zastosowania do ściągniętego od strony wynagrodzenia za prowadzenie sprawy, jeżeli wynagrodzenie to podlega wypłaceniu pełnomocnikowi procesowemu.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 15 czerwca 1954 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 2 marca 1957 r. (M.P.57.21.152) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 marca 1957 r.