Zarachowywanie wpływów z kar pieniężnych porządkowych i sądowych z ustawy o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy oraz zwrot wpływów z kar pieniężnych porządkowych.

Monitor Polski

M.P.1955.105.1418

Akt utracił moc
Wersja od: 15 listopada 1955 r.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 października 1955 r.
w sprawie zarachowywania wpływów z kar pieniężnych porządkowych i sądowych z ustawy o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy oraz zwrotu wpływów z kar pieniężnych porządkowych.

W związku z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 lipca 1954 r. w sprawie klasyfikacji dochodów i wydatków budżetu Państwa (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-71, poz. 882 i z 1955 r. Nr 62, poz. 736) co do sposobu zarachowywania wpływów z kar pieniężnych porządkowych i sądowych z ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy (Dz. U. z 1955 r. Nr 27, poz. 160), zwanej w dalszym ciągu "ustawą", oraz w związku z przepisami art. 11 ust. 4 tej ustawy co do zwrotu kwot potrąconych pracownikom z wynagrodzenia w wykonaniu wymierzonej im kary porządkowej - wyjaśnia się, co następuje:
1.
Wpływy z kar pieniężnych porządkowych, nakładanych na pracowników na podstawie art. 6 ustawy, podlegają odprowadzeniu do właściwego oddziału Narodowego Banku Polskiego:
1)
przez jednostki budżetowe, (zakłady pracy) objęte budżetem centralnym - na rachunek własny dochodów budżetu centralnego, na dział 5 "Inne dochody", rozdział 27 "Grzywny, kary pieniężne i konfiskaty";
2)
przez przedsiębiorstwa (zakłady pracy) na rozrachunku gospodarczym rozliczające się z budżetem centralnym - na rachunek dochodów budżetu centralnego jednostek nadrzędnych, z dyspozycją zarachowania na dochody tej części budżetu, której jednostka wpłacająca podlega, według klasyfikacji wskazanej w pkt 1.
2.
Wpływy z kar wymienionych w ust. 1, nakładanych na pracowników jednostek budżetowych (zakładów pracy), objętych budżetami terenowymi, przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym, rozliczających się z budżetami terenowymi, jednostek spółdzielczych i społecznych oraz na pracowników wszelkich innych jednostek nie wyszczególnionych wyżej, do których mają zastosowanie przepisy powołanej ustawy - podlegają odprowadzeniu do właściwego oddziału Narodowego Banku Polskiego na rachunek budżetu centralnego właściwego wydziału finansowego (inspekcji dochodów państwowych) prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej z dyspozycją zarachowania na część 9b "Dochody państwowe" według klasyfikacji wskazanej w ust. 1 pkt 1.
3.
Wpływy z kar sądowych, wymierzanych na podstawie art. 8 ustawy, podlegają odprowadzeniu na rachunek tego sądu, który wydał orzeczenie, z dyspozycją zarachowania na dochody budżetu centralnego, część 36 Ministerstwo Sprawiedliwości według klasyfikacji wskazanej w ust. 1 pkt 1.
4.
Zwrotu kwot, potrąconych pracownikom z wynagrodzenia w wykonaniu wymierzonej kary porządkowej, o którym mowa w art. 11 ust. 4 ustawy, należy dokonywać przy analogicznym zachowaniu zasad i trybu przewidzianego w § 23 przepisów o rachunkowości budżetowej, stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1951 r. (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-101, poz. 1477, z 1953 r. Nr A-21, poz. 273 i z 1955 r. Nr 40, poz. 390).
5.
Jednostki budżetowe objęte budżetem centralnym dokonują zwrotu z rachunku własnego dochodów. Przedsiębiorstwa na rozrachunku gospodarczym, rozliczające się z budżetem centralnym, o których mowa w ust. 1 pkt 2, występują o spowodowanie zwrotu do jednostek nadrzędnych, a wszystkie inne jednostki wymienione w ust. 2 - do wydziałów finansowych prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych, na których rachunki były odprowadzone wpływy z tytułu kar pieniężnych porządkowych z ustawy o socjalistycznej dyscyplinie pracy.
6.
Wnioski o zwrot kwot, o których mowa w ust. 4, należy załatwiać w terminie dni 30 od daty wydania postanowienia o zwrocie.
7.
Uchyla się okólnik Ministra Finansów z dnia 19 lutego 1952 r. w sprawie zarachowywania wpływów z kar pieniężnych porządkowych i sądowych z ustawy o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-18, poz. 232 i z 1953 r. Nr A-13, poz. 186).