Zapewnienie warunków rozwoju i działalności samorządnych związków i zrzeszeń branżowych hodowców i producentów rolnych.

Monitor Polski

M.P.1981.8.63

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1981 r.

UCHWAŁA Nr 31
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lutego 1981 r.
w sprawie zapewnienia warunków rozwoju i działalności samorządnych związków i zrzeszeń branżowych hodowców i producentów rolnych.

W związku z wytycznymi Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Prezydium Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w sprawie węzłowych problemów polityki rolnej, rolnictwa i gospodarki żywnościowej, w celu zapewnienia samorządnym związkom i zrzeszeniom branżowym hodowców i producentów rolnych warunków do prowadzenia działalności zapewniającej intensyfikację i unowocześnienie produkcji rolnej w gospodarstwach indywidualnych, podniesienia poziomu społeczno-zawodowego rolników, reprezentowania interesów producentów rolnych oraz prowadzenia innej działalności, zmierzającej do zwiększenia bazy surowcowej dla przemysłu rolno-spożywczego, na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Ministrowie Rolnictwa, Przemysłu Spożywczego i Skupu, Przemysłu Lekkiego, Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej oraz Finansów są obowiązani do zasięgania opinii krajowych związków i zrzeszeń branżowych hodowców i producentów rolnych dotyczących projektów aktów prawnych w sprawach:
1)
skupu zwierząt, produktów zwierzęcych oraz płodów rolnych,
2)
cen skupu zwierząt, produktów zwierzęcych oraz płodów rolnych, a także cen środków produkcji i usług dla rolnictwa,
3)
ustalania sposobów rozdysponowywania środków produkcji na rzecz indywidualnych hodowców i producentów rolnych,
4)
pomocy Państwa dla hodowców i producentów rolnych,
5)
zasad udzielania kredytów dla hodowców i producentów rolnych oraz zmian w obowiązkowych świadczeniach finansowych rolników indywidualnych.
Wojewodowie i naczelnicy gmin są obowiązani do zasięgania opinii związków i zrzeszeń branżowych hodowców i producentów rolnych w sprawach:
1)
organizacji i planowania produkcji rolnej,
2)
rozdziału środków produkcji,
3)
organizacji skupu i odbioru zwierząt, produktów zwierzęcych oraz płodów rolnych,
4)
organizacji usług produkcyjnych w zakresie potrzeb rolników indywidualnych.
1.
Ministrowie Rolnictwa, Przemysłu Spożywczego i Skupu, Przemysłu Lekkiego, Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej zalecą podległym jednostkom organizacyjnym, prowadzącym skup zwierząt, produktów zwierzęcych oraz płodów rolnych, aby na podstawie porozumień zawartych z właściwymi organami krajowych związków i zrzeszeń branżowych pobierały od rolników indywidualnych ustalone przez te organy dobrowolne opłaty na rzecz związków i zrzeszeń branżowych hodowców i producentów rolnych.
2.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, banki spółdzielcze będą przekazywać na rachunki bankowe związków i zrzeszeń branżowych hodowców i producentów rolnych.
1.
Tworzy się Fundusz Pomocy dla Związków i Zrzeszeń Branżowych Hodowców i Producentów Rolnych, zwany dalej "Funduszem".
2.
Fundusz tworzy się ze środków państwowych jednostek organizacyjnych prowadzących skup zwierząt, produktów zwierzęcych oraz płodów rolnych w wysokości do 0,5% rocznej wartości skupu od rolników indywidualnych. Środki te obciążają koszty jednostek prowadzących skup.
3.
Fundusz gromadzi się na koncie bankowym Ministerstwa Rolnictwa.
4.
Środki Funduszu przeznacza się w razie potrzeby na uzupełnienie własnych środków związków i zrzeszeń branżowych na sfinansowanie ich działalności statutowej w zakresie zwiększenia produkcji towarowej, wprowadzania postępu technicznego oraz unowocześniania organizacji i technologii produkcji.
5.
Szczegółowe zasady tworzenia i gospodarowania Funduszem określi Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrami Finansów, Przemysłu Spożywczego i Skupu, Przemysłu Lekkiego, Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej po zasięgnięciu opinii Zarządu Centralnego Związku Kółek Rolniczych oraz właściwych organów krajowych związków i zrzeszeń branżowych.
Zaleca się Zarządowi Głównemu Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" oraz Zarządom Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich i Centrali Spółdzielni Ogrodniczych i Pszczelarskich zapewnienie wykonania uchwały przez podporządkowane im jednostki organizacyjne.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
wojewodzie - rozumie się przez to również prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego,
2)
naczelniku gminy - rozumie się przez to również inne terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.