Rozdział 5 - Wysokość wkładów mieszkaniowych i budowlanych. - Zapewnienie warunków dalszego rozwoju spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego.

Monitor Polski

M.P.1965.27.133

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1967 r.

Rozdział  5.

Wysokość wkładów mieszkaniowych i budowlanych.

§  27.
1.
Wkładem mieszkaniowym w spółdzielni mieszkaniowej jest kwota wniesiona przez członka spółdzielni na pokrycie części kosztów budowy przypadających na mieszkanie.
2.
Wkładem budowlanym w spółdzielni budowlano-mieszkaniowej lub w zrzeszeniu budowy domów jednorodzinnych jest kwota wniesiona przez członka spółdzielni na pokrycie całkowitego kosztu budowy przypadającego na jego mieszkanie lub dom jednorodzinny; kwota ta może być wniesiona w całości bądź też w formie zaliczki na wkład i spłaty kredytu bankowego.
§  28.
1.
Kandydaci i członkowie spółdzielni mieszkaniowych wnoszą wkłady mieszkaniowe obliczane od kosztów budowy mieszkań w następującej wysokości:
1)
przy podstawowym standardzie - 15%,
2)
przy wyższym standardzie:
a)
w miastach do 20 tysięcy mieszkańców oraz w osiedlach i gromadach - 18%,
b)
w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców do 100 tysięcy mieszkańców:

- w strefie śródmiejskiej - 20%,

- w pozostałych strefach - 18%,

c)
w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców:

- w strefie centralnej - 22%,

- w strefie śródmiejskiej - 20%,

- w pozostałych strefach - 18%,

zgodnie z podziałem miasta na strefy, o którym mowa w § 5 ust. 1.

2.
Kandydaci i członkowie spółdzielni budowlano-mieszkaniowych realizujących budownictwo wielorodzinne wnoszą zaliczki na wkłady budowlane obliczane od kosztów budowy mieszkań w następującej wysokości:
1)
przy podstawowym standardzie - co najmniej 40%,
2)
przy wyższym standardzie - co najmniej 50%.
3. 7
Członkowie spółdzielni budowlano-mieszkaniowych, realizujących budownictwo wielorodzinne na zasadach określonych w § 6 ust. 4, wnoszą wkłady budowlane w wysokości określonej w ust. 2 - najpóźniej na 6 miesięcy przed planowanym terminem oddania mieszkań do użytku. Wkłady te zaliczane są na poczet spłaty przyznanego kredytu bankowego.
4. 8
Kandydaci i członkowie spółdzielni budowlano-mieszkaniowych oraz spółdzielczych zrzeszeń budowy domów jednorodzinnych realizujących budownictwo domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych wnoszą zaliczki na wkłady budowlane, obliczane od kosztów budowy domów (lokali w małych domach mieszkalnych), w następującej wysokości:
1)
w miastach, osiedlach i gromadach położonych na terenie Ziem Zachodnich i Północnych oraz na pozostałych terenach w miastach do 100 tysięcy mieszkańców, osiedlach i gromadach - co najmniej 20%,
2)
w miastach nie wymienionych w pkt 1 - co najmniej 25%.
5. 9
Na wkład mieszkaniowy lub budowlany może być zaliczona wniesiona przez członków spółdzielni oraz ich rodziny wartość pracy oraz materiały budowlane.
§  29.
1.
Wysokość i warunki udzielania pomocy na uzupełnienie wkładu mieszkaniowego lub budowlanego osobom ubiegającym się o przyjęcie na członków spółdzielni określają przepisy o zakładowych funduszach mieszkaniowych i zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych.
2.
Osoby ubiegające się o przyjęcie na członków spółdzielni, zatrudnione w zakładach pracy nie tworzących zakładowych funduszów mieszkaniowych bądź nie posiadających dostatecznych środków na rachunkach tych funduszów, mogą uzyskać pomoc w formie kredytu bankowego na uzupełnienie wkładu mieszkaniowego lub budowlanego. Pomoc ta może być udzielana do wysokości 2/3 wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej lub do wysokości 10% kosztów budowy w spółdzielni budowlano-mieszkaniowej i spółdzielczym zrzeszeniu budowy domów jednorodzinnych. Okres spłaty nie może przekraczać 5 lat. W uzasadnionych wypadkach - określonych w odrębnych przepisach, o których mowa w ust. 3 - pomoc na wkład mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej może być udzielona w pełnej wysokości wkładu oraz umorzona w całości lub w części.
2a. 10
Pomoc, o której mowa w ust. 2, uzyskać mogą również przekwaterowywani z budynków wyburzanych rzemieślnicy i pracownicy nie uspołecznionych zakładów pracy. Pomoc ta nie podlega umorzeniu.
3.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej oraz po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych i Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego ustali szczegółowe zasady i tryb udzielania pomocy, o której mowa w ust. 2.
4.
Prezes Rady Ministrów na wniosek zainteresowanego ministra może zezwolić na pokrycie wkładów mieszkaniowych w spółdzielczym budownictwie resortowym za pracowników zatrudnionych w szczególnie ważnych budowanych i rozbudowywanych zakładach przemysłowych - ze środków tych zakładów.
§  30.
Na okres spłaty pożyczek, o których mowa w § 29, odracza się w stosunku do spółdzielni i ich członków rozpoczęcie spłaty kredytów długoterminowych zaciągniętych na budowę mieszkań.
7 § 28 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 lit. a) uchwały nr 326 z dnia 18 października 1966 r. (M.P.66.60.290) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 października 1966 r.
8 § 28 ust. 4 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. b) uchwały nr 326 z dnia 18 października 1966 r. (M.P.66.60.290) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 października 1966 r.
9 § 28 ust. 5 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. b) uchwały nr 326 z dnia 18 października 1966 r. (M.P.66.60.290) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 października 1966 r.
10 § 29 ust. 2a dodany przez § 1 uchwały nr 38 z dnia 23 lutego 1967 r. (M.P.67.13.66) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 marca 1967 r.