Zapewnienie ciągłości pracy pracownikom dojeżdżającym do pracy w razie podjęcia pracy w pobliżu miejsca zamieszkania.

Monitor Polski

M.P.1967.45.230

Akt utracił moc
Wersja od: 11 sierpnia 1967 r.

PISMO OKÓLNE Nr 54
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 9 sierpnia 1967 r.
w sprawie zapewnienia ciągłości pracy pracownikom dojeżdżającym do pracy w razie podjęcia pracy w pobliżu miejsca zamieszkania.

Rozwój przemysłu i usług w wielu miejscowościach kraju, w szczególności w związku z deglomeracją przemysłu, stwarza coraz większe możliwości zatrudnienia pracowników miejscowych, pracujących dotychczas w innych miejscowościach i dojeżdżających do pracy, często na znaczne odległości. Korzystne dla gospodarki narodowej, jak i dla pracowników poczynania, zmierzające do zatrudniania miejscowej siły roboczej, napotykają m. in. przeszkody związane z utratą ciągłości pracy przez pracowników, którzy w celu zmiany miejsca pracy rozwiązują dotychczasowe umowy o pracę w drodze wypowiedzenia. W celu usunięcia tych przeszkód zaleca się, co następuje:
1.
W razie zgłoszenia przez pracownika dojeżdżającego do pracy wniosku o zwolnienie go z pracy w celu podjęcia pracy w miejscu zamieszkania lub w jego pobliżu kierownicy zakładów pracy powinni uwzględniać te wypadki i nie stawiać przeszkód w rozwiązaniu umowy o pracę na podstawie porozumienia stron, w terminie wspólnie ustalonym, który na życzenie pracownika nie powinien przekraczać okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Rozwiązanie umowy w tym trybie zapewni pracownikowi zachowanie ciągłości pracy w zakresie uprawnień do urlopu i do świadczeń z ubezpieczenia rodzinnego, jeżeli podejmie nową pracę w ciągu trzech miesięcy od ustania poprzedniego zatrudnienia. Pracownik zachowuje prawo do nie wykorzystanego urlopu w dotychczasowym zakładzie pracy.
2.
Rozwiązanie umowy o pracę w sposób określony w ust. 1 należy uzależnić od przedstawienia przez pracownika zaświadczenia zakładu pracy, położonego w miejscu zamieszkania pracownika lub w pobliżu tej miejscowości, stwierdzającego gotowość niezwłocznego przyjęcia pracownika do pracy po rozwiązaniu przez niego dotychczasowego stosunku pracy. Zaświadczenie to powinno być potwierdzone przez organ zatrudnienia.
3.
W zaświadczeniu, stwierdzającym rozwiązanie umowy o pracę na podstawie porozumienia stron, zakład pracy zwalniający pracownika powinien określić zakład pracy, w którym pracownik ma podjąć pracę.