Zaopatrzenie zakładów przemysłu drobnego w surowce wtórne ze źródeł będących w dyspozycji Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem i Centrali Odpadków Użytkowych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-61.751

Akt utracił moc
Wersja od: 27 czerwca 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 15 czerwca 1953 r.
w sprawie zaopatrzenia zakładów przemysłu drobnego w surowce wtórne ze źródeł będących w dyspozycji Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem i Centrali Odpadków Użytkowych.

W związku z § 14 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 września 1952 r. w sprawie zaopatrywania zakładów przemysłu drobnego w surowce wtórne (Monitor Polski Nr A-84, poz. 1332) zarządza się, co następuje:
Przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego, spółdzielnie pracy zrzeszone w Związku Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych, Centrali Spółdzielni Inwalidów i Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego oraz szkoły zawodowe podległe Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła są upoważnione do bezpośredniego zakupu surowców wtórnych znajdujących się w składnicach Centrali Odpadków Użytkowych, zwanej dalej w skrócie C.O.U. i składnicach Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem, zwanego dalej w skrócie C.Z.G.Z., z wyjątkiem surowców wtórnych gospodarowanych centralnie stosownie do § 18 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 września 1952 r. w sprawie zaopatrywania zakładów przemysłu drobnego w surowce wtórne (Monitor Polski Nr A-84, poz. 1332).
1.
Jednostki wymienione w § 1 mają prawo zakupu surowców wtórnych - przydatnych do produkcji w ich zakładach - w ilościach wypływających z planów produkcyjnych. Oparte na tej podstawie zamówienia powinny być zaopiniowane przez wydziały przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych pod kątem widzenia potrzeby dokonania zakupu.
2.
Zakup surowców, o których mowa w ust. 1, powinien nastąpić na podstawie pisemnego zamówienia złożonego po uprzednim sprawdzeniu, czy dany artykuł znajduje się na składzie.
Indywidualne zakłady rzemieślnicze mają prawo nabywania surowców wtórnych na podstawie wydanych przez wydziały przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) zaświadczeń, stwierdzających celowość sprzedaży tych surowców.
Przedstawiciele jednostek wymienionych w § 1 mają prawo wstępu do składnic C.O.U. i C.Z.G.Z. celem dokonania wyboru surowca wtórnego na podstawie pisemnego upoważnienia wydziału przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwego ze wzglądu na siedzibę danej składnicy.
W zakresie rozliczeń przy sprzedaży surowców wtórnych obowiązują przepisy uchwały nr 877 Prezydium Rządu z dnia 12 grudnia 1951 r. w sprawie zasad rozliczeń za dostawy, usługi i roboty między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1500).
Składnice C.O.U. i C.Z.G.Z. obowiązane są umieszczać na fakturach i listach przewozowych adnotacje "Surowce wtórne".
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.