Zaopatrzenie rynku w materiały budowlane.

Monitor Polski

M.P.1975.13.71

Akt utracił moc
Wersja od: 4 czerwca 1975 r.

UCHWAŁA Nr 72
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 kwietnia 1975 r.
w sprawie zaopatrzenia rynku w materiały budowlane.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Materiały budowlane o niedostatecznej podaży, przeznaczone na zaopatrzenie rynku, mogą nabywać:
1)
osoby fizyczne na pokrycie swoich indywidualnych potrzeb w zakresie inwestycji i remontów oraz konserwacji obiektów,
2)
rolnicze spółdzielnie produkcyjne na roboty budowlane i remontowe wykonywane systemem gospodarczym,
3)
kółka rolnicze na roboty remontowo-budowlane wykonywane systemem gospodarczym,
4)
zakłady świadczące usługi remontowe i budowlano-montażowe dla ludności.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług może po uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami ustalić innych niż określeni w ust. 1 nabywców oraz zasady zakupu przez nich materiałów budowlanych przeznaczonych na zaopatrzenie rynku.
Minister Rolnictwa w odniesieniu do potrzeb ludności wiejskiej oraz Minister Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w odniesieniu do potrzeb ludności miast - w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług, ministrami bilansującymi produkcję materiałów budowlanych oraz organami administracji państwowej stopnia wojewódzkiego - zapewnią prowadzenie badań i dokonywanie analiz kształtowania się zapotrzebowania na materiały budowlane dla budownictwa indywidualnego.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług ustala:
1)
wieloletnie i roczne potrzeby rynku w zakresie materiałów budowlanych,
2)
wykaz materiałów budowlanych o niedostatecznej podaży, które mają być rozdzielane, po porozumieniu z Ministrami Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Rolnictwa oraz z Zarządem Głównym Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
2.
Organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego może rozszerzyć wykaz, o którym mowa w ust. 1, o artykuły o niedostatecznej podaży na terenie województwa (miasta wyłączonego z województwa).
1.
Ogólna ilość materiałów budowlanych o niedostatecznej podaży, przeznaczonych zgodnie z narodowym planem społeczno-gospodarczym na zaopatrzenie rynku, jest rozdzielana w poszczególnych rodzajach i asortymentach:
1)
centralnie, przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług w porozumieniu z Ministrami Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska i Rolnictwa, po uzgodnieniu z Zarządem Głównym Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - między województwa (miasta wyłączone z województw) z podziałem na miasto i wieś,
2) 1
przez organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego między powiaty, miasta stanowiące powiaty i dzielnice w miastach wyłączonych z województw, po uprzednim ustaleniu ilości materiałów budowlanych przeznaczonych na zaopatrzenie nabywców uspołecznionych i indywidualnych z podziałem na miasto i wieś; wydzielone dla nabywców uspołecznionych ilości materiałów budowlanych stanowią górną granicę, do której organy administracji państwowej stopnia powiatowego mogą przydzielać materiały tej grupie odbiorców,
3) 2
przez organy administracji państwowej stopnia powiatowego:
a)
terytorialnie między gminy (miasta i gminy) oraz miasta nie stanowiące powiatów - w odniesieniu do materiałów budowlanych przeznaczonych dla nabywców indywidualnych,
b)
dla poszczególnych nabywców uspołecznionych.
2.
Prezydenci i naczelnicy miast, naczelnicy dzielnic, naczelnicy gmin (miast i gmin) przydzielają materiały budowlane nabywcom indywidualnym.
3.
Rozdział materiałów budowlanych dokonywany jest na okresy roczne i kwartalne.
1.
Rozdział materiałów budowlanych o niedostatecznej podaży powinien być dokonywany z uwzględnieniem następujących kryteriów:
1)
dla wsi - potrzeb regionów intensyfikujących produkcję rolną i zapewniających wysoką towarowość tej produkcji oraz specjalizację produkcji zwierzęcej, jak również potrzeb inwestorów indywidualnych, posiadających budowlane książeczki spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych,
2)
dla miasta - rozmiarów inwestycji i remontów planowanych do realizacji w danym roku przez ludność.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług po porozumieniu z Ministrami Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska i Rolnictwa ustali szczegółowe zasady i tryb rozdziału oraz sprzedaży materiałów budowlanych.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług oraz Zarząd Główny Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami nadzorującymi jednostki zbytu materiałów budowlanych i organami administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, przeprowadzą w granicach nakładów inwestycyjnych, określonych w planach, rekonstrukcję organizacyjno-techniczną magazynów, składów i innych placówek handlowych sprzedających materiały budowlane.
2.
Rekonstrukcja, o której mowa w ust. 1, powinna zapewnić w szczególności:
1)
specjalizację sieci handlowej,
2)
wprowadzenie do obrotu oraz intensyfikację sprzedaży nowych materiałów i urządzeń technicznych,
3)
prowadzenie w miarę potrzeby poradnictwa w zakresie doboru właściwych materiałów do budownictwa indywidualnego,
4)
organizowanie obrotu materiałami pochodzącymi z produkcji lokalnej ze źródeł miejscowych,
5)
rozszerzenie kompletowania potrzebnych nabywcom materiałów budowlanych.
1.
Materiały budowlane nie zakupione przez poszczególne grupy nabywców uspołecznionych przeznacza się do sprzedaży nabywcom indywidualnym.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług oraz terenowe organy administracji państwowej zapewnią kontrolę obrotu materiałami budowlanymi przeznaczonymi na zaopatrzenie rynku.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Handlu Wewnętrznego i Usług, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Rolnictwa i innym zainteresowanym ministrom oraz organom administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
Traci moc uchwała nr 117 Rady Ministrów z dnia 25 maja 1973 r. w sprawie zaopatrzenia rynku w materiały budowlane (Monitor Polski Nr 27, poz. 167).
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 maja 1975 r.
1 Z dniem 4 czerwca 1975 r. dotychczasowe zadania i uprawnienia naczelników powiatów z zakresu rozdzielania materiałów budowlanych o niedostatecznej podaży wynikające z § 4 ust. 1 pkt 2 przechodzą do wojewodów, zgodnie z § 1 pkt 6 uchwały nr 90 z dnia 30 maja 1975 r. w sprawie określenia zadań i uprawnień należących do naczelników powiatów, które przejmują wojewodowie (M.P.75.17.110).
2 Z dniem 4 czerwca 1975 r. dotychczasowe zadania i uprawnienia naczelników powiatów z zakresu rozdzielania materiałów budowlanych o niedostatecznej podaży wynikające z § 4 ust. 1 pkt 3 przechodzą do wojewodów, zgodnie z § 1 pkt 6 uchwały nr 90 z dnia 30 maja 1975 r. w sprawie określenia zadań i uprawnień należących do naczelników powiatów, które przejmują wojewodowie (M.P.75.17.110).