Zaopatrzenie i sprzedaż nabywcom uspołecznionym materiałów budowlanych przeznaczonych na zaopatrzenie rynku.

Monitor Polski

M.P.1975.21.134

Akt utracił moc
Wersja od: 3 lipca 1975 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 21 czerwca 1975 r.
w sprawie zaopatrzenia i sprzedaży nabywcom uspołecznionym materiałów budowlanych przeznaczonych na zaopatrzenie rynku.

Na podstawie § 1 ust. 2 i § 5 ust. 2 uchwały nr 72 Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 1975 r. w sprawie zaopatrzenia rynku w materiały budowlane (Monitor Polski Nr 13, poz. 71) oraz w związku z § 1 pkt 6 uchwały nr 90 Rady Ministrów z dnia 30 maja 1975 r. w sprawie określenia zadań i uprawnień należących do naczelników powiatów, które przejmują wojewodowie (Monitor Polski Nr 17, poz. 110) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie reguluje szczegółowe zasady, kryteria i tryb zaopatrzenia i sprzedaży nabywcom uspołecznionym materiałów budowlanych o niedostatecznej podaży przeznaczonych na zaopatrzenie rynku.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
nabywcach uspołecznionych - rozumie się przez to jednostki gospodarki uspołecznionej, jednostki i zakłady budżetowe oraz organizacje społeczne,
2)
materiałach budowlanych - rozumie się przez to używane w budownictwie indywidualnym:
a)
wyroby przemysłu mineralnego, drzewnego i chemicznego,
b)
wyroby hutnictwa żelaza i stali,
c)
artykuły instalacyjnosanitarne.
1.
Z ogólnej ilości materiałów budowlanych o niedostatecznej podaży, przeznaczonych dla wsi, terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego na wniosek zarządu wojewódzkiego związku gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" ustala ilość materiałów budowlanych przeznaczoną dla:
1)
rolniczych spółdzielni produkcyjnych - na roboty remontowe i budowlane realizowane systemem gospodarczym,
2)
kółek rolniczych - na roboty remontowo-budowlane wykonywane systemem gospodarczym oraz jednostek gospodarczych kółek rolniczych na cele związane bezpośrednio z określonym świadczeniem usług budowlanych dla ludności wiejskiej,
3)
przedsiębiorstw rolnych, organizacji i jednostek obsługujących rolnictwo lub prowadzących działalność na rzecz rolnictwa - na określone cele remontowo-budowlane,
4)
urzędów gminnych, szkół, żłobków, ośrodków zdrowia itp. - na remonty wykonywane systemem gospodarczym.
2.
Z ogólnej ilości materiałów budowlanych o niedostatecznej podaży, przeznaczonych dla miast, terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, na wniosek zarządu wojewódzkiego związku gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" lub dyrektora przedsiębiorstwa handlu opałem i materiałami budowlanymi, ustala ilość materiałów budowlanych przeznaczoną na określone cele dla:
1)
uspołecznionych zakładów świadczących usługi remontowo-budowlane dla ludności miejskiej,
2)
urzędów miejskich, szkół, żłobków, ośrodków zdrowia itp. na remonty wykonywane systemem gospodarczym.
3.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego ustala ilość materiałów budowlanych wymienionych w ust. 1 i 2 dla poszczególnych nabywców uspołecznionych w zależności od pilności potrzeb:
1)
rolniczych spółdzielni produkcyjnych na roboty budowlane i remontowe realizowane systemem gospodarczym,
2)
kółek rolniczych i jednostek gospodarczych kółek rolniczych na cele bezpośredniego wykonywania usług dla ludności związanych z rozwijaniem produkcji rolnej,
3)
zakładów usługowych na świadczenie usług dla ludności miejskiej i wiejskiej,
4)
przedsiębiorstw rolnych, zakładów doświadczalnych i innych placówek naukowych, związanych z rolnictwem, na drobne remonty na wsi i w mieście,
5)
gminnych spółdzielni i ich związków na konserwacje i remonty gospodarcze oraz działalność usługową,
6)
urzędów gminnych i miejskich, szkół, żłobków, ośrodków zdrowia na remonty wykonywane systemem gospodarczym,
7)
pozostałych nabywców uspołecznionych.
1.
Ustalone w trybie przewidzianym w § 3 ilości materiałów budowlanych przeznaczonych dla nabywców uspołecznionych terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego przekazuje:
1)
zarządom wojewódzkich związków rolniczych spółdzielni produkcyjnych - dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych,
2)
zarządom wojewódzkich związków kółek rolniczych - dla kółek rolniczych i jednostek gospodarczych kółek rolniczych,
3)
zarządom wojewódzkich związków gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - dla jednostek wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 3 i 4,
4)
wojewódzkim organizacjom nadzorującym uspołecznione zakłady świadczące usługi dla ludności miast - dla zaopatrzenia tych zakładów,
5)
zarządom wojewódzkich związków gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" lub dyrektorom przedsiębiorstw handlu opałem i materiałami budowlanymi - dla zaopatrzenia odbiorców wymienionych w § 3 ust. 2 pkt 2.
2.
Wymienione w ust. 1 wojewódzkie organizacje gospodarcze dokonują przydziału materiałów budowlanych dla poszczególnych nabywców uspołecznionych w zależności od pilności potrzeb.
3.
Przydziałów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się na piśmie.
Sprzedaż materiałów budowlanych nabywcom uspołecznionym prowadzą wyłącznie wyznaczone przez zarządy wojewódzkich związków gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz przez dyrektorów przedsiębiorstw handlu opałem i materiałami budowlanymi - po uzgodnieniu z terenowymi organami administracji państwowej stopnia wojewódzkiego - placówki handlu detalicznego, z tym że placówki te będą obsługiwały nabywców uspołecznionych w promieniu 25-30 km.
Nabywcy uspołecznieni ubiegający się o przydział materiałów budowlanych składają kwartalne zapotrzebowanie do właściwych zarządów wojewódzkich jednostek lub dyrektorów przedsiębiorstw wymienionych w § 4 najpóźniej w terminie 20 dni przed rozpoczęciem kwartału.
Placówki handlu detalicznego, o których mowa w § 5, prowadzą rejestry sprzedaży materiałów budowlanych nabywcom uspołecznionym według ustalonego odrębnie wzoru.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 6 marca 1969 r. w sprawie pozarynkowej sprzedaży materiałów budowlanych z puli rynkowej jednostkom gospodarki uspołecznionej i organizacjom społecznym przez placówki uspołecznionego handlu detalicznego (Monitor Polski Nr 15, poz. 114).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.