Oddział B - Zwrot kosztów podróży. - Zaopatrywanie ubezpieczonych i członków ich rodzin w przedmioty ortopedyczne.

Monitor Polski

M.P.1955.32.307

Akt utracił moc
Wersja od: 12 czerwca 1958 r.

B.

Zwrot kosztów podróży.

§  27.
Prezydium rady narodowej, które wystawiło zlecenie na wykonanie przedmiotów ortopedycznych, zwraca ubezpieczonym koszty przejazdu do wskazanej w zleceniu wytwórni i z powrotem.
§  28.
1.
Zwrotowi podlegają koszty przejazdu w przypadku, gdy wskazana w zleceniu wytwórnia położona jest w odległości większej niż 5 km od miejsca zamieszkania lub miejsca stałego zatrudnienia.
2.
Ubezpieczonym z uszkodzeniami kończyn dolnych zwraca się koszty przejazdu również w przypadku mniejszej odległości.
3.
Ubezpieczonym, których stan zdrowia lub rodzaj kalectwa tego wymaga, zwraca się również koszty przejazdów lokalnych (tramwajem, autobusem, furmanką, dorożką samochodową) oraz koszty przejazdów osoby towarzyszącej.
§  29.
1.
Zwrot kosztów obejmuje zapłaconą cenę biletu III klasy pociągu osobowego lub innego publicznego środka lokomocji za przejazd najkrótszą drogą do wskazanej wytwórni i z powrotem.
2.
Osoby korzystające z ulg w przejazdach otrzymują zwrot według taryfy ulgowej.
§  30.
1.
Dokumentem uprawniającym do zwrotu kosztów przejazdu jest stwierdzenie przez wytwórnię protez konieczności odbycia tej podróży.
2.
W przypadkach, o których mowa w § 28 ust. 3, konieczne jest ponadto zaświadczenie lekarza zakładu społecznego służby zdrowia lub właściwego zakładu leczniczo-zapobiegawczego przy zakładzie pracy.
3.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych można wypłacić zaliczkę na koszty przejazdu w obie strony, jeżeli:
1)
osoba wezwana nie posiada dostatecznych środków na kupno biletu kolejowego, a okoliczność tę stwierdzi właściwy komitet blokowy bądź prezydium rady narodowej właściwej ze wzglądu, na miejsce zamieszkania osoby wezwanej;
2)
osoba wezwana zobowiąże się do przedłożenia stwierdzenia, o którym mowa w ust. 1, natychmiast po powrocie z podróży.