§ 5. - Zamówienia rządowe na materiały i wyroby.

Monitor Polski

M.P.1983.38.218

Akt utracił moc
Wersja od: 29 listopada 1983 r.
§  5.
1.
Kontrolę wykonania zamówień rządowych prowadzą organy założycielskie jednostek wykonujących zamówienia rządowe.
2.
W razie niewykonania zamówienia rządowego przyjętego przez jednostkę wykonującą, właściwy organ pozbawia ją preferencji, o których mowa w § 4, chyba że jednostka zamawiająca nie wywiązała się z zobowiązań w stosunku do jednostki wykonującej zamówienia rządowe.
3.
W razie gdy wielkość produkcji wynikająca z zawartych umów przekracza aktualny popyt, jednostki zamawiające odpowiadają za sfinansowanie powstałej nadwyżki.
4.
W umowach o wykonanie zamówień rządowych strony powinny przewidzieć, że w razie wykorzystania przez jednostkę wykonującą zamówienia rządowe środków dewizowych niezgodnie z przeznaczeniem, jest ona obowiązana zwrócić środki organowi, od którego je otrzymała, a w razie braku możliwości zwrotu tych środków dewizowych, jest obowiązana przekazać do budżetu państwa 10-krotną ich wartość w złotych obiegowych, obliczoną według obowiązującego kursu, zaliczoną do strat nadzwyczajnych.
5.
Stratę, o której mowa w ust. 4, traktuje się jako stratę nieuzasadnioną w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1982 r. w sprawie kosztów i strat uznanych za nieuzasadnione przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 38, poz. 253).