Zamawianie maszyn i urządzeń inwestycyjnych.

Monitor Polski

M.P.1967.23.111

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 1967 r.

PISMO OKÓLNE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 kwietnia 1967 r.
w sprawie zamawiania maszyn i urządzeń inwestycyjnych.

W związku z wątpliwościami, jakie nasunęły się przy zamawianiu maszyn i urządzeń dla potrzeb inwestycji na tle nowych zasad projektowania i finansowania inwestycji (zarządzenie Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 lipca 1965 r. w sprawie projektowania inwestycji - Monitor Polski Nr 45, poz. 253 oraz uchwała nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych - Monitor Polski Nr 61, poz. 318), wyjaśnia się, co następuje:
1.
Zamówienia na maszyny i urządzenia zarówno indywidualne, jak i stanowiące wyposażenie kompletnych obiektów, zwane dalej w skróceniu "maszynami", dla inwestycji centralnych mogą być składane przez inwestora, jeżeli inwestycja ta została imiennie wymieniona w pięcioletnim planie rozwoju gospodarki narodowej lub w spisach zadań inwestycyjnych ustalonych w dwuletnich narodowych planach gospodarczych. W wypadkach wyjątkowych, gdy zachodzi potrzeba złożenia zamówienia na maszyny dla inwestycji centralnych nie wymienionych imiennie w planach, o których mowa, inwestor - za pośrednictwem właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) - powinien zgłosić Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów wniosek o zezwolenie na złożenie zamówienia.
2.
Zamówienia na maszyny dla inwestycji jednostek i zakładów budżetowych oraz dla inwestycji objętych planami terenowymi, a podejmowanych na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych, mogą być składane przez inwestorów po włączeniu inwestycji do planu. Jeżeli jednak cykl dostaw tego wymaga, zamówienia na maszyny mogą być składane przed włączeniem inwestycji do planu, pod warunkiem uzyskania na to zgody organu uprawnionego do włączenia tych inwestycji do planu:
1)
właściwego ministra - w zakresie inwestycji jednostek i zakładów budżetowych, objętych budżetem centralnym,
2)
prezydium rady narodowej - w zakresie inwestycji jednostek planów terenowych.
3.
Zamówienia na maszyny dla inwestycji zjednoczeń mogą być składane przez inwestora po przyjęciu przez bank inwestycji do finansowania; przed przyjęciem przez bank inwestycji do finansowania inwestor może złożyć zamówienie, jeżeli cykl dostaw tych maszyn tego wymaga, za uprzednią zgodą zjednoczenia, podaną do wiadomości banku finansującego inwestycję.
4.
Maszyny dla inwestycji przedsiębiorstw, o ile inwestycja nie została jeszcze przyjęta przez bank do finansowania, zamawia przedsiębiorstwo przy uwzględnieniu możliwości sfinansowania dostaw własnymi środkami (z funduszu inwestycyjno-remontowego lub z rachunku "B" funduszu rozwoju), planowanymi w danym roku do zakumulowania zgodnie z ustalonymi dla przedsiębiorstwa normami finansowymi.
5.
Podstawą do złożenia zamówienia na maszyny dla inwestycji, polegających na budownictwie inwestycyjnym, jest projekt wstępny, zatwierdzony zgodnie z obowiązującymi przepisami w sprawie projektowania inwestycji, a przy inwestycjach realizowanych na podstawie dokumentacji jednostadiowej - projekt techniczny inwestycji. Udzielanie zamówień na maszyny przed zatwierdzeniem projektu wstępnego lub projektu technicznego inwestycji jest dopuszczalne jedynie w wypadkach, gdy zamówienie dotyczy maszyn:
1)
dla zastąpienia nimi zużytych maszyn bez zmiany technologii produkcji,
2)
dla inwestycji realizowanych na podstawie licencji zagranicznych,
3)
dla inwestycji wprowadzonych na podstawie odrębnych decyzji do planu bez wymaganej dokumentacji inwestycyjnej.

W wypadkach wymienionych w pkt 2 i 3 zamówienie na maszyny może być złożone za zgodą organu właściwego do zatwierdzania dokumentacji.

6.
Wszelkie zamówienia składane w przedsiębiorstwach handlu zagranicznego na maszyny z importu - niezależnie od zachowania warunków, o których mowa w ust. 1-5 - wymagają ponadto:
1)
uzyskania pozytywnej opinii właściwej komisji powołanej do opiniowania zapotrzebowań inwestorów (komisje antyimportowe) na maszyny pochodzenia zagranicznego, a to zgodnie z przepisami zarządzenia nr 88 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1963 r. w sprawie wyeliminowania zbędnego importu kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego oraz części zamiennych (Monitor Polski Nr 55, poz. 276);
2)
zapewnienia przez właściwe ministerstwo odpowiedniego limitu dewizowego na rok lub na lata, w których ma nastąpić dostawa, co powinno być stwierdzone w zamówieniu składanym w przedsiębiorstwie handlu zagranicznego;
3)
w wypadkach określonych w uchwale nr 189 Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 1962 r. w sprawie wzmożenia kontroli nad zamawianiem i montażem maszyn (Monitor Polski Nr 51, poz. 249) - ponadto opinii właściwego banku finansującego inwestycje.
7.
Tryb dokonywania zamówień na maszyny, wymagania, jakim powinny odpowiadać składane zamówienia, obowiązujące strony warunki umowne oraz tryb dokonywania zmian zawartych umów i konsekwencje wynikające z odstąpienia od zawartych umów - określone są w obowiązujących przepisach, a w szczególności:
1)
w odniesieniu do dostaw krajowych - w ogólnych warunkach umów sprzedaży, stanowiących załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 276 i z 1967 r. Nr 6, poz. 29) i w instrukcji Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie postępowania przy zawieraniu i wykonywaniu umów sprzedaży i umów dostawy (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 277 i z 1967 r. Nr 6, poz. 29),
2)
w odniesieniu do dostaw z importu - w ogólnych warunkach umów sprzedaży towarów pochodzących z importu, stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 13 lutego 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 12, poz. 64) i w powołanej w pkt 1 instrukcji oraz w zarządzeniu nr 8 Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 1 lutego 1967 r. w sprawie zawierania i realizacji kontraktów importowych (Dz. Urz. MHZ Nr 3, poz. 11).
8.
Zaleca się centralnym związkom spółdzielczym stosowanie wyjaśnień, zawartych w niniejszym piśmie okólnym, przy składaniu zamówień na maszyny w zakresie inwestycji spółdzielczości.