Założenia prywatyzacyjne niektórych przedsiębiorstw ważnych z punktu widzenia strategicznych interesów Rzeczypospolitej Polskiej.

Monitor Polski

M.P.2004.39.677

Akt nienormatywny
Wersja od: 23 września 2004 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 10 września 2004 r.
w sprawie założeń prywatyzacji niektórych przedsiębiorstw ważnych z punktu widzenia strategicznych interesów Rzeczypospolitej Polskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do Rady Ministrów o niezwłoczne przedstawienie założeń prywatyzacji PKO BP S.A., Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A., Giełdy Papierów Wartościowych, Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, zakładów produkcji i przesyłu energii elektrycznej oraz gazu, zakładów produkcji i przesyłu ciepła, spółek węglowych, zakładów chemii polskiej oraz ewentualnej sprzedaży bądź przekazywania należących do Skarbu Państwa akcji PZU S.A., BGŻ S.A. i KGHM Polska Miedź S.A. oraz PKN ORLEN S.A. innym podmiotom. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa, że założenia te muszą uwzględniać strategiczne interesy Rzeczypospolitej Polskiej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzi debatę na temat przedstawionych przez Radę Ministrów założeń prywatyzacji, o których mowa w art. 1, oraz zajmie wobec nich stanowisko. Do czasu przyjęcia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stanowiska ostateczne decyzje związane z prywatyzacją firm, o których mowa w art. 1, powinny być wstrzymane.

Wzywa się Radę Ministrów i Ministra Skarbu Państwa do opracowania, do dnia 30 września 2004 r., i przedstawienia Sejmowi wiążących Rząd zasad przeprowadzania publicznych konkursów na stanowiska członków rad nadzorczych i zarządów spółek obsadzanych bezpośrednio przez Ministra Skarbu Państwa lub innych członków Rady Ministrów i szefów organów centralnych, którzy mają pozycję dominującą zgodnie z przepisami prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Konkursy te powinny być ogłaszane publicznie i być otwarte dla wszystkich kandydatów spełniających publicznie znane kryteria, a ich przeprowadzenie powinno być powierzone niezależnym podmiotom dającym rękojmię rzetelności i apolityczności wyboru.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.