Zaliczki miesięczne na podatek dochodowy od podatników podlegających obowiązkowi podatkowemu według przepisów działu III, rozdział II dekretu o podatku dochodowym.

Monitor Polski

M.P.1951.A-59.779

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 czerwca 1951 r.
w sprawie zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od podatników podlegających obowiązkowi podatkowemu według przepisów działu III, rozdział II dekretu o podatku dochodowym.

Na podstawie art. 17 ust. 1 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 414) zarządza się, co następuje:
Przepisom niniejszego zarządzenia podlegają nie objęte zasadami systemu finansowego przedsiębiorstwa i majątki pod zarządem państwowym oraz te przedsiębiorstwa zorganizowane w formie spółek prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa, które zostały podciągnięte pod przepisy działu III, rozdział II dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 414).
Podatnicy określeni w § 1 obowiązani są do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w terminie do dnia 25 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły.
Podstawę obliczenia zaliczki stanowi zysk bilansowy za dany okres, a w odniesieniu do podatników nie sporządzających bilansów miesięcznych - zysk przypadający na dany okres według planów finansowo-gospodarczych.
1.
Podatnicy, określeni w § 1, obowiązani są składać deklaracje na zaliczki miesięczne w terminach płatności zaliczek. W składanych deklaracjach należy podawać podstawę obliczenia zaliczki i jej wysokość. Do deklaracji powinien być dołączony bilans miesięczny, jeżeli jest on sporządzany.
2.
Podatnicy, którzy nie sporządzają bilansów miesięcznych, obowiązani są przedkładać organom finansowym raz na kwartał, w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po upływie kwartału, bilanse okresowe wraz z deklaracjami.
3.
Jeżeli z bilansu okresowego będzie wynikało, że zaliczki wpłacono w kwocie niższej od kwoty, jaka wypada z bilansu okresowego, na podatniku ciążyć będzie obowiązek dokonania dodatkowej wpłaty w terminie przewidzianym do składania bilansu okresowego.
4.
W przypadku, gdy wpłaty przekroczyły kwotę zaliczki, jaka wypada z bilansu okresowego, podatnikowi służy prawo żądania zarachowania kwoty nadpłaconej na poczet następnych zaliczek.
5.
Brak zysku bilansowego w poszczególnych miesiącach (kwartałach) zwalnia podatników od obowiązku uiszczenia zaliczki pod warunkiem przedłożenia organom finansowym deklaracji wraz z bilansem miesięcznym (kwartalnym).
6.
Obowiązek przedkładania bilansów miesięcznych (okresowych) nie dotyczy podatników, zwolnionych od tego obowiązku na mocy indywidualnych decyzji.
Wysokość zaliczki na podatek dochodowy od podatników, określonych w § 1, wynosi 50% zysku.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r.