Zakres wykonywania przez Państwową Inspekcję Handlową kontroli jakości towarów, powoływanie rzeczoznawców oraz orzekanie o zniszczeniu lub oddaniu do przerobu artykułów stanowiących przedmiot obrotu towarowego.

Monitor Polski

M.P.1959.60.297

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 1959 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 31 marca 1959 r.
w sprawie zakresu wykonywania przez Państwową Inspekcję Handlową kontroli jakości towarów, powoływania rzeczoznawców oraz orzekania o zniszczeniu lub oddaniu do przerobu artykułów stanowiących przedmiot obrotu towarowego.

Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 25 lutego 1958 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. Nr 11, poz. 39) zarządza się, co następuje:
1.
Organy Państwowej Inspekcji Handlowej, zwane w dalszym ciągu "organami inspekcji", dokonują badania jakości artykułów przeznaczonych do obrotu lub znajdujących się w wewnętrznym obrocie handlowym, jeżeli wymaga tego ochrona mienia społecznego lub interesów konsumentów, a w szczególności w zakresie dokonywanej inspekcji lub w wyniku tej inspekcji.
2.
Organy inspekcji dokonują na wniosek zainteresowanych badania jakości owoców, warzyw, ziemniaków, przetworów owocowo-warzywnych i ziemniaczanych oraz ryb morskich dla celów orzecznictwa jakościowego, jeżeli inne organy nie prowadzą orzecznictwa jakościowego tych artykułów.
1.
Organy inspekcji wykonują badania jakości artykułów przez rzeczoznawców, klasyfikatorów branżowych lub laboratoria kontrolno-analityczne.
2.
Laboratoria kontrolno-analityczne badają artykuły, o których mowa w § 1, co do zgodności z obowiązującymi standardami i recepturami oraz przydatności ich do obrotu.
Do orzekania w przypadkach, wymagających wiadomości specjalnych, organy inspekcji powołują rzeczoznawców, jeżeli nie ma możności skorzystania z opinii rzeczoznawców, powołanych przez inne organy, i klasyfikatorów branżowych, a także wagowych.
1.
Jeżeli w wyniku badania jakości artykułów, o których mowa w § 1, ustalono, że artykuł nie nadaje się do użytku zgodnie z przeznaczeniem lub że jest zepsuty, organ inspekcji wydaje orzeczenie o oddaniu do przerobu tego artykułu albo - w razie niemożności lub niecelowości przerobu - o jego zniszczeniu. Orzeczenie o oddaniu do przerobu artykułów żywności lub o ich zniszczeniu następuje w porozumieniu z organami służby zdrowia.
2.
Jeżeli w wyniku badań, o których mowa w § 1, ustalono, że artykuł nadaje się do użytku, ale przedstawia mniejszą wartość niż deklarowana, organ inspekcji występuje z wnioskiem o przeklasyfikowanie go lub obniżenie jego ceny.
Organy inspekcji przeprowadzają inspekcję uspołecznionych i prywatnych przedsiębiorstw handlowych oraz przemysłu gastronomicznego co do stosowania obowiązujących standardów i receptur dotyczących artykułów przeznaczonych do obrotu lub znajdujących się w wewnętrznym obrocie handlowym.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.