Zakres współdziałania komisji budżetowo-finansowych gromadzkich rad narodowych z organami finansowymi prezydiów powiatowych rad narodowych w sprawach podatku gruntowego i innych należności finansowych, przypadających od indywidualnych gospodarstw rolnych.

Monitor Polski

M.P.1955.58.707

Akt utracił moc
Wersja od: 29 czerwca 1955 r.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA I RADY MINISTRÓW
z dnia 8 czerwca 1955 r.
o zakresie współdziałania komisji budżetowo-finansowych gromadzkich rad narodowych z organami finansowymi prezydiów powiatowych rad narodowych w sprawach podatku gruntowego i innych należności finansowych, przypadających od indywidualnych gospodarstw rolnych.

W celu zapewnienia gromadzkim radom narodowym wpływu na wymiar i pobór podatku gruntowego, właściwe stosowanie przepisów o ulgach podatkowych oraz terminową wpłatę należności z tytułu podatku gruntowego i innych zobowiązań finansowych wsi komisje budżetowo-finansowe gromadzkich rad narodowych współdziałają w tych sprawach z organami finansowymi prezydiów powiatowych rad narodowych w sposób określony niniejszą uchwałą.
1.
Komisje budżetowo-finansowe gromadzkich rad narodowych (zwane dalej "komisjami") opiniują sprawy wymiaru i poboru podatku gruntowego i innych należności finansowych, przypadających od indywidualnych gospodarstw rolnych, oraz stawiają wnioski w tym zakresie, a w szczególności w sprawach:
1)
przyznawania obniżek w podatku gruntowym oraz udzielania ulg w tym podatku gospodarstwom dotkniętym klęskami żywiołowymi lub losowymi,
2)
odwołań od wymiaru podatku gruntowego i innych należności,
3)
odroczeń terminu płatności, rozkładania na raty oraz umorzeń podatku gruntowego i innych należności,
4)
poboru podatku gruntowego i innych należności,
5)
skarg i zażaleń w tych sprawach,
2.
Jeżeli wydanie opinii lub podjęcie wniosku w sprawach, o których mowa w ust. 1, wymaga uprzedniego wzięcia udziału w czynnościach organu finansowego, mających na celu ustalenie stanu faktycznego (np. oględziny gospodarstwa itp.), komisja może zlecić swym członkom wzięcie udziału w tych czynnościach uchwałą powziętą z własnej inicjatywy lub na wniosek organu finansowego.
3.
Przy wykonywaniu zadań określonych w ust. 1 i 2 komisje obowiązane są przestrzegać ściśle przepisów podatkowych.
Komisje mogą powoływać podkomisje lub zespoły oraz zasięgać opinii innych komisji gromadzkich rad narodowych i rzeczoznawców.
1.
Przewodniczący komisji lub jego zastępca organizuje prace komisji.
2.
Do ważności uchwał komisji potrzebna jest obecność co najmniej połowy ogólnej ilości członków komisji.
3.
Uchwały zapadają większością głosów; w razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
1.
Na posiedzeniach komisji referuje sprawy rejonowy inspektor podatkowy bądź inny wyznaczony pracownik wydziału finansowego prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
Rejonowy inspektor podatkowy lub inny pracownik referujący sprawy na posiedzeniu komisji może zgłaszać do protokołu zastrzeżenia.
1.
W terminach uzgodnionych z prezydium gromadzkiej rady narodowej przewodniczący komisji składa na sesji gromadzkiej rady narodowej sprawozdanie o pracach komisji.
2.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej informuje radę na sesji o ustalonych obowiązkach podatkowych w zakresie podatku gruntowego i innych należności finansowych obciążających indywidualne gospodarstwa rolne oraz o przebiegu ich realizacji.
3.
O terminie sesji rady narodowej zawiadamia się rejonowego inspektora podatkowego, który obowiązany jest wziąć udział w sesji i udzielać w razie potrzeby wyjaśnień.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się odpowiednio do właściwych dla spraw finansowych komisji miejskich i dzielnicowych rad narodowych oraz rad narodowych osiedli.
W sprawach postępowania nie unormowanych niniejszą uchwałą stosuje się przepisy uchwały Rady Państwa z dnia 11 grudnia 1954 r. w sprawie powoływania i działalności komisji gromadzkich rad narodowych (Monitor Polski Nr 118, poz. 1661), a gdy chodzi o komisje, o których mowa w § 7 - przepisy uchwały Rady Państwa z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie tymczasowych wytycznych dla powoływania i działalności komisji rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 652).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.