Zakres świadczeń zakładów społecznych służby zdrowia dla rodzin żołnierzy kadrowej służby wojskowej.

Monitor Polski

M.P.1951.A-94.1315

Akt utracił moc
Wersja od: 15 listopada 1951 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 7 listopada 1951 r.
w sprawie zakresu świadczeń zakładów społecznych służby zdrowia dla rodzin żołnierzy kadrowej służby wojskowej.

Na podstawie art. 5 ust. 1 dekretu z dnia 6 września 1951 r. o szczególnych uprawnieniach i ulgach dla żołnierzy kadrowej służby wojskowej i ich rodzin (Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 339) zarządza się, co następuje:
1.
Członkowie rodzin żołnierzy kadrowej służby wojskowej korzystają bezpłatnie ze świadczeń zakładów społecznych służby zdrowia utrzymywanych z budżetu Państwa (Ministerstwa Zdrowia), a położonych na terenie powiatu bądź miasta, w którym osoby te zamieszkują - w zakresie przewidzianym w przepisach o ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa.
2.
Członkami rodziny żołnierza, uprawnionymi do korzystania ze świadczeń przewidzianych w zarządzeniu, są:
1)
żona, dzieci (własne, przysposobione i pasierbowie) oraz rodzice, jeżeli osoby te w chwili powołania żołnierza do służby pozostawały z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i w przeważającej mierze były na jego utrzymaniu; jednakże rodzice jedynie w przypadku, gdy są niezdolni do pracy zarobkowej lub przekroczyli wiek: ojciec - 60, a matka - 50 rok życia;
2)
inni członkowie rodziny żołnierza, którym uprawnienia w zakresie bezpłatnego lecznictwa nadał Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
Za leki, wydawane przez apteki otwarte, osoby wymienione w § 1 ponoszą opłaty w wysokości ustalonej dla ubezpieczonych. Pozostałą część tych opłat ponosi Państwo z budżetu centralnego Ministerstwa Zdrowia.
Dzieci żołnierzy kadrowej służby wojskowej mają pierwszeństwo przy przyjmowaniu do żłobków, domów zdrowia, prewentoriów, domów małych dzieci oraz domów matki i dziecka.
1.
Dowodem, uprawniającym do korzystania ze świadczeń, o których mowa w §§ 1 i 3, jest zaświadczenie wydane przez dowódcę jednostki, w której żołnierz pełni służbę, stwierdzające odbywanie przez żołnierza kadrowej służby wojskowej, oraz zaświadczanie prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania rodziny żołnierza, stwierdzające okoliczność pozostawania członków rodziny na utrzymaniu żołnierza i we wspólnym gospodarstwie domowym jak również niezdolność do pracy zarobkowej.
2.
Dowodem, uprawniającym do zakupywania leków na warunkach określonych w § 2, jest recepta wystawiona przez lekarza społecznego zakładu służby zdrowia, według wzoru ustalonego przez Ministra Zdrowia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.