Zakres i zasady pomocy Państwa przy budowie, odbudowie i rozbudowie urządzeń zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę.

Monitor Polski

M.P.1966.10.67

Akt utracił moc
Wersja od: 16 marca 1966 r.

UCHWAŁA Nr 53
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 marca 1966 r.
w sprawie zakresu i zasad pomocy Państwa przy budowie, odbudowie i rozbudowie urządzeń zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę.

Na podstawie art. 10 ust. 4 i art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 10 grudnia 1965 r. o zaopatrywaniu rolnictwa i wsi w wodę (Dz. U. Nr 51, poz. 314) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
Przepisy uchwały dotyczące budowy urządzeń zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę stosuje się odpowiednio do odbudowy i rozbudowy takich urządzeń.

Zakres i zasady pomocy Państwa przy budowie przez zrzeszenia urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę.

§  2.
Zakres pomocy Państwa przy budowie urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę podejmowanej przez kółka rolnicze, rolnicze spółdzielnie produkcyjne i inne odpowiednie zrzeszenia, zwane dalej "zrzeszeniami", obejmuje pomoc organizacyjno-techniczną, materiałową i finansową.
§  3.
1.
Pomocy organizacyjno-technicznej i materiałowej udzielają zrzeszeniom właściwe do spraw rolnych organy prezydiów powiatowych rad narodowych.
2.
Pomoc organizacyjno-techniczna obejmuje:
1)
zapewnienie wykonania niezbędnych badań, dokumentacji prawnej, dokumentacji hydrogeologicznej i dokumentacji projektowo-kosztorysowej,
2)
fachowy instruktaż w załatwianiu spraw związanych z działalnością inwestycyjną w zakresie realizowanej budowy urządzeń,
3)
ułatwienie w razie potrzeby:
a)
wspólnej budowy urządzeń zaopatrywania w wodę tak ludności, jak i jednostek gospodarki uspołecznionej,
b)
wykorzystania przy budowie urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę urządzeń należących do jednostek gospodarki uspołecznionej, jeżeli jest możliwość uzyskania z tych urządzeń odpowiednich nadwyżek wody,
4)
ułatwienie ulokowania zleceń budowy we właściwym przedsiębiorstwie wykonawczym,
5)
zapewnienie nadzoru inwestorskiego.
3.
Pomoc materiałowa obejmuje ułatwianie pozyskania lub w uzasadnionych wypadkach produkcji niezbędnych materiałów budowlanych oraz ułatwianie nabycia lub wydzierżawiania sprzętu niezbędnego do prac budowlanych wykonywanych przez zrzeszenia systemem gospodarczym.
§  4.
1.
Pomoc finansowa Państwa udzielana jest zrzeszeniu przez pokrycie kosztów badań i niezbędnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz nadzoru inwestorskiego.
2.
Pomoc finansowa Państwa może być również udzielana w postaci dotacji na pokrycie kosztów budowy urządzeń podstawowych i półpodstawowych, po zgromadzeniu przez zrzeszenie środków własnych w wysokości co najmniej 30% kosztów budowy urządzeń podstawowych i 50% kosztów budowy urządzeń półpodstawowych.
3.
Udział właścicieli (posiadaczy, użytkowników) nieruchomości będących osobami fizycznymi w środkach własnych zrzeszenia zgromadzonych stosownie do ust. 2 nie może być mniejszy niż 15% kosztów budowy urządzeń podstawowych i 25% kosztów budowy urządzeń półpodstawowych.
4.
Dotacja nie może przekroczyć 70% wartości kosztorysowej budowy urządzeń podstawowych i 50% wartości kosztorysowej urządzeń półpodstawowych, nie wliczając w to kosztów badań i dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz nadzoru inwestorskiego.
5.
Zrzeszenie realizujące budowę urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę może korzystać z pomocy finansowej Państwa pod warunkiem posiadania osobowości prawnej.
6.
Rolnicze spółdzielnie produkcyjne korzystają ze zwolnień od spłaty bankowych kredytów inwestycyjnych stosownie do uchwały nr 246 Rady Ministrów z dnia 28 września 1965 r. w sprawie finansowej pomocy Państwa na inwestycje budowlano-montażowe w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych (Monitor Polski Nr 55, poz. 285), także w razie poniesienia nakładów z tytułu udziału w kosztach budowy urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę.
§  5.
Do środków własnych zrzeszenia, o których mowa w § 4 ust. 2, zalicza się między innymi:
1)
wpływy pieniężne lub świadczenia w naturze właścicieli (posiadaczy, użytkowników) nieruchomości, na których został nałożony obowiązek udziału w budowie urządzeń, stosownie do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 marca 1966 r. w sprawie udziału w kosztach budowy urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę oraz opłat za wodę pobieraną z tych urządzeń (Dz. U. Nr 9, poz. 57),
2)
udziały pieniężne i świadczenia w naturze wnoszone przez zrzeszenia na cele budowy w myśl statutu lub uchwał walnych zebrań oraz dochody z imprez i przedsięwzięć gospodarczych,
3)
środki funduszu rozwoju rolnictwa, przekazano zrzeszeniu w trybie i na zasadach określonych w przepisach o gospodarowaniu tym funduszem,
4)
subwencje jednostek spółdzielczości zaopatrzenia i zbytu, spółdzielczości mleczarskiej, ogrodniczej i innej oraz innych jednostek gospodarki uspołecznionej,
5)
dobrowolne ofiary i świadczenia,
6)
kredyty bankowe.
§  6.
Pomoc finansowa Państwa w postaci dotacji może obejmować w szczególności:
1)
dotacje budżetowe rad narodowych,
2)
dotacje z nadwyżek budżetowych wojewódzkich rad narodowych oraz dotacje ze środków przeznaczonych na popieranie czynów społecznych,
3)
dotacje ze środków funduszu gromadzkiego, przeznaczonych na budowę urządzeń komunalnych i przeciwpożarowych, oraz ze środków uzyskanych z wpływów z mienia gromadzkiego,
4)
pomoc z funduszu prewencyjnego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
§  7.
1.
O udzieleniu zrzeszeniu dotacji określonych w § 6 pkt 1 i 2 decyduje prezydium rady narodowej, ustalając zarazem warunki wykorzystania tej dotacji stosownie do przepisów o udzielaniu dotacji budżetowych organizacjom społecznym oraz kontroli wykorzystania tych dotacji. Dotacja może być udzielona po stwierdzeniu, że zrzeszenie ma zapewnioną dostawę materiałów na cele budowy urządzeń zaopatrywania w wodę.
2.
W razie niedotrzymania przez zrzeszenie postawionych mu warunków prezydium rady narodowej może cofnąć dotację oraz żądać zwrotu wypłaconych już kwot.
§  8.
1.
Pomoc finansowa Państwa w postaci kredytów bankowych może być udzielana zrzeszeniom podejmującym budowę urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę na pokrycie kosztów tej budowy oraz innym zrzeszeniom, jednostkom gospodarki nie uspołecznionej i osobom fizycznym na pokrycie w pełnej wysokości udziałów pieniężnych, wnoszonych na cele budowy wymienionych urządzeń.
2.
Do wniosku zrzeszenia podejmującego budowę o udzielenie kredytu powinna być dołączona uchwała prezydium powiatowej rady narodowej o wyrażeniu zgody na budowę urządzeń.
3.
Do wniosku zrzeszenia, jednostki gospodarki nie uspołecznionej i osoby fizycznej o udzielenie kredytu powinno być dołączone zaświadczenie zrzeszenia podejmującego budowę o wysokości udziału pieniężnego wnioskodawcy, podlegającego wniesieniu na cele budowy urządzeń.
4.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa ustala w zakresie nie uregulowanym niniejszą uchwałą zasady udzielania kredytu bankowego na budowę urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę.

Zakres i zasady pomocy Państwa przy budowie studzien oraz innych urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę.

§  9.
Pomocy organizacyjno-technicznej i materiałowej przy budowie studzien oraz innych urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę w gospodarstwach rolnych oraz w zabudowaniach i na działkach przyzagrodowych członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych udzielają właściwe do spraw rolnych organy prezydiów rad narodowych.
§  10.
Pomoc organizacyjno-techniczna przy budowie urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę obejmuje:
1)
dostarczanie za opłatą typowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej lub ułatwianie uzyskania innej niezbędnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej,
2)
fachowy instruktaż w zakresie budowy studzien lub innych urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę,
3)
ułatwianie uzyskania usług budowlanych.
§  11.
Pomoc materiałowa przy budowie urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę obejmuje zapewnienie zaopatrzenia w materiały budowlane oraz artykuły przemysłowe potrzebne do budowy urządzeń zaopatrywania w wodę, występujące w obrocie rynkowym i rozprowadzane przez jednostki handlowe spółdzielczości zaopatrzenia i zbytu Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" lub inne jednostki handlowe.
§  12.
1.
Pomoc finansowa może być udzielana w formie kredytów bankowych na budowę urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę.
2.
Jeżeli na wsi podjęta została zespołowa budowa indywidualnych urządzeń zaopatrywania w wodę lub jeżeli budowa takich urządzeń wykonana została w wyniku przeprowadzonej przez właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej planowej akcji indywidualnego zaopatrywania w wodę gospodarstw rolnych na określonych terenach, część kredytów bankowych zaciągniętych na budowę urządzeń indywidualnych w granicach do 20% podlega umorzeniu na wniosek wymienionego organu prezydium powiatowej rady narodowej. Należność banku odpowiadającą umorzonej części kredytu pokrywa się w tym wypadku ze środków jednostkowego budżetu rady narodowej.
3.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa określi zasady udzielania kredytu na budowę urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę oraz okresy spłat i ulgi w spłatach tych kredytów.
§  13.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Rolnictwa i Finansów oraz prezydiom rad narodowych.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 16 marca 1966 r.