Zakres i tryb stosowania przepisów ustawy o gospodarce energetycznej w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych oraz jednostkach organizacyjnych więziennictwa podległych Ministrowi Sprawiedliwości.

Monitor Polski

M.P.1985.17.132

Akt utracił moc
Wersja od: 17 lipca 1985 r.

UCHWAŁA Nr 100
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 czerwca 1985 r.
w sprawie zakresu i trybu stosowania przepisów ustawy o gospodarce energetycznej w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych oraz jednostkach organizacyjnych więziennictwa podległych Ministrowi Sprawiedliwości.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Uchwała określa zakres i tryb stosowania przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96), zwanej dalej "ustawą", do:
1)
jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej,
2)
jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych z wyjątkiem jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz przedsiębiorstw,
3)
jednostek organizacyjnych więziennictwa podległych Ministrowi Sprawiedliwości.
Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych dostosują do potrzeb i warunków podległych im jednostek organizacyjnych:
1)
w porozumieniu z Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej - przepisy wydane na podstawie art. 18 ust. 3, art. 21, art. 30 ust. 2 i art. 32 ust. 2 ustawy,
2)
w porozumieniu z Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej oraz Ministrem Górnictwa i Energetyki - przepisy wydane na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy,
3)
w porozumieniu z Ministrem Górnictwa i Energetyki - przepisy wydane na podstawie art. 30 ust. 1 i art. 32 ust. 3 ustawy.
1.
Nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem przepisów ustawy w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej sprawuje Wojskowa Inspekcja Gospodarki Energetycznej, powołana przez Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej.
2.
Nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem przepisów ustawy w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych sprawuje organ powołany przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej.
3.
Nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem przepisów ustawy w jednostkach organizacyjnych więziennictwa sprawuje organ powołany przez Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej.
4.
Przy wykonywaniu swoich zadań organy, o których mowa w ust. 1-3, współpracują z Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej oraz terenowymi inspektoratami gospodarki energetycznej.
Rozwiązania techniczne w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych w zakresie inwestycji i modernizacji dotyczących instalacji energetycznych oraz obiektów budowlanych, mających wpływ na przetwarzanie, przesyłanie i użytkowanie paliw i energii, wymagają uzgodnienia z organami wymienionymi w § 3 ust. 1 i 2.
Uprawnienia terenowych inspektoratów gospodarki energetycznej, określone w art. 17 i 31 ustawy, w odniesieniu do jednostek organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości przysługują organom wymienionym w § 3 ust. 1-3.
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej, funkcjonariusze Służby Więziennej, dopuszczający się naruszeń, o których mowa w art. 38 ust. 1 i 2, lub naruszający przepisy, nakazy lub zakazy wydane na podstawie art. 17 ust. 1, art. 21, art. 24 ust. 4, art. 27, 28 i 30-32 ustawy ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
1.
Do składania wniosków o ukaranie pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych oraz jednostkach organizacyjnych więziennictwa podległych Ministrowi Sprawiedliwości, w sprawach wymienionych w art. 38 ust. 2 ustawy, właściwe są organy, o których mowa w § 3 ust. 1-3.
2.
Wydanie orzeczenia o nałożeniu kar pieniężnych, określonych w art. 39 i 40 ustawy, na pracowników cywilnych, o których mowa w ust. 1, a także na jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej, nie będące jednostkami budżetowymi, następuje na wniosek organów, o których mowa w § 3 ust. 1-3.
Przepisu art. 40 ustawy nie stosuje się do:
1)
jednostek budżetowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej,
2)
jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z wyjątkiem jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz przedsiębiorstw,
3)
jednostek organizacyjnych więziennictwa podległych Ministrowi Sprawiedliwości.
W jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1, w zakresie nie unormowanym w uchwale stosuje się przepisy ustawy.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.