Zakres i tryb działania rad społecznych szkół wyższych.

Monitor Polski

M.P.1985.37.243

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1985 r.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 30 października 1985 r.
w sprawie zakresu i trybu działania rad społecznych szkół wyższych.

Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201) Rada Państwa uchwala, co następuje:
1.
Rady społeczne szkół wyższych, zwane dalej "radami społecznymi", powołane uchwałą właściwej wojewódzkiej rady narodowej i obejmujące zakresem działania wszystkie lub poszczególne szkoły wyższe mające siedzibę na obszarze województwa, działają na rzecz zapewnienia lepszej więzi szkół wyższych ze środowiskiem społecznym oraz gospodarką i kulturą regionu - na zasadach określonych niniejszą uchwałą.
2.
Właściwa wojewódzka rada narodowa, powołując radę społeczną szkoły wyższej, powinna porozumieć się z zainteresowanymi jej działalnością wojewódzkimi radami narodowymi, a w szczególności jeśli na ich obszarze funkcjonują jednostki organizacyjne danej szkoły wyższej.
1.
Do zakresu działania rad społecznych należy w szczególności:
1)
analizowanie stanu szkolnictwa wyższego w regionie, jego potrzeb i możliwości rozwojowych oraz przedstawianie opinii i wniosków w tym przedmiocie do planów społeczno-gospodarczych i przestrzennych oraz budżetów rad narodowych;
2)
sprawowanie społecznej kontroli i ocena funkcjonowania szkół wyższych, a w szczególności spełniania przez nie wychowawczej roli zgodnej z konstytucyjnymi zasadami socjalistycznego państwa;
3)
podejmowanie działań mających na celu organizowanie pomocy dla szkół wyższych w zakresie rozwoju ich bazy materialnej oraz inspirowanie w tym kierunku zakładów pracy,
4)
wskazywanie problemów ważnych dla regionu, inicjowanie podejmowania przez szkoły wyższe prac naukowo-badawczych i działań praktycznych oraz inspirowanie kierunków rozwoju tych badań, postępu naukowo-technicznego i kształcenia kadr, służących bezpośredniemu zaspokajaniu potrzeb społeczno-gospodarczych i kulturalnych;
5)
formułowanie opinii i propozycji co do wykorzystania przez szkoły wyższe ich potencjału naukowo-badawczego dla celów wskazanych w pkt 4 oraz inicjowanie działania szkół wyższych na rzecz wykorzystania wyników prowadzonych przez nie prac naukowo-badawczych w praktyce oraz w zakresie oszczędnego gospodarowania i prawidłowego wykorzystywania środków materialnych szkół wyższych, w tym na cele pozanaukowe;
6)
inicjowanie i rozwijanie bezpośrednich więzi szkół wyższych ze środowiskiem społecznym, w tym zwłaszcza z innymi szkołami, organizacjami społecznymi i zakładami pracy, oraz tworzenie możliwości wzajemnych świadczeń i wszechstronnej współpracy;
7)
inicjowanie działań organów administracji państwowej, umożliwiających absolwentom szkół wyższych zatrudnienie zgodne z ich kwalifikacjami.
2.
Rady społeczne, realizując zadania, o których mowa w ust. 1, korzystają z informacji, sprawozdań i opracowań przedstawionych na ich żądanie przez rektorów szkół wyższych, a także przygotowywanych przez organy wojewódzkiej rady narodowej.
Rady społeczne, wykonując zadania określone w przepisach § 2, uchwalają opinie i wnioski, które są przekazywane właściwym wojewódzkim radom narodowym i organom administracji państwowej oraz szkołom wyższym.
Rady społeczne są powoływane na okres kadencji wojewódzkich rad narodowych.
1.
Skład rady społecznej powinien obejmować liczbę osób odpowiadającą jej zakresowi działania, jednakże nie więcej niż 30 członków.
2.
Przewodniczącego i członków rady społecznej powołuje i odwołuje wojewódzka rada narodowa na wniosek prezydium tej rady.
3.
Rada społeczna wybiera prezydium, w skład którego wchodzą oprócz przewodniczącego rady wiceprzewodniczący i sekretarz.
4.
Przewodniczący rady społecznej kieruje pracami rady i jej prezydium oraz zwołuje ich posiedzenia.
5.
Do udziału w posiedzeniach rady społecznej i jej prezydium zapraszani są właściwi rektorzy.
6.
Prezydium rady społecznej działa w okresach pomiędzy jej posiedzeniami, reprezentuje ją w sprawach bieżących oraz informuje radę na każdym jej posiedzeniu o podjętych działaniach.
Rady społeczne do końca października każdego roku składają prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej informację o swej działalności oraz informację o wykorzystaniu opinii i realizacji wniosków, o których mowa w § 3.
Rady społeczne uchwalają swój regulamin określający szczegółowy tryb pracy.
1.
Organizacyjną i techniczną obsługę rady społecznej wykonuje biuro wojewódzkiej rady narodowej powołującej tę radę.
2.
Członkom rady społecznej zamieszkałym poza jej siedzibą przysługują diety za czas udziału w jej posiedzeniach lub wykonywania zleconych im zadań poza miejscem zamieszkania oraz zwrot kosztów przejazdu na zasadach przewidzianych dla pracowników urzędów administracji państwowej.
3.
Wydatki związane z działalnością rad społecznych pokrywane są z budżetu właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.