Zakres i sposób koordynacji działalności usługowej.

Monitor Polski

M.P.1961.22.105

Akt utracił moc
Wersja od: 10 marca 1961 r.

ZARZĄDZENIE Nr 32
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 23 lutego 1961 r.
w sprawie zakresu i sposobu koordynacji działalności usługowej.

Na podstawie § 7 uchwały nr 194 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. w sprawie rozwoju usług dla ludności w latach 1961–1965 (Monitor Polski Nr 55, poz. 262) zarządza się, co następuje:

Zakres i sposób koordynacji na szczeblu terenowym.

§  1.
1.
W celu zapewnienia koordynacji działalności jednostek gospodarczych i uzyskania pełnego rozpoznania potrzeb ludności w dziedzinie usług prezydia rad narodowych stopnia wojewódzkiego i powiatowego powinny powołać – zgodnie z przepisami § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1958 r. w sprawie uzgadniania działalności organów państwowych, instytucji i jednostek gospodarczych nie podporządkowanych radom narodowym z działalnością rad narodowych (Dz. U. Nr 59, poz. 296) – zespoły koordynujące do spraw usług bądź – w ramach istniejących zespołów koordynujących drobnej wytwórczości – komisje do spraw usług.
2.
W skład zespołów (komisji) obok przedstawicieli zainteresowanych wydziałów prezydiów rad narodowych i jednostek gospodarczych świadczących usługi należy powoływać przedstawicieli organizacji spółdzielczych i organizacji rzemieślniczych, kółek rolniczych oraz organizacji społecznych zainteresowanych sprawą rozwoju usług.
3.
Przedmiotem prac zespołów (komisji) powinny być w szczególności:
1)
ocena potrzeb w dziedzinie usług i inicjowanie badań w tym zakresie,
2)
uzgadnianie kierunków i założeń rozwoju usług przez poszczególne piony organizacyjne,
3)
określanie warunków niezbędnych do rozwoju usług oraz podejmowanie inicjatywy w kierunku ich realizacji,
4)
ocena działalności zakładów usługowych i rozpatrywanie sprawozdań w tym zakresie,
5)
inicjowanie kontroli społecznej działalności zakładów usługowych.
§  2.
1.
Funkcje bieżącej koordynacji działalności jednostek gospodarczych (niezależnie od ich podporządkowania resortowego) w dziedzinie usług wymienionych w załączniku nr 1 do uchwały nr 194 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. w sprawie rozwoju usług dla ludności w latach 1961–1965 (Monitor Polski Nr 55, poz. 262), zwanej dalej "uchwałą", sprawują:
1)
w zakresie usług wymienionych w pkt 1–96 i 104 – wydziały przemysłu prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych;
2)
w zakresie usług wymienionych w pkt 97–103 – wydziały gospodarki komunalnej prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych.
2.
Do zakresu działania wydziałów wymienionych w ust. 1 w szczególności należy:
1)
opracowywanie i przedstawianie właściwym organom wniosków w zakresie rozwijania usług przez przedsiębiorstwa podległe radom narodowym oraz przez jednostki spółdzielcze, których działalność obejmowana jest planami terenowymi,
2)
uzgadnianie projektów planów oraz wnioskowanie zadań w zakresie rozwoju usług realizowanych bądź wymagających realizacji przez przedsiębiorstwa i jednostki nie podporządkowane radzie narodowej,
3)
ustalanie wytycznych i zaleceń w sprawach dotyczących świadczenia usług dla ludności przez organizacje społeczne oraz rzemiosło indywidualne i inne jednostki gospodarki nie uspołecznionej,
4)
opiniowanie i wnioskowanie nakładów inwestycyjnych w zakresie usług,
5)
wnioskowanie budowy i rozdziału lokali użytkowych na cele usługowe,
6)
czuwanie nad zapewnieniem należytego zaopatrzenia materiałowo-technicznego dla działalności usługowej,
7)
kontrola realizacji planów usług,
8)
wnioskowanie nowych form świadczenia usług,
9)
przygotowywanie materiałów i wniosków niezbędnych do pracy zespołów określonych w § 1,
10)
czuwanie nad skutecznością załatwiania skarg i wniosków ludności dotyczących działalności usługowej,
11)
zbieranie informacji, zwoływanie narad i konferencji, zwracanie się do właściwych organów i instytucji oraz podejmowanie innych niezbędnych czynności w sprawach dotyczących świadczenia usług dla ludności na ich terenie działania,
12)
inne sprawy związane z rozwojem usług dla ludności, a w szczególności opiniowanie – na wniosek organów finansowych – zagadnień związanych z opodatkowaniem zakładów usługowych oraz opiniowanie zagadnień dotyczących ustalania cen na usługi, szkolenie kadr dla działalności usługowej itp.
§  3.
1.
Wydziały przemysłu i gospodarki komunalnej stopnia wojewódzkiego koordynują działalność usługową w skali województwa oraz udzielają pomocy i instruktażu w tym względzie nadzorowanym przez nie wydziałom stopnia powiatowego.
2.
Wojewódzkie organizacje nadrzędne jednostek gospodarczych świadczących usługi przesyłać będą odpowiednio wydziałom przemysłu lub wydziałom gospodarki komunalnej odpisy wytycznych w zakresie rozwoju usług oraz sprawozdania zbiorcze z wykonania zadań planowych w dziedzinie usług. Dotyczy to również jednostek nadrzędnych przedsiębiorstw planowanych centralnie w zakresie działalności rozwijanej na terenie danego województwa.

Zakres i sposób koordynacji na szczeblu centralnym.

§  4.
Naczelne organy administracji państwowej (urzędy centralne) nadzorujące jednostki prowadzące działalność usługową wyszczególnioną w załączniku nr 1 do uchwały zobowiązane są do działania w sprawach dotyczących rozwoju usług dla ludności w porozumieniu: z Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości – w odniesieniu do usług wymienionych w pkt 1–96 i 104 załącznika nr 1 do uchwały oraz z Ministrem Gospodarki Komunalnej – w odniesieniu do usług wymienionych w pkt 97–103 załącznika nr 1 do uchwały. Dotyczy to w szczególności:
1)
planowania usług;
2)
ustalania wysokości i rozdziału nakładów inwestycyjnych na rozwój działalności usługowej;
3)
budowy obiektów specjalistycznych na potrzeby działalności usługowej;
4)
ustalania cenników i opłat za usługi.
§  5.
1.
Treść aktów normatywnych wydawanych przez naczelne organy administracji państwowej (urzędy centralne) w przedmiocie działalności usługowej powinna być – stosownie do właściwości ustalonej w § 7 ust. 1 uchwały – uzgadniana z Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości lub z Ministrem Gospodarki Komunalnej.
2.
Naczelne organy administracji państwowej (urzędy centralne) przesyłają odpisy aktów normatywnych, o których mowa w ust. 1, odpisy decyzji i wytycznych w sprawach określonych w § 4 oraz odpisy sprawozdań w zakresie działalności usługowej Przewodniczącemu Komitetu Drobnej Wytwórczości lub Ministrowi Gospodarki Komunalnej, stosownie do właściwości określonej w § 7 ust. 1 uchwały.
3.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości obowiązany jest uzgadniać z właściwymi ministrami treść zarządzeń i wytycznych w przedmiocie działalności usługowej, jeżeli te akty odnoszą się również do jednostek podległych tym ministrom.
4.
Obowiązek określony w ust. 3 odnosi się odpowiednio do Ministra Gospodarki Komunalnej, który obowiązany jest nadto uzgadniać treść wymienionych w ust. 3 aktów z właściwymi centralami spółdzielni.
§  6.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości i Minister Gospodarki Komunalnej zwracają się do właściwych ministrów i innych organów o wydanie stosownych poleceń lub decyzji w przypadku, gdy jest to uzasadnione potrzebą koordynacji rozwoju usług dla ludności.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.