Zakres działania Ministra - Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Gospodarczej.

Monitor Polski

M.P.1981.20.190

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 1981 r.

UCHWAŁA Nr 164
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 sierpnia 1981 r.
w sprawie zakresu działania Ministra - Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Gospodarczej.

W związku z powołaniem przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ministra-członka Rady Ministrów oraz powierzeniem mu spraw związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem reformy gospodarczej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Minister - Pełnomocnik Rządu do Spraw Reformy Gospodarczej, zwany dalej "Pełnomocnikiem Rządu", realizuje zadania wynikające z ustaleń Rady Ministrów i Prezydium Rządu w zakresie przygotowania i przeprowadzenia reformy gospodarczej.
1.
Do zakresu działania Pełnomocnika Rządu należy programowanie, organizowanie, współdziałanie i kontrolowanie poczynań administracji państwowej niezbędnych do przeprowadzenia reformy gospodarczej.
2.
W szczególności do zakresu działania Pełnomocnika Rządu należy:
1)
opracowywanie projektów aktów normatywnych i ustalanie szczegółowego harmonogramu prac związanych z przygotowaniem i wdrażaniem reformy zgodnie z wytycznymi Rady Ministrów,
2)
opracowywanie wytycznych o sposobie wykonania harmonogramu przez organy administracji,
3)
opiniowanie i uzgadnianie opracowanych przez ministrów projektów w zakresie reformy gospodarczej,
4)
udzielanie pomocy w organizowaniu doradztwa dla przedsiębiorstw i jednostek administracyjnych w zakresie rozwiązań systemowych reformy,
5)
zapewnienie zbieżności kierunków pracy działań wszystkich instytucji i jednostek organizacyjnych zaangażowanych w realizację reformy,
6)
kontrola przebiegu prac nad przygotowaniem i wdrożeniem reformy,
7)
inspirowanie oraz kontrolowanie realizacji rozwiązań organizacyjnych, związanych z reformą gospodarczą,
8)
zlecanie instytutom naukowym, instytucjom państwowym oraz poszczególnym osobom opracowania ekspertyz, projektów rozwiązań systemowo-organizacyjnych potrzebnych do realizacji zadań związanych z programowaniem i koordynowaniem przeprowadzania reformy gospodarczej,
9)
inspirowanie i inicjowanie zmian w rozwiązaniach systemowych, które okażą się niezbędne dla wdrażania reformy gospodarczej.
3.
Pełnomocnik Rządu w zakresie swego działania:
1)
inicjuje opracowywanie i przedstawia Radzie Ministrów projekty aktów normatywnych oraz informacje i wnioski dotyczące przebiegu wdrażania reformy gospodarczej, a także występuje z inicjatywą do Prezesa Rady Ministrów o uchylenie aktów prawnych sprzecznych z założeniami reformy gospodarczej,
2)
wydaje - w ramach obowiązujących przepisów - zarządzenia, wytyczne i instrukcje,
3)
organizuje współdziałanie ministrów, kierowników urzędów centralnych, wojewodów i prezydentów miast stopnia wojewódzkiego w sprawach przygotowania i wdrażania reformy gospodarczej oraz kontroluje przebieg tej działalności.
Zastępcę Pełnomocnika Rządu w randze podsekretarza stanu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Pełnomocnika Rządu.
1.
Pełnomocnik Rządu wykonuje zadania określone w § 2 i 3 przy pomocy Biura stanowiącego komórkę organizacyjną Urzędu Rady Ministrów. W skład Biura wchodzi Zespół Ekspertów do Spraw Reformy.
2.
Pełnomocnik Rządu sprawuje nadzór nad działalnością naukowo-badawczą i szkoleniową zespołu do spraw reformy, wydzielonego w ramach Instytutu Organizacji Zarządzania i Doskonalenia Kadr.
3.
Członkowie Zespołu Ekspertów do Spraw Reformy są zatrudniani w trybie oddelegowania ze stałego miejsca pracy lub przeniesienia służbowego. Uposażenie członków zespołu określi Pełnomocnik Rządu w porozumieniu z Szefem Urzędu Rady Ministrów.
4.
Środki finansowe przeznaczone na działalność Biura, fundusze na prace ekspertyzalne ustali - na wniosek Pełnomocnika Rządu - Szef Urzędu Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów.
5.
Organizację Biura określi Szef Urzędu Rady Ministrów w porozumieniu z Pełnomocnikiem Rządu.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.