Zakres działania Komitetu Nagród Państwowych.

Monitor Polski

M.P.1985.43.282

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 1985 r.

UCHWAŁA Nr 211
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1985 r.
w sprawie zakresu działania Komitetu Nagród Państwowych.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Komitet Nagród Państwowych, zwany dalej "Komitetem", rozpatruje wnioski o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz literatury i sztuki.
1.
Komitet składa się z Prezydium oraz z sekcji specjalistycznych w dziedzinie nauki, techniki oraz literatury i sztuki.
2.
Prezes Rady Ministrów powołuje przewodniczącego Komitetu, jego zastępców, sekretarza Komitetu oraz pozostałych członków Komitetu spośród reprezentantów nauki, techniki, literatury i sztuki oraz spośród wybitnych działaczy społecznych.
1.
Prezydium Komitetu stanowią: przewodniczący Komitetu, jego zastępcy, sekretarz Komitetu, przewodniczący sekcji specjalistycznych oraz członkowie Komitetu wyznaczeni przez Prezesa Rady Ministrów.
2.
W czasie między posiedzeniami Prezydium Komitetu sprawy zastrzeżone do jego właściwości załatwia urzędujące Prezydium Komitetu. Zakres działania urzędującego Prezydium określa regulamin Komitetu.
3.
Urzędujące Prezydium Komitetu stanowią: przewodniczący Komitetu, jego zastępcy, sekretarz Komitetu oraz inni członkowie Prezydium Komitetu wyznaczeni przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Komitetu.
1.
Sekcje specjalistyczne tworzy, przekształca i znosi Prezydium Komitetu.
2.
Prezydium Komitetu może w razie potrzeby powoływać komisje pod przewodnictwem członka Prezydium do rozpatrzenia określonych wniosków. Komisje te działają na prawach sekcji specjalistycznych.
Prezes Rady Ministrów wyznacza spośród członków Komitetu przewodniczących, ich zastępców i sekretarzy sekcji specjalistycznych. W skład sekcji specjalistycznych i komisji powołanych do rozpatrzenia określonych wniosków wchodzą członkowie Komitetu wyznaczeni przez przewodniczącego Komitetu.
Kadencja członków Komitetu trwa 4 lata. W razie zmian w składzie Komitetu w czasie trwania kadencji okres pełnienia funkcji przez nowo powołanych członków kończy się z upływem kadencji całego składu Komitetu.
1.
Nagrody państwowe w dziedzinie nauki i techniki stanowią wyróżnienie przez państwo wybitnych osiągnięć naukowych, naukowo-badawczych, projektowych i konstrukcyjnych, nowych rozwiązań procesów technologicznych oraz osiągnięć dotyczących organizacji i zarządzania.
2.
Nagrody państwowe w dziedzinie literatury i sztuki stanowią wyróżnienie przez państwo wybitnych osiągnięć w zakresie twórczości literackiej, wiedzy o literaturze i sztuce lub krytyki artystycznej, twórczości teatralnej, muzycznej, plastycznej, filmowej i działalności kulturalnej.
3.
Nagrody państwowe mogą być przyznane również za całokształt działalności w dziedzinach, o których mowa w ust. 1 i 2.
1.
Nagrody państwowe są przyznawane w latach parzystych z okazji Święta Odrodzenia Polski - 22 Lipca.
2.
Nagrody państwowe dzielą się na nagrody I i II stopnia i mogą być przyznawane osobom indywidualnym lub zespołom. Nagrodę zespołową może otrzymać zespół składający się z nie więcej niż 10 osób. W skład zespołu mogą wchodzić tylko te osoby, które wniosły twórczy i decydujący wkład w osiągnięcie zgłoszone do nagrody państwowej.
3.
Nagroda państwowa za całokształt działalności może być przyznana w każdym stopniu tylko jeden raz.
4.
Wyróżniony nagrodą państwową otrzymuje: dyplom, odznakę i premię pieniężną.
Wysokość ogólnej kwoty przeznaczonej na premie pieniężne w danym roku oraz wysokość poszczególnych premii ustala Prezes Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii Prezydium Komitetu.
1.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki i techniki mogą składać:
1)
placówki Polskiej Akademii Nauk i komitety naukowe,
2)
szkoły wyższe i samodzielne placówki typu naukowo-dydaktycznego,
3)
instytuty naukowo-badawcze,
4)
stowarzyszenia naukowo-techniczne,
5)
towarzystwa naukowe,
6)
organizacje gospodarcze i przedsiębiorstwa,
7)
ogólnokrajowe organizacje związków zawodowych,
8)
naczelne i centralne organy administracji państwowej.
2.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie literatury i sztuki mogą składać:
1)
placówki Polskiej Akademii Nauk,
2)
szkoły wyższe i samodzielne placówki typu naukowo-dydaktycznego,
3)
instytuty naukowo-badawcze,
4)
stowarzyszenia i związki twórców,
5)
przedsiębiorstwa artystyczne i wydawnicze,
6)
ogólnokrajowe organizacje związków zawodowych,
7)
naczelne i centralne organy administracji państwowej oraz terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego.
3.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych składają:
1)
jednostki wymienione w ust. 1 pkt 1 i 5 oraz w ust. 2 pkt 1 - za pośrednictwem Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk,
2)
jednostki wymienione w ust. 1 pkt 2, 3 i 6 oraz w ust. 2 pkt 2 i 3 - za pośrednictwem właściwych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej,
3)
jednostki wymienione w ust. 1 pkt 7 i w ust. 2 pkt 6 - za pośrednictwem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych,
4)
jednostki wymienione w ust. 1 pkt 4 - za pośrednictwem Naczelnej Organizacji Technicznej,
5)
jednostki wymienione w ust. 2 pkt 4 i 5 - za pośrednictwem Ministra Kultury i Sztuki.
4.
Jednostki określone w ust. 3, za których pośrednictwem są składane wnioski, oraz jednostki wymienione w ust. 1 pkt 8 i w ust. 2 pkt 7 po rozpatrzeniu wniosków przez powołany w tym celu zespół kierują je do Komitetu wraz z uzasadnieniem, a w razie powzięcia decyzji o nieprzedstawieniu wniosku Komitetowi zwracają go wnioskodawcy.
5.
Od decyzji o nieprzedstawieniu wniosku Komitetowi wnioskodawcy przysługuje prawo ponownego skierowania wniosku do jednostki organizacyjnej, która decyzję tę powzięła, w celu przesłania go do Komitetu. Jednostka ta przekazuje wniosek Komitetowi podając przyczynę niepoparcia wniosku.
1.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych mogą być składane w każdym czasie. Komitet rozpatruje wnioski otrzymane do dnia 15 grudnia każdego roku nieparzystego. W terminie tym należy również składać wnioski ponownie skierowane przez wnioskodawców.
2.
Członkowie Komitetu mogą zgłaszać kandydatów do nagrody państwowej bezpośrednio sekcjom specjalistycznym do dnia 15 lutego każdego roku, w którym są przyznawane nagrody państwowe.
1.
Nagrody państwowe przyznaje Prezydium Komitetu na podstawie wniosków sekcji specjalistycznych.
2.
W szczególnych wypadkach Prezydium Komitetu może:
1)
zgłoszony wniosek odłożyć do ponownego rozpatrzenia w latach następnych, po uzupełnieniu go we wskazanym kierunku i ponownym zgłoszeniu przez wnioskodawcę,
2)
wystąpić do naczelnych i centralnych organów administracji państwowej oraz do terenowych organów administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego, a także do organizacji społecznych, o nagrodzenie osiągnięcia zgłoszonego do nagrody państwowej,
3)
wystąpić do organów, o których mowa w pkt 2, o nagrodzenie niektórych osób nie uwzględnionych w zespole wyróżnionym nagrodą państwową.
Szczegółową organizację, tryb działania Komitetu, sposób podejmowania uchwał, tryb zgłaszania i dokumentowania wniosków oraz sposób ich oceny w sekcjach specjalistycznych określa regulamin Komitetu zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Komitetu.
1.
Członkom Komitetu oraz osobom zaproszonym przysługuje za udział w posiedzeniu Komitetu w ciągu doby wynagrodzenie w wysokości określonej przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Komitetu.
2.
Członkom Komitetu oraz osobom zaproszonym i biorącym udział w posiedzeniach Komitetu przysługują diety oraz zwrot kosztów za hotel na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności za czas podróży na obszarze kraju oraz zwrot kosztów przejazdu na zasadach określonych przez Prezesa Rady Ministrów.
3.
Osobom powołanym przez Komitet do opracowania opinii lub recenzji o osiągnięciu przedstawionym do nagrody państwowej przysługuje wynagrodzenie jak za opracowanie recenzji rozprawy habilitacyjnej.
Obsługę biurową Komitetu wykonuje Polska Akademia Nauk.
Fundusz nagród oraz wydatki Komitetu są objęte budżetem centralnym, w części dotyczącej Polskiej Akademii Nauk.
Do dnia 1 sierpnia 1986 r. nagrodę zespołową może otrzymać zespół składający się z nie więcej niż 12 osób.
Traci moc uchwała nr 210 Rady Ministrów z dnia 11 listopada 1975 r. w sprawie powołania oraz zakresu działania Komitetu Nagród Państwowych (Monitor Polski Nr 38, poz. 224, z 1979 r. Nr 17, poz. 103, z 1982 r. Nr 17, poz. 141 i z 1983 r. Nr 42, poz. 238), z tym że do dnia 31 lipca 1986 r. pozostaje w mocy § 9 ust. 2 tej uchwały.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem § 8 ust. 2, który wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1986 r.