Zakładowe rady szkoleniowe.

Monitor Polski

M.P.1969.4.35

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lutego 1969 r.

UCHWAŁA Nr 9
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 stycznia 1969 r.
w sprawie zakładowych rad szkoleniowych.

Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
1.
W przedsiębiorstwach państwowych i innych jednostkach gospodarki uspołecznionej, zwanych dalej "zakładami pracy", które zatrudniają powyżej 1.000 pracowników, tworzy się zakładowe rady szkoleniowe.
2.
Prezes Rady Ministrów na wniosek właściwego ministra uzgodniony z zarządem głównym odpowiedniego związku zawodowego może wyrazić zgodę na tworzenie rad szkoleniowych w zakładach, które zatrudniają mniej niż 1.000 pracowników.
1.
Zakładowa rada szkoleniowa jest społecznym organem opiniującym, koordynującym i kontrolującym kształcenie, dokształcanie i doskonalenie pracowników w zakładzie pracy.
2.
Do zadań zakładowej rady szkoleniowej należy w szczególności:
1)
stawianie wniosków w sprawie kierunków, rozmiarów, treści i form kształcenia, dokształcania i doskonalenia pracowników oraz rozpatrywanie projektów rocznych i wieloletnich planów w tym zakresie;
2)
występowanie do kierownictwa zakładu pracy w sprawie usprawnienia planowania i kierowania szkoleniem w zakładzie pracy oraz podnoszenia efektywności i jakości kształcenia, dokształcania i doskonalenia pracowników;
3)
koordynowanie działalności służb szkoleniowych, ośrodków szkolenia, szkół przyzakładowych, kursów i innych form szkolenia podnoszących kwalifikacje pracowników;
4)
inicjowanie i rozwijanie informacji o możliwościach i warunkach zdobywania zawodu, podnoszenia poziomu wiedzy i kwalifikacji oraz udzielania pomocy uczącym się pracownikom;
5)
sprawowanie kontroli i nadzoru nad realizacją kompleksowego planu kształcenia, dokształcania i doskonalenia pracowników.
Zakładową radę szkoleniową powołuje dyrektor zakładu pracy na wniosek rady zakładowej i rady robotniczej, a jeżeli nie ma rady robotniczej - na wniosek rady zakładowej.
1.
Zakładową radę szkoleniową powołuje się spośród:
1)
przedstawicieli dyrekcji, rady zakładowej, rady robotniczej, zakładowego koła Naczelnej Organizacji Technicznej, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Związku Młodzieży Socjalistycznej i innych organizacji społecznych;
2)
specjalistów rekrutujących się ze szkół przyzakładowych, ośrodków szkolenia, służb szkoleniowych itp.
2.
Zakładowa rada szkoleniowa wybiera ze swego grona przewodniczącego i sekretarza rady, a w miarę potrzeby powołuje prezydium rady.
3.
Zakładowa rada szkoleniowa pracuje zgodnie z regulaminem zatwierdzonym przez dyrektora zakładu w uzgodnieniu z radą robotniczą i radą zakładową, a jeżeli nie ma rady robotniczej - w uzgodnieniu z radą zakładową.
1.
Pełnienie funkcji w zakładowej radzie szkoleniowej i jej prezydium ma charakter społeczny.
2.
Pracownik ma prawo do zwrotu utraconego zarobku w zakładzie pracy, jeżeli strata powstała na skutek pełnienia funkcji w zakładowej radzie szkoleniowej lub jej prezydium.
Powołanie zakładowej rady szkoleniowej nie zdejmuje odpowiedzialności z dyrektora zakładu za całokształt spraw szkoleniowych w zakładzie.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym stosowanie zasad zawartych w niniejszej uchwale.
Wykonanie uchwały porucza się wszystkim zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.