§ 2. - Zakładanie w budynkach mieszkalnych skrzynek listowych do doręczania korespondencji i czasopism.

Monitor Polski

M.P.1954.A-20.349

Akt utracił moc
Wersja od: 22 lutego 1954 r.
§  2.
1.
Skrzynki należy umieszczać wewnątrz budynku na parterze (w bramach, sieniach itp.) w miejscu widocznym, łatwo dostępnym, oświetlonym i zabezpieczonym przed opadami atmosferycznymi. Jeżeli budynek posiada kilka wejść lub klatek schodowych, każde wejście lub klatka powinny być zaopatrzone w skrzynki dla lokatorów, mieszkających w tej części domu.
2.
Skrzynki należy zawieszać na wysokości 0,7 m licząc od podłogi do dolnej krawędzi skrzynki.
3.
Wolna przestrzeń przed skrzynką, umożliwiająca jej otwarcie, powinna wynosić: dla skrzynek 7 i 9-przegrodowych - 0,4 m, a dla skrzynek 12 i 18-przegrodowych - 0,7 m.
4.
Skrzynki naścienne zawiesza się na ścianie przy pomocy ramy zakotwionej w murze. Jeżeli szczupłość przejścia nie pozwala na zainstalowanie skrzynki naściennej, a grubość muru na to zezwala, stosuje się skrzynki wpuszczane w mur.
5.
W każdej skrzynce jedna przegroda przeznaczona jest na korespondencję zwracaną. Jeżeli ze względów technicznych w jednej sieni lub wejściu umieszczono więcej niż jedną skrzynkę naścienną, na korespondencję zwracaną przeznacza się tylko jedną przegrodę w jednej z zawieszonych w bramie, sieni lub wejściu skrzynek naściennych.
6.
Każda przegroda zamykana jest oddzielnie kluczykiem oznaczonym numerem serii oraz zaopatrzona jest od strony naściennej w otwór, służący do wrzucania korespondencji i czasopism. Zamki poszczególnych przegród powinny być różne.
7.
Kluczyk od przegrody w skrzynce otrzymuje lokator, któremu przydzielono przegrodę bezpłatnie do użytkowania, za pośrednictwem doręczyciela z właściwego dzielnicowego urzędu pocztowego. O ile jedno mieszkanie zajmuje kilku współnajemców, każdy z nich ma prawo do otrzymania kluczyka od przegrody w skrzynce listowej, przeznaczonej dla danego lokalu, na koszt zainteresowanych, przy czym jeden kluczyk otrzymuje główny lokator bezpłatnie.
8.
W przypadku zmiany miejsca zamieszkania i opróżnienia zajmowanego lokalu lokator obowiązany jest zwrócić kluczyk od przegrody w skrzynce listowej administracji budynku, która powinna czuwać nad dopełnieniem tego obowiązku przy zdawaniu lokalu. Kluczyki od czasowo nie przydzielonych (wolnych) przegród administracja budynku powinna niezwłocznie zwrócić właściwemu dzielnicowemu urzędowi pocztowemu.

Kolejność zakładania skrzynek.