Zakaz wywożenia koleją kruszywa naturalnego poza granice niektórych województw.

Monitor Polski

M.P.1955.4.54

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1955 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 24 grudnia 1954 r.
w sprawie zakazu wywożenia koleją kruszywa naturalnego poza granice niektórych województw.

Na podstawie art. 1 oraz art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) i w wykonaniu § 3 uchwały nr 684 Prezydium Rządu z dnia 12 września 1953 r. w sprawie usprawnienia gospodarki kruszywem naturalnym i jego przewozów drogą kolejową (Monitor Polski Nr A-85, poz. 1008 i Nr A-104 poz. 1400) zarządza się, co następuje:
1.
Zakazuje się wywożenia koleją kruszywa naturalnego znajdującego się na terenie:
1)
województw: lubelskiego, łódzkiego stalinogrodzkiego, szczecińskiego oraz warszawskiego - poza granice województw, na których terenie się znajduje,
2)
m. st. Warszawy i m. Łodzi - poza granice tych miast.
2.
Zakaz określony w ust. 1 pkt 1 nie dotyczy wywozu kruszywa naturalnego znajdującego się na terenie województwa warszawskiego - do m. st. Warszawy oraz znajdującego się na terenie województwa łódzkiego - do m. Łodzi.
3.
W przypadku konieczności kruszywo może być wywożone poza granice województw i miast wymienionych w ust. 1 na odległość nie większą niż 50 km od granicy województwa lub miasta.
Kruszywem naturalnym w rozumieniu zarządzenia są: żwir, pospółka i piasek używany do robót budowlanych i podsypek torowych.
W wyjątkowych gospodarczo uzasadnionych przypadkach kruszywo naturalne może być wywiezione poza granice określone w § 1 za zezwoleniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wydanym na wniosek zainteresowanego ministra (kierownika urzędu centralnego).
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 18 listopada 1953 r. w sprawie zakazu wywożenia koleją kruszywa naturalnego poza granice niektórych województw (Monitor Polski Nr A-107, poz. 1432).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.