Zabezpieczenie terminowego zwrotu pożyczek siewnych wydanych na skrypty dłużne oraz rozliczeń należności za nie zwrócone pożyczki.

Monitor Polski

M.P.1956.26.360

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 1956 r.

UCHWAŁA NR 122
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 5 marca 1956 r.
w sprawie zabezpieczenia terminowego zwrotu pożyczek siewnych wydanych na skrypty dłużne oraz rozliczeń należności za nie zwrócone pożyczki.

W celu zapewnienia terminowego zwrotu pożyczek siewnych wydanych na skrypty dłużne oraz pokrycia należności za pożyczki nie zwrócone Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
1.
Zboże wydane na skrypty dłużne tytułem pożyczek siewnych powinno być zwrócone w terminach ustalonych w odrębnych uchwałach Prezydium Rządu, a najpóźniej w terminach ustalonych dla danych gospodarstw do wykonania obowiązkowych dostaw zboża; zboże powinno być zwrócone ze zbiorów danego roku, jeśli pożyczkę pobrano w wiosennej kampanii siewnej, lub ze zbiorów następnego roku, jeśli pożyczkę pobrano w jesiennej kampanii siewnej.
2.
Jeżeli przedmiotem pożyczki są płody rolne nie objęte przepisami o obowiązkowych dostawach zbóż (np. proso, gryka) lub jeżeli pożyczkobiorca nie podlega obowiązkowi dostaw zbóż, pożyczka powinna być zwrócona najpóźniej do dnia 31 października danego roku, jeżeli pożyczkę pobrano w wiosennej kampanii siewnej, lub do dnia 31 października następnego roku, jeżeli pożyczkę pobrano w jesiennej kampanii siewnej.
1.
Zboże odstawione przez gospodarstwa rolne z tytułu obowiązkowych dostaw powinno być zaliczone w pierwszej kolejności jako zwrot zaciągniętych na skrypty dłużne pożyczek siewnych.
2.
Posiadaczowi gospodarstwa, który nie zwrócił pożyczki siewnej w terminie jej zwrotu, nie może być wydane zaświadczenie o wykonaniu dostaw obowiązkowych.
1.
Gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" zobowiązane są przedkładać właściwym prezydiom gromadzkich rad narodowych w terminie do dnia 30 kwietnia wykazy posiadaczy gospodarstw zadłużonych z tytułu pożyczek siewnych.
2.
W zawiadomieniach o wysokości i terminach obowiązkowych dostaw zbóż prezydia gromadzkich rad narodowych wymieniać będą dodatkowo w odrębnej pozycji aktualne zobowiązanie posiadacza gospodarstwa z tytułu podlegającej zwrotowi pożyczki siewnej.
3.
Prezydia gromadzkich rad narodowych wysyłać będą zawiadomienia również tym posiadaczom gospodarstw, którzy zwolnieni są w danym roku od dostaw obowiązkowych, a mają zadłużenie z tytułu pożyczek siewnych.
Punkty skupu gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" obowiązane są przy każdej dostawie sprawdzać zawiadomienia o wysokości obowiązkowych dostaw i w razie stwierdzenia, że pożyczone na skrypty dłużne zboże nie zostało zwrócone, odliczyć zboże na zwrot pożyczek siewnych.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych oraz organy terenowe Ministerstwa Skupu do nadzorowania, aby zboże dostarczone przez gospodarstwa rolne było zaliczone w pierwszej kolejności na zwrot pożyczek siewnych.
1.
Jeżeli zboże w terminie ustalonym w zawiadomieniu nie zostało zwrócone, prezydium gromadzkiej rady narodowej wzywa dłużnika i uzgadnia z nim dodatkowy termin dostawy, chyba że nastąpiło to już w związku z niewykonaniem przez zobowiązanego dostaw obowiązkowych.
2.
W razie stwierdzenia, że z uzasadnionych przyczyn gospodarczych, jak np. klęska żywiołowa lub inne wypadki losowe, pożyczka siewna nie może być zwrócona w naturze, prezydium gromadzkiej rady narodowej występuje do prezydium powiatowej rady narodowej z wnioskiem o zamianę należności na pieniężną. Decyzję w tej sprawie prezydium powiatowej rady narodowej podejmuje po zasięgnięciu opinii powiatowego pełnomocnika Ministerstwa Skupu i powiatowego związku gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
3.
Wartość pożyczki siewnej oblicza się według cen płaconych w danym powiecie przez uspołeczniony aparat skupu w rynkowym skupie zbóż, a jeżeli przedmiotem pożyczki są płody rolne nie objęte obowiązkowymi dostawami zbóż, wartość jej oblicza się według cen płaconych przez uspołeczniony aparat skupu w kontraktacji tych produktów.
4.
Nie zwrócone należności z tytułu pożyczek siewnych (ust. 2 i 3) podlegają przymusowemu ściągnięciu przez organy finansowe prezydiów rad narodowych w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych. Tytułem egzekucyjnym jest decyzja prezydium powiatowej rady narodowej (ust. 2).
1.
Gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" w terminie do dnia 30 kwietnia 1956 r. sporządzą i przedstawią prezydiom gromadzkich rad narodowych właściwych według miejsca zamieszkania dłużnika wykazy posiadaczy gospodarstw rolnych, którzy pobrali i nie zwrócili pożyczek siewnych wydanych w latach 1952, 1953, 1954 i na wiosnę 1955 r.
2.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej przy współudziale przedstawiciela gminnej spółdzielni "Samopomoc Chłopska" przeanalizuje powyższe wykazy i w ciągu 15 dni od daty ich otrzymania prześle je wraz z wnioskami właściwemu prezydium powiatowej rady narodowej. We wnioskach tych wskaże zobowiązania z tytułu pożyczek siewnych, które uważa za:
a)
ściągalne w naturze z odroczeniem terminu spłaty nie dłuższym niż jeden rok,
b)
ściągalne po zamianie na pożyczkę pieniężną (§ 6),
c)
nieściągalne.

Wnioski powinny zawierać pisemne uzasadnienia.

3.
Prezydium powiatowej rady narodowej po zasięgnięciu opinii powiatowego pełnomocnika Ministerstwa Skupu i powiatowego związku gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" podejmuje decyzje w sprawie wniosków określonych w ust. 2 i przesyła wykazy wraz z decyzją właściwym gminnym spółdzielniom "Samopomoc Chłopska" w terminie 30 dni od daty otrzymania tych wykazów z prezydium gromadzkiej rady narodowej.
4.
Prezydium powiatowej rady narodowej może podjąć decyzję uznającą pożyczkę za nieściągalną i podlegającą umorzeniu, jeżeli:
a)
w wyniku dochodzeń administracyjnych przeprowadzonych przez właściwe prezydium gromadzkiej rady narodowej nie ustalono miejsca zamieszkania bądź pobytu dłużnika,
b)
dłużnik nie posiada majątku, z którego można by dochodzić należności, albo posiadany przez niego majątek wystarczyłby zaledwie na pokrycie kosztów egzekucji bądź też jeżeli przeprowadzenie egzekucji skierowanej do wynagrodzenia dłużnika za pracę lub do jego dochodów mogłoby podważyć możliwości bytowe dłużnika i jego rodziny,
c)
dłużnik zmarł, a w wyniku dochodzeń administracyjnych ustalono, że zmarły nie pozostawił majątku lub że pozostały po zmarłym tylko ruchomości nie podlegające zajęciu.
1.
Sumy nieściągalnych należności z tytułu nie zwróconych pożyczek siewnych udzielonych w wiosennej i jesiennej kampanii siewnej 1955 r. oraz w latach następnych obciążają wyniki działalności gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
2.
W związku z należnościami z tytułu pożyczek siewnych udzielonych w latach 1952, 1953, 1954, których nieściągalność zostanie stwierdzona w trybie przewidzianym w § 7, upoważnia się Ministra Finansów do pokrycia poniesionych z tego tytułu przez spółdzielnie strat do wysokości kwoty 20 milionów złotych.
1.
Minister Skupu wyda szczegółowe przepisy w sprawie trybu prowadzenia przez prezydia gromadzkich rad narodowych ewidencji zadłużeń posiadaczy gospodarstw z tytułu pożyczek siewnych wydanych na skrypty dłużne oraz w sprawie włączenia powyższego zadłużenia do zawiadomień o wysokości i terminach obowiązkowych dostaw zbóż.
2.
Zarząd Główny Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w porozumieniu z Ministerstwem Skupu wyda szczegółowe przepisy zabezpieczające zaliczanie w pierwszej kolejności zboża odstawionego przez gospodarstwa rolne tytułem dostaw obowiązkowych na spłatę pożyczek siewnych, określi tryb wystawiania, przechowywania i ewidencjonowania skryptów dłużnych oraz ustali formę i treść wykazów składanych przez gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" prezydiom gromadzkich rad narodowych.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrom: Rolnictwa, Skupu i Finansów, Zarządowi Głównemu Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz prezydiom rad narodowych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.