Wzór umów szczegółowych i bezpośrednich na dostawę towarów związaną z obrotem handlowym z zagranicą.

Monitor Polski

M.P.1951.A-58.761

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1951 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 1 czerwca 1951 r.
w sprawie wzoru umów szczegółowych i bezpośrednich na dostawę towarów związaną z obrotem handlowym z zagranicą.

Na podstawie art. 36 pkt 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o umowach planowych w gospodarce socjalistycznej (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 180) zarządza się, co następuje:
Ustala się następujące wzory umów planowych:
1)
umowy szczegółowej na dostawę towarów przeznaczonych na eksport o treści jak w załączniku Nr 1 do niniejszego zarządzenia,
2)
umowy szczegółowej na dostawę towarów pochodzących z importu o treści jak w załączniku Nr 2 do niniejszego zarządzenia,
3)
umów bezpośrednich na dostawę towarów przeznaczonych na eksport lub pochodzących z importu o treści odpowiedniej jak w załącznikach Nr Nr 1 i 2, z tym że tytuł umowy ulega zmianie i nie należy powoływać się na uprzednio zawartą umowę generalną oraz w odpowiednich postanowieniach wyrazy: "jednostki zwierzchnie" zastępuje się wyrazami: "władze, którym strony bezpośrednio podlegają lub przez które są nadzorowane".
Strony mogą zamieszczać w zawieranych umowach postanowienia odmienne od ustalonych we wzorach umów tylko za zgodą bądź jednostek zwierzchnich, bądź władz, którym strony bezpośrednio podlegają lub przez które są nadzorowane, i to w granicach obowiązujących przepisów.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1951 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

UMOWA SZCZEGÓŁOWA NA DOSTAWY TOWARÓW PRZEZNACZONYCH NA EKSPORT

zawarta dnia .................

pomiędzy ......................

zwanym w dalszym ciągu "Sprzedawcą", w imieniu i na rzecz którego działają ob. ob. ..........................................

a .........................

zwanym w dalszym ciągu "Nabywcą", w imieniu i na rzecz którego działają ob. ob. ..........................................

§  1.
Stosownie do umowy generalnej, zawartej dnia ....................

pomiędzy .......................

Sprzedawca zobowiązuje się dostarczyć Nabywcy po cenach obowiązujących w dniu dostawy:

poz.oznaczenie towaruszczegółowe oznaczenie jakości towaru wg obowiązujących norm, standartów, wzorów, przeznaczenia itp. lub powołanie się na zamówieniemszt.kginne oznaczenie miary lub wagidata lub okres wydaniamiejsce wydaniaopakowanieuwagi
1234567891011

UWAGA:

1)
W razie niemożności bliższego określenia przedmiotu lub terminu dostaw w chwili sporządzenia umowy strony powinny odpowiednio w rubryce 2 lub 3 podać dane ogólne z dopiskiem "wg późniejszego zamówienia", a w rubryce 8 podać okres dostawy (półrocze, kwartał, miesiąc) z dopiskiem: "terminy wg późniejszego zamówienia".
2)
Miejsce wydania towaru należy określić zgodnie z § 9 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 25 grudnia 1950 r. w sprawie organizacji finansowej i systemu finansowego na rok 1951 przedsiębiorstw handlu zagranicznego, których działalność podlega nadzorowi Ministra Handlu Zagranicznego, a więc:

albo: "franco-loco wagon na stacji załadowczej Sprzedawcy",

albo: "franco-loco wagon na stacji odbiorczej",

albo: "franco-loco wagon na polskiej stacji granicznej",

albo: "FAS polski port załadunkowy, tj. franco-loco przy burcie statku".

§  2.
Strony stwierdzają, że część dostaw wyliczonych w § 1 Sprzedawca dostarczył lub zobowiązany jest dostarczyć na podstawie umów (zamówień) dokonanych przed podpisaniem tej umowy. Zobowiązania te pozostaną nadal w mocy i będą wykonane na warunkach niniejszej umowy - poprzednio umówionych. *

Spis umów (zamówień), które Sprzedawca wykonał, załącza się do niniejszej umowy jako załącznik Nr 1; spis umów (zamówień), które Sprzedawca ma wykonać w ... r., załącza się do niniejszej umowy jako załącznik Nr 2.

§  3.
Co kwartał - miesiąc * - nie później niż miesiąc - tydzień - ....... dni przed rozpoczęciem się kwartału - miesiąca kalendarzowego*) odbywać się będą u Nabywcy - Sprzedawcy*) - konferencje eksportowe obu stron dla ustalenia planu produkcji eksportowej towaru ...... opartej na rocznym planie tej produkcji oraz celem uzgodnienia "ścisłego sortymentu planowanego" i "rezerwy planowej" stosownie do ogólnych warunków dostawy.

Na tych konferencjach co najmniej ...... % * uzgodnionego planu kwartalnego-miesięcznego*) - ustalone zostanie jako "ścisły sortyment planowy", obowiązujący obie strony, a najwyżej ..... % uzgodnionego planu - kwartalnego-miesięcznego*) - może być uznane za "rezerwę planową", czyli za masę towarową, którą Nabywca uprawniony jest zamawiać w miarę zamówień zagranicznych.

§  4.
Na podstawie uzgodnionego kwartalnego-miesięcznego*) planu produkcyjnego Nabywca przesyłać będzie Sprzedawcy:
a)
w ramach "ścisłego sortymentu planowanego" - "zamówienia porządkowe",
b)
w ramach "rezerwy planowej", w miarę wpływu zamówień zagranicznych - "zamówienia produkcyjne".

Przewidziane powyżej zamówienia Nabywca obowiązany jest nadesłać na piśmie Sprzedawcy, a to gdy chodzi o zamówienia określone pod a) - najpóźniej ..... dni przed terminem dostawy towaru, gdy chodzi o zamówienia określone pod b) - najpóźniej ..... dni przed terminem dostawy towaru.

W przypadku nienadesłania przez Nabywcę zamówienia porządkowego w zakreślonym przez Sprzedawcę terminie, Sprzedawca wyznaczy termin dodatkowy, a po bezskutecznym upływie tego terminu Sprzedawca może wystąpić o przyznanie prawa odstąpienia od umowy lub o jej zmianę oraz o odszkodowanie sporządzając na to odpowiedni protokół i złożyć towar w swoim magazynie lub innym na koszt i ryzyko Nabywcy.

Zamówienie uważa się za przyjęte, jeśli Sprzedawca nie sporządzi i nie wyśle protokołu rozbieżności w ciągu ..... dni od daty otrzymania zamówienia.

W ciągu ..... dni od daty wysłania protokołu rozbieżności strony przeprowadzą uzgodnienie zamówienia.

§  5.
Opakowanie zwrócone przez odbiorcę zagranicznego, a zdatne do użytku, Nabywca prześle do miejsca wskazanego przez Sprzedawcę na jego koszt w ciągu ..... dni od daty nadejścia do Polski opakowania. W przypadku niewysłania opakowania w powyższym terminie Nabywca obowiązany jest zapłacić Sprzedawcy tytułem kary umownej za każdy dzień zwłoki ..... % wartości nie zwróconego opakowania.

Zapłata kary umownej nie zwalnia nabywcy od obowiązku zwrotu opakowania w dodatkowym terminie, wyznaczonym mu przez Sprzedawcę. W przypadku niewysłania opakowania podlegającego zwrotowi przez Nabywcę również i w dodatkowym terminie Nabywca obowiązany jest uiścić Sprzedawcy trzykrotną wartość nie zwróconego opakowania. W przypadkach, gdy odbiorca zagraniczny nie wywiązał się z obowiązku zwrotu opakowania, Nabywca obowiązany jest dochodzić przeciw niemu lub przeciw armatorowi, kolei, przewoźnikowi, zakładowi ubezpieczeń uzasadnionych roszczeń z tego tytułu, a otrzymane sumy, po potrąceniu swoich na ten cel poczynionych wydatków, niezwłocznie wypłacić Sprzedawcy.

§  6.
Nabywca zobowiązany jest przesyłać Sprzedawcy dyspozycje wysyłkowe na każdą partię towaru mającą odejść do odbiorcy zagranicznego, a to: *

co do towaru ............. najpóźniej ..... dni

co do towaru ............ najpóźniej ..... dni

co do towaru ............ najpóźniej ..... dni

co do towaru ............ najpóźniej ..... dni

przed terminem wykonania ustalonym zarządzeniem władzy lub umową (zamówieniem).

§  7.
Co do następujących towarów odbędzie się badanie techniczne:***)

..............................

..............................

§  8.
Sprzedawca zobowiązuje się do zapłacenia kary umownej w wysokości:
a)
..... % wartości dostawy w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, jeżeli stanowiło to podstawę do odstąpienia od umowy,
b)
..... % wartości dostawy, dokonanej z opóźnieniem, za każdy dzień zwłoki,
c)
..... % wartości dostawy, obciążonej wadami, które stanowiły podstawę do obniżenia ceny.
§  9.
Nabywca zobowiązuje się do zapłacenia kary umownej w wysokości ..... % wartości dostawy za każdy dzień zwłoki z zabraniem towaru przygotowanego przez Sprzedawcę do wydania.
§  10.
Jeżeli rzeczywista szkoda, poniesiona przez jedną ze stron na skutek niewykonania przez drugą stronę obowiązków wynikających z niniejszej umowy lub wykonania ich z mniejszą starannością od tej, którą należy wykazać w sprawach społecznego dobra, przewyższa kary umowne, przewidziane w §§ 8 i 9 - strona może dochodzić nadwyżki na zasadach ogólnych.
§  11.
Istotną i obowiązującą strony część składową niniejszej umowy stanowią "Ogólne warunki dostawy", ustalone zarządzeniem władzy lub podpisane przez obie strony.
§  12.
Uzupełnienie, zmiana, rozwiązanie umowy lub odstąpienie od umowy nastąpić może tylko za zgodą jednostek zwierzchnich stron, o ile ogólne warunki dostaw nie stanowią inaczej. Jeżeli jednostki te nie powezmą decyzji w ciągu dni 14 - strona może złożyć w Komisji Arbitrażowej wniosek o przyznanie jej prawa uzupełnienia, zmiany, rozwiązania umowy lub odstąpienia od niej, a także o objęcie umową produkcji ponadplanowej.

UWAGA: Jeżeli strony uważają za konieczne wprowadzenie do umowy postanowień uzupełniających ze względu na specjalne warunki dostawy towaru będącego przedmiotem umowy, powinny ująć to w oddzielny §, umieszczony między § 10 i § 11. Postanowienia uzupełniające nie mogą być sprzeczne z tekstem ustalonym we wzorze.

§  13.
Umowa niniejsza sporządzona została w 2 jednobrzmiących egzemplarzach i doręczona każdej ze stron.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

UMOWA SZCZEGÓŁOWA NA DOSTAWY TOWARÓW, POCHODZĄCYCH Z IMPORTU

zawarta dnia ......................

pomiędzy ...........................

zwanym w dalszym ciągu "Sprzedawcą", w imieniu i na rzecz którego działają ob. ob. ..............................................

a ............................................

zwanym w dalszym ciągu "Nabywcą", w imieniu i na rzecz którego działają ob. ob. ...............................................

§  1.
Stosownie do umowy generalnej, zawartej dnia ............

pomiędzy ...............................

...............................................

Sprzedawca zobowiązuje się dostarczyć Nabywcy po cenach obowiązujących w dniu dostawy:

poz.oznaczenie towaruszczegółowe oznaczenie jakości towaru wg obowiązujących norm, standartów, wzorów, przeznaczenia itp. lub powołanie się na zamówieniemszt.kginne oznaczenie miary lub wagidata lub okres wydania towarumiejsce wydania towaruopakowanieuwagi
1234567891011

UWAGA:

1)
W razie niemożności bliższego określenia przedmiotu lub terminu dostawy w chwili sporządzenia umowy, strony powinny odpowiednio w rubryce 2 lub 3 podać dane ogólne z dopiskiem "wg późniejszego zamówienia", a w rubryce 8 podać okres dostawy (półrocze, kwartał, miesiąc), z dopiskiem: "terminy wg późniejszego zamówienia".
2)
Miejsce wydania towaru należy określić zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 8 z dnia 12 stycznia 1951 r. w sprawie trybu ustalania cen na artykuły przywożone z zagranicy.
§  2.
Strony stwierdzają, że część dostaw wyliczonych w § 1 Sprzedawca wykonał lub zobowiązany jest wykonać na podstawie umów (zamówień) dokonanych przed podpisaniem niniejszej umowy. Zobowiązania te pozostają nadal w mocy i będą wykonane na warunkach - poprzednio umówionych - niniejszej umowy. *

Spis umów (zamówień), które Sprzedawca wykonał, załącza się do niniejszej umowy jako załącznik Nr 1. Spis umów (zamówień) poprzednich, które Sprzedawca ma wykonać w ..... r., załącza się do niniejszej umowy jako załącznik Nr 2.

§  3.
Dostawy podlegające wykonaniu stosownie do § 1, a nie objęte załącznikami Nr 1 i 2, Sprzedawca wykona według zamówień udzielonych przez Nabywcę i przyjętych przez Sprzedawcę. Zamówienia powinny być składane najpóźniej na ..... dni, ..... tygodni ..... miesięcy*) - przed przewidzianym terminem - okresem - dostawy*). Zamówienie uważa się za przyjęte, jeśli Sprzedawca nie sporządzi i nie wyśle na adres Nabywcy protokołu rozbieżności w ciągu ..... dni od otrzymania Zamówienia.

W ciągu ..... dni od daty wysłania protokółu rozbieżności strony przeprowadzą uzgodnienie zamówienia. W przypadku niedojścia do porozumienia, każda ze stron przed upływem powyższego terminu prześle sprawę swojej jednostce zwierzchniej, jeśli spór dotyczy priorytetów gospodarczych. W innych przypadkach Nabywca powinien w tymże terminie wystąpić do komisji arbitrażowej z wnioskiem o rozstrzygnięcie rozbieżności w trybie sporu przedumownego i jednocześnie przesłać Sprzedawcy odpis wniosku listem poleconym. Jeżeli Nabywca nie przekaże sprawy lub nie złoży w powyższym terminie wniosku do komisji arbitrażowej - uważa się, że protokół rozbieżności zaakceptował. Jeżeli sporządzenie protokołu rozbieżności lub wystąpienie do komisji arbitrażowej o rozstrzygnięcie sporu nastąpiło bez uzasadnionej podstawy i spowodowało opóźnienie wykonania zobowiązania - strona zapłaci karę umowną przewidzianą za zwłokę w dokonaniu dostawy z opóźnieniem lub za zwłokę w odbiorze towaru (§ 8 lub § 9).

§  4.
Nabywca zobowiązany jest przesyłać Sprzedawcy dyspozycje wysyłkowe na każdą partię towaru mającą nadejść z zagranicy, a to: *

co do towaru ............... najpóźniej ....... dni

co do towaru ............... najpóźniej ....... dni

co do towaru ............... najpóźniej ....... dni

co do towaru ............... najpóźniej ....... dni

przed terminem wykonania ustalonym zarządzeniem władzy lub umową (zamówieniem).

§  5.
Co do następujących towarów odbędzie się badanie techniczne:**)
§  6.
1.
W przypadku stwierdzenia przez Nabywcę wad lub braków towaru, Nabywca obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym Sprzedawcę i wykonać następujące czynności:
a)
przesortować starannie towar,
b)
ustalić, które towary lub która część towarów nadaje się do celów przewidzianych przy zakupie i w jakim stopniu,
c)
określić różnicę między ceną nabycia tych towarów a ich faktyczną wartością albo koszt potrzebny celem doprowadzenia ich do stanu przewidzianej używalności,
d)
ustalić które towary nadają się do celów innych, niż przewidziane przy zakupie i do jakich.
2.
Czynności wymienione w ust. 1 powinny być wykonane przy udziale polskiego uspołecznionego przedsiębiorstwa powierniczego i po zawiadomieniu o nich Sprzedawcy w sposób dający mu możliwość uczestniczenia. Nabywca rozporządzi towarem stosownie do decyzji wspomnianego przedsiębiorstwa powierniczego, w szczególności zatrzyma sztuki lub ilości nadające się dla własnych celów, inne zaś zbędzie jednostkom gospodarki uspołecznionej, powołanym do zużycia, przerobienia lub odsprzedaży takich artykułów z przeznaczeniem, dla którego uznane zostały za odpowiednie.
3.
Straty i koszty związane z tymi czynnościami i transakcjami ponosi Sprzedawca w wysokości ustalonej przez wyżej określone przedsiębiorstwo powiernicze. Strona nie godząca się z tą decyzją może wystąpić do Państwowej Komisji Arbitrażowej.
§  7.
Sprzedawca odpowiada wobec Nabywcy:
a)
w granicach istniejącej wobec Sprzedawcy odpowiedzialności kontrahenta zagranicznego, armatora, kolei, spedytora, przewoźnika i zakładu ubezpieczeń,
b)
za swoje winy i zaniedbania,

a to łącznie z prawem Nabywcy postawienia towaru do dyspozycji, odstąpienia od umowy oraz żądania dostawy zastępczej, kar umownych, obniżenia ceny i odszkodowania.

§  8.
Sprzedawca zobowiązuje się w przypadkach przewidzianych w § 7 pkt b) do zapłacenia kary umownej w wysokości:
a)
...... % wartości dostawy w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, jeżeli stanowiło to podstawę do odstąpienia od umowy;
b)
...... % wartości dostawy, obciążonej wadami, które stanowiły podstawę do obniżenia ceny;
c)
...... % wartości dostawy, dokonanej z opóźnieniem, za każdy dzień zwłoki.
§  9.
Nabywca zobowiązuje się do zapłacenia kary umownej w wysokości ..... % wartości dostawy za każdy dzień zwłoki w odbiorze towaru, przygotowanego przez Sprzedawcę do wydania w miejscu przewidzianym do podjęcia danej przesyłki.
§  10.
Jeżeli rzeczywista szkoda - poniesiona przez jedną ze stron na skutek niewykonania przez drugą stronę obowiązków wynikających z niniejszej umowy lub wykonania ich z mniejszą starannością od tej, którą należy wykazać w sprawach społecznego dobra - przewyższa kary umowne, przewidziane w §§ 8 i 9, strona może dochodzić nadwyżki na zasadach ogólnych.
§  11.
Integralną część niniejszej umowy stanowią "Ogólne warunki dostawy" ustalone zarządzeniem władzy lub podpisane przez obie strony.
§  12.
Uzupełnienie, zmiana, rozwiązanie umowy lub odstąpienie od umowy nastąpić może tylko za zgodą jednostek zwierzchnich stron. Jeżeli jednostki te nie powezmą decyzji w ciągu 14 dni, strona może złożyć w Komisji Arbitrażowej wniosek o przyznanie jej prawa uzupełnienia, zmiany, rozwiązania umowy lub odstąpienia od niej.

UWAGA:

Jeżeli strony uważają za konieczne wprowadzenie do umowy postanowień uzupełniających ze względu na specjalne wymogi dostawy towaru będącego przedmiotem umowy, powinny ująć to w oddzielny §, umieszczony między § 10 i § 11. Postanowienia uzupełniające nie mogą być sprzeczne z tekstem ustalonym we wzorze.

§  13.
Umowa niniejsza sporządzona została w 2 jednobrzmiących egzemplarzach i doręczona każdej ze stron.
*) Niepotrzebne skreślić.
*) Niepotrzebne skreślić.
**) Jeżeli umowa dotyczy większej ilości towarów, należy odpowiednio wyrazić przyjęty różny stosunek procentowy dla poszczególnych towarów.
***) W razie zbędności nie wypełniać.
*) Niepotrzebne skreślić.
**) W razie zbędności nie wypełniać.