Wzór flagi Policji, okoliczności i warunki jej podnoszenia oraz sposób oznakowania jednostek pływających i statków powietrznych Policji, a także znaki rozpoznawcze używane na nich przez Policję w nocy.

Monitor Polski

M.P.1996.25.261

Akt utracił moc
Wersja od: 17 kwietnia 1996 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 30 marca 1996 r.
w sprawie wzoru flagi Policji, okoliczności i warunków jej podnoszenia oraz sposobu oznakowania jednostek pływających i statków powietrznych Policji, a także znaków rozpoznawczych używanych na nich przez Policję w nocy.

Na podstawie art. 22b ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214 oraz z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515) zarządza się, co następuje:
1.
Flagą Policji jest płat tkaniny o barwach błękitnych w kształcie prostokąta, którego stosunek szerokości do długości wynosi 1:1,8. Pośrodku prostokąta umieszczona jest gwiazda policyjna z oznaczeniem specjalistycznym jednostki wodnej Policji. Stosunek wysokości gwiazdy do szerokości płata tkaniny wynosi 2:5.
2.
Wzór flagi Policji określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
1.
Flaga Policji podniesiona na jednostce pływającej Policji jest znakiem przynależności tej jednostki do Policji realizującej zadania ustawowe na morzu terytorialnym, morskich wodach wewnętrznych i wodach śródlądowych.
2.
Flagę Policji podnoszą tylko jednostki pływające zarejestrowane w rejestrze Komendy Głównej Policji.
1.
Jednostki pływające Policji podnoszą:
1)
banderę, której wzór określają odrębne przepisy, na flagsztoku rufowym w czasie wykonywania zadań określonych w ustawie o Policji na morzu terytorialnym, morskich wodach wewnętrznych, rzece Odrze w jej części granicznej, a na najwyższym punkcie jednostki - w okresie świąt narodowych, wizyt poza granicami kraju i wizyt jednostek pływających Policji innych państw w Polsce,
2)
flagę Policji na najlepiej widocznym miejscu jednostki.
2.
Nie umieszcza się bandery i flagi na jednostkach pływających, na których ze względów konstrukcyjnych jest to niemożliwe.
1.
Znakiem statków powietrznych Policji jest symbol Policji, zwany "gwiazdą policyjną", umieszczony na błękitnym okrągłym polu.
2.
Znakiem statków powietrznych Policji mogą być oznakowane tylko statki powietrzne zarejestrowane w rejestrze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
3.
Gwiazdę policyjną umieszcza się na obu burtach statku powietrznego obok napisu "Policja" o wysokości liter proporcjonalnej do wielkości statku powietrznego.
4.
Wzór znaku statków powietrznych Policji określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
1.
Jednostki pływające Policji w nocy i w warunkach ograniczonej widoczności, niezależnie od świateł przewidzianych w międzynarodowych przepisach prawnych o zapobieganiu zderzeniom na morzu i przepisach prawnych o żegludze na śródlądowych drogach wodnych, oznakowuje się dwoma niebieskimi światłami, widocznymi dookoła widnokręgu.
2.
Jednostki pływające Policji, które ze względów konstrukcyjnych nie mogą spełniać warunków, o których mowa w ust. 1, oznakowuje się jednym pulsującym światłem niebieskim świecącym dookoła widnokręgu.
Statki powietrzne w nocy i w warunkach ograniczonej widoczności, niezależnie od świateł przewidzianych w międzynarodowych przepisach prawnych, oznakowuje się jednym niebieskim światłem pulsującym.
Komendant Główny Policji nadaje jednostkom pływającym Policji numery rejestracyjne, a statkom powietrznym - znaki taktyczne.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 Flaga Policji  (jednostki pływające)

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 Flaga Policji  (jednostki powietrzne)

(pominięty)