Wzmożenie dyscypliny finansowej na odcinku podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" oraz umorzenie zaległości w podatku od wynagrodzeń u płatników administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych.

Monitor Polski

M.P.1950.A-106.1335

Akt utracił moc
Wersja od: 13 września 1950 r.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 13 września 1950 r.
w sprawie wzmożenia dyscypliny finansowej na odcinku podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" oraz w sprawie umorzenia zaległości w podatku od wynagrodzeń u płatników administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych.

Celem wzmożenia dyscypliny finansowej na odcinku podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C", a tym samym zahamowania dalszego wzrostu zaległości w podatku od wynagrodzeń i w składkach na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" - Prezydium Rządu uchwala:
I.
1.
Zleca się wszystkim ministrom:
1)
wydanie w terminie miesiąca od daty niniejszej uchwały rygorystycznych zarządzeń nakazujących płatnikom administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych:
a)
ścisłego przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących obliczania, pobierania i wpłacania na rachunek właściwego organu finansowego podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C",
b)
podania w terminie do dnia 15 października 1950 r. właściwym organom finansowym imion i nazwisk oraz stanowisk służbowych pracowników, odpowiedzialnych od tej daty zarówno za prawidłowe i terminowe obliczanie, pobieranie i wpłacanie na rachunek właściwego organu finansowego podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C", jak i za bezpośredni nadzór nad tymi czynnościami; w razie powzięcia decyzji o powierzeniu wyżej wymienionych czynności innym pracownikom - natychmiastowego podawania właściwym organom finansowym imion i nazwisk oraz stanowisk służbowych tych pracowników, z jednoczesnym dokładnym wskazaniem terminu, w którym wygasła odpowiedzialność dotychczasowych pracowników, powstała zaś odpowiedzialność nowych;
2)
podanie wymienionych w pkt 1) zarządzeń do wiadomości Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministerstwa Finansów bezpośrednio po ich wydaniu.
2.
Organy finansowe dopilnują wykonania postanowień, zawartych w ust. 1 pkt 1) lit. b) niniejszej uchwały.
3.
W przypadkach naruszenia przepisów dotyczących obliczania, pobierania i wpłacania na rachunek właściwego organu finansowego podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" przez płatników administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucyj społecznych powinny być w stosunku do pracowników, wymienionych w ust. 1 pkt 1) lit. b) niniejszej uchwały, na wniosek organu finansowego lub z własnej inicjatywy płatników wyciągane następujące konsekwencje:
1)
płatnicy administracji publicznej obowiązani są pociągnąć:
a)
pracowników stałych i prowizorycznych do odpowiedzialności służbowej,
b)
pracowników kontraktowych do odpowiedzialności na mocy przepisów prawa cywilnego (prawo pracy);
2)
płatnicy gospodarki uspołecznionej obowiązani są pociągnąć pracowników do odpowiedzialności służbowej, jeżeli specjalne przepisy taką odpowiedzialność przewidują, pracownicy ci powinni być jednocześnie pociągani przez organy finansowe do odpowiedzialności z mocy przepisów prawa karnego skarbowego (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 32, poz. 140 i z r. 1950 Nr 12, poz. 116).

Jeżeli przepisy specjalne nie przewidują odpowiedzialności służbowej, pracownicy powinni być pociągani przez płatników do odpowiedzialności na mocy przepisów prawa cywilnego (prawo pracy), a przez organy finansowe do odpowiedzialności na mocy przepisów prawa karnego skarbowego;

3)
w instytucjach społecznych pracownicy powinni być pociągani przez płatników do odpowiedzialności na mocy przepisów prawa cywilnego (prawo pracy), a przez organy finansowe do odpowiedzialności na mocy przepisów prawa karnego skarbowego;
4)
ponadto w przedsiębiorstwach państwowych i pozostających pod zarządem państwowym osoby odpowiedzialne za prowadzenie przedsiębiorstwa powinny być pociągane do zapłaty należności ubocznych, powstałych wskutek niewpłacenia w terminie ustawowym podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" w myśl art. 21 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 173 z późniejszymi zmianami) oraz art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 10, poz. 74 i Nr 52, poz. 415), przy czym odpowiedzialność powyższą ogranicza się do wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia brutto ostatnio należnego wraz z wszelkimi dodatkami osoby odpowiedzialnej za prowadzenie przedsiębiorstwa, za niepobrane kwoty od pracowników z tytułu należności ubocznych odpowiada płatnik, jako za należność stanowiącą część składową jego zobowiązania podatkowego (art. art. 3 i 9 powołanego dekretu);
5)
orzeczenia Komisji Dyscyplinarnej wynikające z odpowiedzialności służbowej, a dotyczące pracowników, wymienionych w pkt 1) lit. a) i pkt 2), winny być podawane do wiadomości właściwych organów finansowych w terminie tygodnia od ich wydania.

II.

Zleca się Ministrowi Finansów, aby w trybie art. 35 dekretu o zobowiązaniach. podatkowych umorzył wszelkie zaległości w podatku przypadającym od wynagrodzeń w rozumieniu dekretu z dnia 18 sierpnia 1945 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 30, poz. 129), wypłaconych przez płatników administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych, jeżeli zaległości te powstały skutkiem nieobliczenia i niepobrania podatku od wynagrodzeń przez tych płatników w ogóle lub wskutek obliczenia i pobrania w kwocie niższej od wynikającej z obowiązujących przepisów, zaległości zaś dotyczą wypłat wynagrodzeń dokonanych do dnia 1 stycznia 1948 r.

III.

1.
Na płatnikach administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych ciąży podobnie jak na innych płatnikach obowiązek potrącania podatnikom podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" w myśl przepisów art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 41) oraz art. 30 ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania.
2.
Jeżeli płatnik, wymieniony w ustępie poprzedzającym, nie pobrał od podatnika w ogóle podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" lub pobrał w kwocie niższej od wynikającej z obowiązujących przepisów, uprawniony jest do dodatkowego pobrania podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" albo różnicy podatku i składek oszczędnościowych od podatnika w ciągu 3 miesięcy od dnia wypłaty wynagrodzenia. Po upływie powyższego okresu należne a nie pobrane od podatnika kwoty z tytułu podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" obciążają wyłącznie płatnika administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych, który ponosi je z własnych funduszów, w tym przypadku nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące przeliczenia wynagrodzenia netto na wynagrodzenie brutto (art. 12 ust. 3 ustawy o podatku od wynagrodzeń, §§ 45-47 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 17 marca 1949 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń - Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 98 - ze zmianami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 4 stycznia 1950 r. w sprawie obniżenia skal podatkowych w podatku od wynagrodzeń - Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 3 - oraz § 42 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 12 marca 1948 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania - Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 106).

IV.

Zleca się Ministrowi Finansów w sprawach określonych w cz. II.:

1)
wszczęte postępowanie karne toczące się przed władzami skarbowymi umorzyć na podstawie art. 213 prawa karnego skarbowego w brzmieniu, nadanym art. 1 pkt 80 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o zmianie niektórych przepisów prawa karnego skarbowego (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 116),
2)
w sprawach przekazanych do postępowania sądowego wystąpić z wnioskiem do właściwych władz prokuratorskich o umorzenie postępowania karnego na podstawie art. 49 kpk. w związku z art. 186 prawa karnego skarbowego w brzmieniu, nadanym art. 1 pkt 72 ustawy, wymienionej w pkt 1),
3)
w sprawach toczących się przed sądem wystąpić w myśl art. 279 prawa karnego skarbowego z wnioskiem o umorzenie postępowania,
4)
uchylić w całości lub w części w drodze nadzoru służbowego na podstawie art. 262 § 2 prawa karnego skarbowego w brzmieniu nadanym art. 1 pkt 91 ustawy, wymienionej w pkt 1) - tych prawomocnych orzeczeń władz skarbowych, na podstawie których orzeczona kara albo jeszcze nie została wykonana, lub została wykonana tylko częściowo.

V.

1.
Odpowiedzialność służbowa i karno-skarbowa z powodu nieobliczania i niepotrącania podatku od wynagrodzeń i składek na rzecz Społecznego Funduszu Oszczędzania "C" w ogóle, jak i wskutek obliczania i pobierania w kwocie niższej od wynikającej z obowiązujących przepisów, ciąży:
1)
od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały na osobach, wymienionych w Cz. I ust. 1 pkt l) lit. b) tej uchwały,
2)
za czas od dnia 1 stycznia 1948 r. do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały na osobach, które zajmowały w tym okresie analogiczne stanowiska, jak osoby podane w pkt 1).
2.
Ponadto w przedsiębiorstwach państwowych i pod zarządem państwowym ciąży odpowiedzialność z art. 21 dekretu o zobowiązaniach podatkowych za niewpłacanie w terminie ustawowym podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C":
1)
za czas od wejścia w życie uchwały na osobach odpowiedzialnych za prowadzenie przedsiębiorstwa, tj. naczelnym dyrektorze i głównym (starszym) księgowym,
2)
za czas od 1 stycznia 1948 r. do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały na osobach, które zajmowały w tym. okresie analogiczne stanowiska, jak osoby podane w pkt 1).

VI.

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Ministrowi Finansów i wszystkim ministrom w zakresie ich działania.

VII.

Uchwała niniejsza wchodzi w życie z mocą natychmiastową.