Wywóz świeżych warzyw i owoców przez producentów oraz inne jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1960.64.305

Akt utracił moc
Wersja od: 20 października 1962 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 20 lipca 1960 r.
w sprawie wywozu świeżych warzyw i owoców przez producentów oraz inne jednostki gospodarki nie uspołecznionej. *

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 zarządzenia nr 86 Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1960 r. w sprawie przekazania Ministrowi Handlu Wewnętrznego uprawnień do wydawania przepisów o obrocie warzywami i owocami (Monitor Polski Nr 49, poz. 232) zarządza się, co następuje:
1.
Wywóz świeżych warzyw i owoców przez producentów nie uspołecznionych oraz inne jednostki gospodarki nie uspołecznionej z terenów województw (miast wyłączonych z województw) wymienionych w wykazie, stanowiącym załącznik do zarządzenia, do innych województw, może być dokonywany za zgodą wydziału handlu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej, na którego terenie właściwości znajdują się warzywa i owoce.
2.
Obowiązek uzyskiwania zgody, o której mowa w ust. 1, dotyczy transportów samochodowych przy ładunku przekraczającym 1.000 kg oraz kolejowych pełnowagonowych w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 listopada każdego roku.
3.
Przepis ust. 1 nie dotyczy osób posiadających zezwolenia na prowadzenie handlu warzywami i owocami, wydane na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 45, poz. 224).
Zgoda na przewozy kolejowe udzielana będzie w formie adnotacji na liście przewozowym, zawierającej podpis upoważnionego pracownika wydziału handlu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej, datę, numer i pieczęć. W innych przypadkach (na przewozy transportem samochodowym) zgoda powinna być wyrażona w formie zaświadczeń zawierających: nazwisko i imię oraz adres wysyłającego, ilość i rodzaj wysyłanych warzyw i owoców, miejsce wysyłki i przeznaczenia, termin ważności zaświadczenia oraz podpis upoważnionego pracownika, datę, numer i pieczęć.
Przepisy zarządzenia dotyczące wywozu świeżych warzyw i owoców środkami transportu samochodowego nie naruszają obowiązujących przepisów przewozowych regulujących zakres i obszar działania przedsiębiorstw publicznego transportu samochodowego i transportu samochodowego własnego jednostek gospodarki uspołecznionej oraz przedsiębiorstw nie uspołecznionych i osób fizycznych, wykonywanego dla zaspokojenia potrzeb związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ WOJEWÓDZTW OBJĘTYCH ZAKAZEM WYWOZU WARZYW I OWOCÓW ŚWIEŻYCH BEZ ZGODY WYDZIAŁU HANDLU PREZYDIUM POWIATOWEJ (MIEJSKIEJ) RADY NARODOWEJ, NA KTÓREGO TERENIE ZNAJDUJĄ SIĘ WARZYWA I OWOCE

Lp.WojewództwoGrupy towarowe
1lubelskieowoceświeżewszelkie
2kieleckie"""
3rzeszowskie"""
4krakowskie i m. Kraków"""
5poznańskie i m. Poznańwarzywa świeże wszelkie, z wyłączeniem ziemniaków późnych
6bydgoskiewarzywa świeże wszelkie, z wyłączeniem ziemniaków późnych
7opolskiewarzywa świeże wszelkie, z wyłączeniem ziemniaków późnych
8warszawskie i m. Warszawaowoce i warzywa świeże wszelkie, z wyłączeniem ziemniaków późnych
9łódzkie i m. Łódźowoce i warzywa świeże wszelkie, z wyłączeniem ziemniaków późnych
* Z dniem 20 października 1962 r. zawiesza się na okres do dnia 30 kwietnia 1963 r. moc obowiązującą nin. zarządzenia w odniesieniu do wywozu świeżych jabłek, zgodnie z § 3 zarządzenia z dnia 17 października 1962 r. w sprawie wywozu świeżych jabłek przez producentów oraz inne jednostki gospodarki nie uspołecznionej (M.P.62.75.349).