Wytyczne dotyczące wyrażania zgody na realizację budownictwa gospodarczego i mieszkaniowego oraz usługowego na obszarach wsi poza terenami wyznaczonymi na ten cel.

Monitor Polski

M.P.1961.51.225

Akt utracił moc
Wersja od: 23 lipca 1962 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BUDOWNICTWA, URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 31 maja 1961 r.
w sprawie wytycznych dotyczących wyrażania zgody na realizację budownictwa gospodarczego i mieszkaniowego oraz usługowego na obszarach wsi poza terenami wyznaczonymi na ten cel.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o terenach budowlanych na obszarach wsi (Dz. U. Nr 5, poz. 30) ustala się, co następuje:
1.
Organ prezydium powiatowej rady narodowej właściwy do spraw planowania przestrzennego wyrazi zgodę na realizację budownictwa określonego w art. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o terenach budowlanych na obszarach wsi (Dz. U. Nr 5, poz. 30) poza terenami budowlanymi, w przypadku gdy:
1) 1
budownictwo mieszkaniowe i budownictwo gospodarcze jest uzupełnieniem zabudowy w istniejących już zagrodach wiejskich;
2)
budownictwo mieszkaniowe i gospodarcze jest wznoszone w gospodarstwach wymagających specjalnej lokalizacji ze względu na uciążliwość dla otoczenia lub jest związane funkcjonalnie z określonym terenem (np. ferma zwierząt futerkowych, gospodarstwo szklarniowo-warzywnicze, wodomistrzówka, drogomistrzówka, leśniczówka);
3)
budownictwo usługowe jest wznoszone poza terenami budowlanymi ze względu na specjalne przeznaczenie funkcjonalne (np. przystań wodna i ośrodek sportów wodnych, schronisko, urządzenia hydroenergetyczne itp.);
4)
budownictwo nosi charakter tymczasowy lub w sposób łatwy może być zdemontowane (np. szopa z rozbieralnych elementów, wiata na narzędzia);
5)
budownictwo gospodarcze jest wznoszone na gruntach i dla potrzeb państwowego gospodarstwa rolnego, leśnego, hodowlanego lub rybackiego.
2. 2
Zgody, o której mowa w ust. 1, można odmówić, jeżeli realizacja budownictwa sprzeciwiałaby się przepisom szczególnym lub byłaby sprzeczna z interesem publicznym. Zgody na budownictwo uzupełniające, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, można ponadto odmówić w przypadku, gdy:
1)
istniejąca zabudowa zagrody wiejskiej ogranicza się jedynie do stodoły bądź innych budynków o charakterze prowizorycznym;
2)
stan techniczny budynków istniejących nie gwarantuje możności ich użytkowania w ciągu co najmniej lat 15;
3)
zamierzona realizacja uzupełniającego budynku mieszkalnego nie jest związana z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 29 czerwca 1962 r. (M.P.62.58.276) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lipca 1962 r.
2 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 29 czerwca 1962 r. (M.P.62.58.276) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lipca 1962 r.