Wytyczne dla wydziałów budownictwa prezydiów rad narodowych w sprawie wydawania pozwoleń na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie.

Monitor Polski

M.P.1959.22.102

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lutego 1959 r.

INSTRUKCJA
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 5 lutego 1959 r.
Wytyczne dla wydziałów budownictwa prezydiów rad narodowych w sprawie wydawania pozwoleń na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie.

W związku z art. 1 i 2 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217), zwanej dalej "ustawą", ustanawia się następujące wytyczne w sprawie wydawania pozwoleń osobom fizycznym i prawnym na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie.
1.
Pozwolenia na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie, zwane dalej "pozwoleniami", wydają wydziały budownictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych miast wyłączonych z województw, zwane dalej "wydziałami budownictwa", w porozumieniu z wydziałem architektury i nadzoru budowlanego oraz innymi właściwymi wydziałami prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
Przez inne właściwe wydziały prezydium wojewódzkiej rady narodowej, o których mowa w ust. 1, w porozumieniu z którymi wydawane są pozwolenia, należy rozumieć np.:

- wydział gospodarki komunalnej - w razie wydawania pozwolenia w zakresie projektowania miejskich sieci wodociągowo-kanalizacyjnych;

- wydział komunikacji - w razie wydawania pozwolenia na projektowanie robót drogowych;

- wydział gospodarki wodnej - w razie wydawania pozwolenia na projektowanie budowli i urządzeń wodnych.

1.
Pozwolenia mogą być wydawane w zakresie:
1)
prac projektowych w budownictwie, objętych rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. z 1939 r. Nr 34, poz. 216 z późniejszymi zmianami);
2)
prac projektowych w budownictwie nie objętych przepisami prawa budowlanego, a mianowicie w zakresie:
a)
sporządzania szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego,
b)
zewnętrznych sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych oraz urządzeń, jak zakłady uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, reduktornie, ciepłownie dla budownictwa ogólnego, przemysłowego i specjalnego,
c)
wewnętrznych i zewnętrznych instalacji oraz urządzeń elektrycznych silnoprądowych oraz słaboprądowych, np. radiofonicznych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych dla budownictwa ogólnego, przemysłowego i specjalnego,
d)
komunikacyjnych robót budowlanych, np. budowa dróg publicznych i miejskich, bocznic kolejowych, mostów,
e)
budownictwa wodnego (budowle wodne, regulacja rzek i potoków, melioracja),
f)
procesów technologicznych i urządzeń mechanicznych (urządzenia fabryk i innych zakładów przemysłowych i usługowych),
g)
terenów zielonych (parki, ogrody publiczne, skwery itp.), terenów sportowych i innych o charakterze użyteczności publicznej.
2.
Wydziały budownictwa wydając pozwolenie powinny w pozwoleniu wyraźnie określić zakres działalności z powołaniem się na właściwy artykuł prawa budowlanego lub inny przepis właściwego aktu normatywnego.
O wydanie pozwolenia na wykonywanie prac projektowych w zakresie wyszczególnionym w § 2 mogą się ubiegać:
1)
jednostki spółdzielcze;
2)
inne osoby prawne;
3)
osoby fizyczne.
1.
Osoby wymienione w § 3 składają wnioski o wydanie pozwolenia w wydziale budownictwa właściwym według miejsca siedziby strony zainteresowanej.
2.
We wniosku należy podać:
1)
imię i nazwisko osoby fizycznej lub pełną nazwę osoby prawnej;
2)
rodzaj i zakres prac projektowych, o których wykonywanie ubiega się strona zainteresowana;
3)
miejsce, w którym ma być wykonywana działalność zawodowa w zakresie projektowania w budownictwie;
4)
dowód posiadania kwalifikacji fachowych, o których mowa w art. 2 ust. 4 ustawy, z tym zastrzeżeniem, że osoby prawne powinny wykazać się dowodem posiadania tych kwalifikacji przez kierownika jednostki projektującej oraz zatrudnionych pracowników projektantów, a osoby prawne będące w okresie organizacji - projektantów przewidzianych do zatrudnienia; stwierdzenie posiadania wymaganych kwalifikacji fachowych dla uzyskania pozwolenia może nastąpić tylko na podstawie przedstawionych oryginalnych dokumentów lub ich odpisów uwierzytelnionych przez notariusza; w aktach sprawy powinny pozostać odpisy dokumentów, uwierzytelnione przez notariusza;
5)
opinię okręgowego organu właściwego stowarzyszenia naukowo-technicznego w zakresie działalności zawodowej, ubiegającego się o pozwolenie.
3.
Kwalifikacje, o których mowa w ust. 2 pkt 4, powinni posiadać również kierownik oddziału terenowego spółdzielczej jednostki projektowania i projektanci tam zatrudnieni.
4.
Opinie, o których mowa w ust. 2 pkt 5, przedstawiają spółdzielnie tylko dla kierowników spółdzielni i ich oddziałów terenowych oraz dla projektantów (kierowników pracowni) odpowiedzialnych za prace projektowe w specjalności objętej pozwoleniem.
1.
Przy rozpatrywaniu wniosku wydział budownictwa powinien wziąć pod uwagę:
1)
wyniki dotychczasowej działalności zawodowej ubiegających się o wydanie pozwolenia;
2)
zapotrzebowanie na prace projektowe dla danego terenu lub dla danej specjalności;
3)
liczbę państwowych jednostek projektujących na danym terenie oraz ich specjalizację;
4)
liczbę spółdzielczych jednostek projektujących na danym terenie, mających już pozwolenie na działalność zawodową;
5)
liczbę, rodzaj i zakres pozwoleń wydanych osobom fizycznym;
6)
inne okoliczności wypływające z warunków lokalnych.
2.
Nowo powstające spółdzielcze jednostki projektowania powinny przedstawić wydziałowi budownictwa zaświadczenie wojewódzkiego związku spółdzielni pracy stwierdzające uzasadnioną potrzebę jej utworzenia.
1.
Pozwolenie powinno określać:
1)
terytorialny zasięg działania;
2)
zakres i rodzaj prac projektowych;
3)
czas ważności pozwolenia;
4)
w razie potrzeby obowiązek stosowania wskazanych w pozwoleniu zasad ustalonych dla państwowych biur projektów.
2.
Spółdzielczym jednostkom projektowania, działającym przy centralnych i krajowych organach spółdzielczości i wykonującym prace projektowe dla spółdzielczości w całym kraju, należy wydawać pozwolenia, obejmujące terytorialnie cały kraj.
1 Wydanie decyzji o udzieleniu lub odmowie udzielenia pozwolenia powinno nastąpić w terminie 30-dniowym od daty wniesienia wniosku.
2.
Od decyzji wydziału budownictwa służy stronie odwołanie w terminie 14 dni do Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. Odwołanie należy złożyć w wydziale budownictwa.
1.
Stowarzyszenia, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 5, wydają opinie w zasadzie w zakresie przewidzianym w § 5 ust. 1 instrukcji. Opinie wydają stowarzyszenia właściwe dla danej specjalności, a więc np.:
1)
Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) - w zakresie architektury,
2)
Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB) - w zakresie konstrukcji budowlanych oraz innych robót inżynierskich,
3)
Polski Związek Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZITS) - w zakresie instalacji sanitarnych ogrzewniczych itp.,
4)
Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) - w zakresie instalacji i urządzeń elektrycznych.
2.
Jeżeli pozwoleniem mają być objęte wszystkie wymienione w ust. 1 specjalności, należy żądać przedstawienia opinii wydanych przez wszystkie wymienione w ust. 1 pkt 1-4 stowarzyszenia.
1.
Wydziały budownictwa powinny prowadzić rejestr osób prawnych i fizycznych, którym wydały pozwolenie.
2.
Do rejestru, o którym mowa w ust. 1, mogą być wpisane również osoby prawne i fizyczne, które otrzymały pozwolenia od wydziałów budownictwa w innych województwach (miastach wyłączonych z województw); od wniosków o wpisanie do rejestru osób prawnych i fizycznych nie pobiera się opłat przewidzianych w art. 2 ust. 5 ustawy.
3.
Spółdzielcze organizacje projektowania, posiadając oddziały terenowe ubiegające się o wpis do rejestru, o którym mowa w ust. 1, powinny dołączyć do wniosku o wpis do rejestru zaświadczenie wydziału budownictwa, który wydał pozwolenie, stwierdzające posiadanie przez kierownika oddziału i projektantów tam zatrudnionych kwalifikacji zawodowych, wymaganych w myśl art. 2 ust. 4 ustawy.
1.
Wydając decyzję o cofnięciu pozwolenia na podstawie art. 3 ustawy wydział budownictwa określi równocześnie termin zaprzestania działalności w zakresie projektowania, który nie może przekroczyć 3 miesięcy.
2.
O cofnięciu wydanego pozwolenia osobie prawnej i fizycznej wydział budownictwa zawiadomi wydziały budownictwa wszystkich wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych miast wyłączonych z województw oraz Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
1.
Wydziały budownictwa przeprowadzą w terminie do 3 miesięcy od daty ogłoszenia niniejszej instrukcji kontrolę, czy osoby prawne i fizyczne, które nie zgłosiły w ustawowym terminie wniosku o wydanie pozwolenia, zaprzestały działalności zawodowej w zakresie projektowania w budownictwie.
2.
W razie stwierdzenia przypadków, o których mowa w ust. 1, wydziały budownictwa wydadzą odpowiednie polecenia, zmierzające do wykonania dyspozycji, wynikających z art. 8 ust. 1 ustawy.
Traci moc instrukcja nr 3 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 4 września 1958 r. - Wytyczne dla wydziałów budownictwa prezydiów rad narodowych w sprawie wydawania pozwoleń na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. Urz. Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych Nr 10, poz. 82).
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 5 lutego 1959 r.