Wytyczne dla obwodowych komisji do spraw referendum dotyczących zasad postępowania przy dopisywaniu obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum konstytucyjnym zarządzonym na dzień 25 maja 1997 r.

Monitor Polski

M.P.1997.33.320

Akt utracił moc
Wersja od: 19 maja 1997 r.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 19 maja 1997 r.
w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji do spraw referendum dotyczących zasad postępowania przy dopisywaniu obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum konstytucyjnym zarządzonym na dzień 25 maja 1997 r.

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o referendum (Dz. U. Nr 99, poz. 487) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
Ustala się wytyczne dla obwodowych komisji do spraw referendum dotyczące zasad postępowania przy dopisywaniu obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą do spisów osób uprawnionych do udziału w referendum konstytucyjnym zarządzonym na dzień 25 maja 1997 r., stanowiące załącznik do uchwały.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE DLA OBWODOWYCH KOMISJI DO SPRAW REFERENDUM DOTYCZĄCE ZASAD POSTĘPOWANIA PRZY DOPISYWANIU OBYWATELI POLSKICH STALE ZAMIESZKAŁYCH ZA GRANICĄ DO SPISÓW OSÓB UPRAWNIONYCH DO UDZIAŁU W REFERENDUM KONSTYTUCYJNYM ZARZĄDZONYM NA DZIEŃ 25 MAJA 1997 R.

Na podstawie art. 32 pkt 3 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205, z 1995 r. Nr 132, poz. 640 i z 1997 r. Nr 47, poz. 297) w związku z art. 3 ust. 2 i art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o referendum (Dz. U. Nr 99, poz. 487) obwodowe komisje do spraw referendum dopisują w dniu referendum do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą, na podstawie ważnego polskiego paszportu, odnotowując numer paszportu w rubryce spisu "uwagi". Dokonując tych czynności obwodowe komisje nie są uprawnione do żądania okazania dokumentów potwierdzających fakt zamieszkiwania za granicą, a jedynie opierają się na ustnym oświadczeniu osoby mającej zamiar głosować.

Po dopisaniu obywatela polskiego zamieszkałego za granicą do spisu obwodowa komisja jest obowiązana umieścić w paszporcie na ostatniej wolnej stronie przeznaczonej na adnotacje wizowe odcisk swojej pieczęci i obok wpisać datę głosowania.

Wprowadzenie tego obowiązku powoduje, że przed dopisaniem do spisu obywatela polskiego stale zamieszkałego za granicą obwodowa komisja jest obowiązana sprawdzić, czy w paszporcie nie ma odcisku pieczęci innej obwodowej komisji. W razie wystąpienia takiej sytuacji należy odmówić dopisania do spisu, gdyż odcisk pieczęci obwodowej komisji w paszporcie świadczy o udziale w głosowaniu.

Umieszczanie odcisku pieczęci obwodowej komisji w paszporcie nie dotyczy przypadków, gdy do głosowania przystępuje osoba zamieszkała w kraju, której nazwisko jest ujęte w spisie osób uprawnionych do udziału w referendum, lub osoba z zaświadczeniem o prawie do głosowania, korzystająca z paszportu w celu umożliwienia ustalenia jej tożsamości.