Wysokość i tryb regulowania przez państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwa produkcyjne podatku obrotowego od produktów przeznaczonych na eksport, tryb rozliczania z budżetem Państwa różnicy pomiędzy ceną zbytu a ceną nabycia powyższych produktów przez przedsiębiorstwa handlu zagranicznego oraz wysokość i tryb uiszczania podatku obrotowego od niektórych obrotów powyższych przedsiębiorstw.

Monitor Polski

M.P.1962.42.197

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1962 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 maja 1962 r.
w sprawie wysokości i trybu regulowania przez państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwa produkcyjne podatku obrotowego od produktów przeznaczonych na eksport, trybu rozliczania z budżetem Państwa różnicy pomiędzy ceną zbytu a ceną nabycia powyższych produktów przez przedsiębiorstwa handlu zagranicznego oraz wysokości i trybu uiszczania podatku obrotowego od niektórych obrotów powyższych przedsiębiorstw.

Na podstawie art. 2 i 3 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 399) i §§ 21, 24 ust. 1 i 2 oraz § 43 uchwały nr 927 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1952 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-97, poz. 1488 i z 1954 r. Nr A-48, poz. 664), art. 2 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) i § 22 ust. 2 i 4 uchwały nr 55 Rady Ministrów z dnia 13 lutego 1962 r. w sprawie zasad i trybu ustalania cen artykułów i usług przeznaczonych na eksport oraz rozliczeń z przedsiębiorstwami handlu zagranicznego (Monitor Polski Nr 22, poz. 95) oraz art. 13 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61 i z 1960 r. Nr 51, poz. 300) zarządza się, co następuje:
Za jednostki gospodarcze w rozumieniu niniejszego zarządzenia uważa się państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwa wytwarzające lub przetwarzające produkty przeznaczone na eksport.
Podatek obrotowy należny od obrotu osiągniętego przez przedsiębiorstwa państwowe, objęte planowaniem centralnym, ze sprzedaży przedsiębiorstwom handlu zagranicznego produktów przeznaczonych na eksport płatny jest w wysokości różnicy pomiędzy obowiązującą dla poszczególnych produktów ceną zbytu a ceną fabryczną tych produktów – bez względu na system stawek podatku obrotowego obowiązujący w razie sprzedaży tych produktów na rynek krajowy.
Jednostki gospodarcze, opłacające podatek obrotowy od obrotów osiągniętych ze sprzedaży przedsiębiorstwom handlu zagranicznego produktów przeznaczonych na eksport, powinny na pozostającej u nich kopii faktury oraz na żądaniu zapłaty, przesłanym do banku, obejmujących produkty podlegające opodatkowaniu:
1)
podać – jeżeli chodzi o produkty zbywane przez przedsiębiorstwa państwowe objęte planowaniem centralnym – wartość produktów według cen zbytu i według cen fabrycznych oraz różnicę tych wartości (podatek obrotowy), jeżeli zaś chodzi o produkty zbywane przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu terenowego i spółdzielnie – wartość produktów według cen zbytu, kwotę należnego podatku obrotowego oraz różnicę tych wartości (należność przypadającą od przedsiębiorstwa handlu zagranicznego);
2)
ponad nazwą jednostki gospodarczej uwidocznić nazwę ministerstwa (organu centralnego), któremu ona podlega lub które ją nadzoruje, bądź – jeżeli chodzi o spółdzielnie – nazwę właściwego centralnego związku spółdzielczego;
3)
zamieścić na widocznym miejscu odcisk stempla z napisem: "Eksport".
1.
Podatek obrotowy, o którym mowa w § 3, podany na żądaniu zapłaty pokrywa właściwy dla przedsiębiorstwa handlu zagranicznego (odbiorcy produktu) oddział Narodowego Banku Polskiego ze specjalnego rachunku pod nazwą: "Zwrot podatku obrotowego od eksportu przedsiębiorstw państwowych i spółdzielczych". Rachunek ten dzieli się według poszczególnych ministerstw (organów centralnych), którym podlegają dostawcy bądź które ich nadzorują, a jeżeli chodzi o spółdzielnie – według właściwych centralnych związków spółdzielczych.
2.
Oddział Narodowego Banku Polskiego, o którym mowa w ust. 1, przelewa podatek obrotowy podlegający pokryciu ze specjalnego rachunku na rachunek jednostki gospodarczej (dostawcy). Przelewu dokonuje się równocześnie z przelewem należności przypadającej od przedsiębiorstwa handlu zagranicznego (§ 3 pkt 1).
Bezpośrednio po zarachowaniu na rachunek jednostki gospodarczej (dostawcy) należności za produkt oraz podatku obrotowego (§ 4 ust. 2) oddział Narodowego Banku Polskiego właściwy dla tej jednostki przelewa podatek obrotowy na rachunek organu finansowego prezydium powiatowej (równorzędnej) rady narodowej, właściwego miejscowo dla jednostki gospodarczej.
W razie nie pokrycia przez przedsiębiorstwo handlu zagranicznego faktury (żądania zapłaty) we właściwym terminie dostawca nie jest obowiązany do uiszczania odsetek za zwłokę od zaległego podatku obrotowego za czas od terminu płatności faktury (żądania zapłaty) do dnia jej uregulowania przez odbiorcę.
1.
Obrót osiągnięty przez przedsiębiorstwa handlu zagranicznego ze sprzedaży na rynek krajowy nabytych produktów, przeznaczonych pierwotnie na eksport, podlega podatkowi obrotowemu.
2.
Obrót, o którym mowa w ust. 1, podlega opodatkowaniu w wysokości różnicy pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży produktów wymienionych w ust. 1 a ceną nabycia tych produktów.
3.
Przedsiębiorstwa handlu zagranicznego uiszczają podatek obrotowy, o którym mowa w ust. 1, za okresy miesięczne w terminie do dnia 23 następnego miesiąca na rachunek właściwego miejscowo organu finansowego.
4.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1, składają sprawozdania o podatku obrotowym z tytułu wymienionych w tym przepisie obrotów w trybie określonym w § 30 uchwały nr 927 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1952 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-97, poz. 1488 i z 1954 r. Nr A-48, poz. 664).
Traci moc:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 1959 r. w sprawie wysokości i trybu regulowania przez niektóre państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe podatku obrotowego od produktów przeznaczonych na eksport oraz trybu rozliczania z budżetem Państwa różnicy pomiędzy ceną zbytu a ceną fabryczną powyższych produktów (Monitor Polski z 1960 r. Nr 2, poz. 7);
2)
zarządzenie nr 163 Ministra Finansów z dnia 25 sierpnia 1960 r. w sprawie zwolnienia przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego i przemysłu spółdzielczego od podatku obrotowego z tytułu produkcji przeznaczonej na eksport.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1962 r.